Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tohle už hlava nebere. Manželská dvojice právníků, advokátů, udělala toto vše... Ale z komory je nevyloučili

05.04.2017
Tohle už hlava nebere. Manželská dvojice právníků, advokátů, udělala toto vše... Ale z komory je nevyloučili

Foto: MFDnes / repro

Popisek: Dům v Lopatecké ulici, kde bydlí Lukešovi

Svým nájemníkům vypínali vodu a sebrali jim okna, ona prý navíc vydírala nebohou učitelku. Gauneři? Manželé Hnilicovi jsou vzdělaní lidé. Advokáti. A advokátní komora jejich šílené chování neřeší. Nebo že by se konečně po letech probrala? Informace přinesl portál Euro.

Paní Lenka Hnilicová se chová jak pěkná… vy víte, co. Poslední dobou tráví ještě víc času u soudů, než je obvyklé i v její profesi. Jak píše portál Euro, nejdřív spolu se štěchovickou exstarostkou vydírala tamní učitelku za pomoci nahatých fotek, které si učitelka omylem a neprozřetelně uložila do pracovního počítače, pak tyranizovala nájemníky ve svém pražském domě. A právě tuhle kauzu neustále řeší pražský Městský soud, momentálně ji řeší už několikátý ombudsman, nájemníci se nevzdávají naděje, že bude konečně vyřešena, dosud to totiž vypadalo, že se vše elegantně a ze známosti zamete pod koberec.

V bytě bez oken bylo pět stupňů

Oč v celé kauze jde? O Danu a Jana Lukešovy, kteří mají tu smůlu, že jsou nájemníky Hnilicové a jejího muže Karla, také advokáta. Hnilicovi svůj pražský dům spravují zajímavě – několik let podle manželů Lukešových agresivně nájemníky šikanovali, na rok jim zavřeli vodu pod záminkou výměny stoupaček, a odebrali jim část oken, to pro změnu na tři roky. Hnilicovi okna nechali odstranit v červnu 2009, aby je nechali údajně natřít. Natírání mělo trvat zhruba 20 dní, ovšem protáhlo se na déle než tři roky. „Když je venku na nule, máme tak deset stupňů, když míň, tak kolem pěti stupňů. Dala jsem na okna aspoň igelity,“ líčila tehdy soudu Lukešová.

Prý se stylizují do role obětí

Advokáti ale tvrdili, že si Lukešovi okna odmítají převzít. „Vyhovuje jim, když se mohou situovat do role oběti.“ Až v dubnu 2011 nařídil soud, aby Hnilicovi vrátili všechna zabavená okna, a to do 60 dní, což ovšem ignorovali, a nakonec musel zasáhnout probační soud a v prosinci 2012 se okna do bytu vrátila. O neuvěřitelném případu psaly také Lidovky (v roce 2011), i MFDnes.

Soud proběhl, ale…

Hnilica dostal za šikanu sedm měsíců s čtrnáctiměsíční podmínkou a Hnilicová osm měsíců s šestnáctiměsíční podmínkou, to i za zmíněné vydírání. Jenže manželé se odvolali. A bylo. Už už mělo dojít k odvolacímu soudu, jenže pak případ dostal přidělen soudce Vladimír Cvetler – manžel advokátky Oleny Cvetlerové, která většinu doby zastupovala ve sporu právě Hnilicovy. A tak byl Cvetler prohlášen za podjatého a odvolací soud stále ne a ