A co takhle za 20? Odpočítávání právě začalo. ČNB hodila ručník do ringu; za kolik bude Euro? Experti tvrdí, že za 25. A ty dva biliony, co to stálo…
05.04.2017
Foto: Fotomontáž Ondřej Vanča
Popisek: Euro; ilustrační foto
Čeká na to celá republika. Kdy skončí intervence České národní banky (ČNB) a jak se pohne díky tomu kurz Eura vůči koruně. Některá periodika jdou ještě dále: „Účet za slabou korunu: Dva biliony korun. Bude za toto ČNB pykat?“ ptá se web, zaměřený na ekonomiku a peníze, MoneyMAG.cz. A píše alarmující čísla: „Dva biliony korun. 2 000 000 000 000. Takřka dva roční rozpočty našeho státu. Přesně tolik museli vynaložit centrální bankéři za jejich lehkovážné dobrodružství – umělé podhodnocování české koruny, v němž Česká národní banka pokračuje už více než 3,5 roku.“
K tomu jen dodejme, že termín bilion u nás označuje číslo, které se dá napsat jako 1 a k ní dalších 12 nul, čili tisíc miliard. V anglicky mluvících zemích je bilion matematicky 10 na devátou, tedy naše miliarda, a bilion, čili 10 na dvanáctou, je u nich trillion. Ano, celé dobrodružství stálo zatím téměř dva tisíce miliard... Vypadá to tedy, že devizové intervence České národní banky konečně v dubnu skončí. Posílí pak koruna? Bude levněji a lépe?
ČNB paličatá jak buldok
Známá ekonomka Markéta Šichtařová minulý čtvrtek leccos objasnila i ekonomickým neználkům: „Česká národní banka nezklamala, pověst o míru paličatosti s mým buldokem si uhájila. Ačkoliv dnes asi není v České republice ekonoma, který by nepocházel z ČNB a současně se nepodepsal pod tvrzení, že intervence proti kurzu české koruny jsou již přežité a zbytečné a měly by skončit co možná nejdřív, ČNB po skončení jednání své bankovní rady opět oznámila, že – jejím slovníkem - „kurzový závazek slabé koruny a nastavení úrokových sazeb na stávající úrovni trvá“. Jinými slovy řečeno, ČNB stále bojuje proti tržnímu tlaku na posílení koruny a kurz nepouští pod 27 korun za Euro,“ napsala rázná ekonomka, která, na rozdíl od mnohých jiných kolegů jednak nejde pro ostřejší slovo daleko a také má jedinečnou schopnost psát zajímavě, vtipně a hlavně – srozumitelně i pro laiky.
Simulace přijetí Eura?
A Šichtařová pokračuje: „Popravdě, to nám ani ČNB nemusela oznamovat, to jsme všichni mohli během dne vidět. Kdyby totiž byly intervence s okamžitou platností odpískány, kurz koruny by se od tohoto kurzu 27 korun za Euro začal nenápadně vzdalovat. Přesněji řečeno – nenápadně, pokud by k ukončení intervencí došlo, ale nebylo by to veřejně oznámeno. A prudce, pokud by to navrch ještě bylo řečeno. Znamená to tedy, že se klíčový okamžik pro českou ekonomiku, který je již ve finančních vodách vyhlížen s opravdu velkým napětím, a kterým skončí skoro tříapůlleté období, kdy česká ekonomika simulovala v podstatě fixním kurzem jakoby nanečisto přijetí Eura, odsouvá na období za dalších šest týdnů, tedy po dalším „velkém“ zasedání bankovní rady?
Zdaleka ne. Znovu opakujeme, že intervence patří mezi opatření, která se dopředu ze strategických důvodů neoznamují. Bankovní rada se dnes (ve čtvrtek 30. 3. – pozn. red.) klidně mohla domluvit, že se už brzy domluví. A pokud se ČNB zavázala držet kurz do konce prvního kvartálu, pak se jej zavázala držet do zítřejší půlnoci. Pak bude víkend. A pak klidně může začít legrace. Nebo taky nemusí. Teprve od pondělního rána odstartuje doslova každodenní ruleta. Každý den pak může přinést onen okamžik, o kterém mluví snad už i baba Nováková vyvařující ve školní jídelně. (Bez přehánění. Jen za včerejšek se mě na kurz zeptalo 8 těch nejnepravděpodobnějších lidí, u kterých mě překvapilo, že jen vyslovení slova „kurz“.)“ Tolik Markéta Šichtařová k otázce, KDY se TO stane.
Adrenalinový sport podle ČNB?
„Přesto máme k dispozici určitý klíč, který tuhle ruletu poněkud vyjasňuje. Guvernér Jiří Rusnok totiž na tiskové konferenci po skončení jednání bankovní rady prohlásil: „Počínaje příštím měsícem je možné opuštění kurzového závazku na jakémkoliv jednání bankovní rady. Výsledek rozhodnutí zveřejníme bezprostředně, tedy v řádu desítek minut.“ Aha, takže ke konci intervencí by mělo dojít až po proběhnutí některého z dalších jednání bankovní rady. Ta sice má „velká“ jednání jednou za šest měsíců (to příští spadá až na začátek května), ale „malá“ setkání probíhají každý čtvrtek. A vedle toho se může bankovní rada svolat kdykoliv mimořádně. Čtvrtky jsou jako adepti na skok v kurzu jako první v podezření. A dál tu máme ještě jednu další jistotu: Rusnok mluvil o „oznámení bezprostředně“ po rozhodnutí. Aha. Čili rozhodnutí bude oznámeno. Ne že by si ČNB hrála na mrtvého brouka a ponechala finanční trh, až si ten sám všimne. To je ale ta pro analytiky sice zábavnější, nicméně pro spekulanty, drobné sběratele a firmy infarktovější, pro ČNB náročnější varianta. Garantuje totiž, že skok kurzu bude větší, než by byl, kdyby na o ČNB šla diplomatičtěji. No, tím to dělají pánové z bankovní rady sobě i nám adrenalinovější,“ končí komentář Markéty Šichtařové, který nám zjednodušeně říká toto: Může se to stát každým dnem, ale pravděpodobný je čtvrtek, čili klidně už zítra.
Podle expertů to zas tak slavné nebude
Letní dovolené asi ještě levněji nevyjdou. „Po ukončení kurzového závazku se dá očekávat kolísání kurzu, postupně však bude koruna posilovat a ke konci roku by se mohla pohybovat mezi 25,5 až 26 korunami za euro,“ vysvětluje hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Tedy prý žádné rychlé a razantní změny.
Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance (patří pod ČSOB), popsal zajímavou situaci, která nastala po čtvrtečním zasedání ČNB: „Včerejší den byl malou ochutnávkou toho, jak nepředvídatelné může být chování koruny bezprostředně po vypnutí intervencí. Koruna se po zasedání centrální banky a vypršení pevného závazku intervenovat odlepila od intervenční hladiny a oslabila v jednu chvíli až nad 27,20 EUR/CZK. Proč? Při pohledu na příliv peněz do korun v posledních třech měsících se zdá být jasné, že koruna je v tuto chvíli silně překoupená - kumulativní sázky na zisky koruny podle našich odhadů dosahují 50 až 60 miliard eur, což je násobně více než roční přebytek běžného účtu (2 miliardy eur). To může ve finále znamenat pomalejší návrat k posilujícímu trendu koruny, avšak současně také větší rozkolísanost české měny oběma směry.“
Napřed bude koruna lítat nahoru dolů
Proč? Protože spekulanti nakoupili obrovské množství korun s vidinou, že kurz 27 korun za Euro je podhodnocený a tudíž, jakmile ČNB přestane intervenovat (rozuměj nakupovat měnu), vydělají na tom. Již víme, že na světových trzích je za dva biliony českých korun. Zda je to hodně nebo málo, těžko říci, pro ČR hodně, ve srovnání třeba s dolarem jen kapka v moři, počítám.
Jakmile tedy guvernér Rusnok oznámí konec intervencí, začnou spekulanti prodávat, což nejspíše rozkolísá kurz směrem nahoru. Jak dlouho bude toto turbulentní období trvat, si nikdo netroufá odhadnout. Záleží také na tom, kdy to Rusnok odpíská. K tomu je třeba říci, že Rusnok je Zemanův muž a prezident se nejednou vyjádřil, že intervence nepovažuje za správné. Takže lze očekávat, že to skončí co nejdříve. Já tipuji čtvrtek 13. dubna. K tomu si dovolím říci následující: Nemám ani zbla ekonomického vzdělání a vlastně o tom vím houbeles. Jediné, co vlastním, je můj křivý židovský frňák – tak také berte moje prognózy. S rezervou. Ale vsadila bych na to...
Levněji nejspíš až příští rok?
MFDnes věnovala tématu minulý týden velký článek. Zde píše, že změnu zaznamenáte možná ve směnárnách, budete-li si kurzy pořádně hlídat. Levnější dovozové zboží anebo benzín přijde nejspíš až příští rok. Co to bude znamenat? Zatímco ve směnárnách by posílení koruny mohlo být vidět rychle, na zlevnění zboží z dovozu či na nižší ceny pohonných hmot si lidé budou muset počkat. Možná až do příštího roku. Do směnárny si ale podle MFDnes raději stejně zajděte až těsně před dovolenou. Koruna sice po uvolnění bude posilovat, podle ekonomů ale tenhle příjemný trend mohou narušit spekulanti, kteří nakoupili dopředu za stovky, resp. tisíce miliard.
Ani si toho nevšimneme
Pro většinu z nás se ale stejně nic moc nestane. Stejně jako v listopadu 2013, kdy intervence začaly, se ani jejich konec většiny z nás nedotkne. Žijeme s korunami, úspory v eurech má u nás málokdo. Maximálně o něco levněji nakoupíme eura na dovolenou. Jinak to ale na měsíc v Karibiku nevypadá. „Protože se případné posílení koruny bude velmi pravděpodobně pohybovat v řádech jednotek procent, citelné zlevnění dovolených během letošních prázdnin příliš očekávat nelze,“ kazí nám náladu hlavní ekonom ING Jakub Seidler. No, mám jiný názor, viz dále.
A teď to hlavní – za kolik?
Dostáváme se k tomu, co lidi nejvíce zajímá, většinou tedy kvůli dovoleným, za kolik si v budoucnu nakoupí Eura? Jeden titulek již přišel i s termínem „férová cena“. Jaká je tedy férová cena Eura vůči koruně? Nedávno nějaké noviny dělaly průzkum. Oslovily více než desítku prestižních ekonomů a ti jim odpověděli, že kurz vidí kolem 25 korun za Euro; ten nejdobrodružnější šel někam na 24, 8. A jak to vidím já, ekonomický ťulpas? Dvacku. Ano, přátelé, já mám za to, že Euro bude stát kolem 20 Kč, dolar pod patnáct. A s nákupem Eur na letošní dovolenou, kterou s rodinou plánujeme v druhé půli srpna, počkáme, co nejdéle to půjde.
Od roku 2013
Připomeňme si, proč intervence vůbec začaly. ČNB za vedení guvernéra Miroslava Singera je spustila v listopadu 2013 na základě obavy z deflace. Názory na „správnost“ tohoto kroku se různí, spíše se většina ekonomické veřejnosti kloní nyní k rychlému ukončení, už proto, že máme malou, ale mírně stoupající inflaci. Zakončeme citátem z MoneyMAG.cz: „Zopakujme si tu šílenou částku – dva biliony korun stojí násilné udržování koruny na hladině 27 CZK za euro. Hranice, kterou si centrální bankéři nejspíš vycucali z prstu, protože jejího kloudného zdůvodnění jsme se ani za ty čtyři roky nedočkali. Informuje RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.“
A hlavní analytik tginvest.cz Petr Vlasák ještě dodává: „Je nutné si uvědomit, že ač intervenční režim končí, stále se nacházíme v poločase zápasu, jehož výsledek je stále nejistý. Vzhledem k tomu, jak koruna - s vidinou rychlého zisku - přitahuje spekulanty, je velmi těžké předpovídat, kam měna po ukončení intervencí skutečně zamíří. Každopádně se výrazně zvýší její kolísavost, což pro exportní ekonomiku není příliš dobré.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Anna Vančová
Vložil: Anička Vančová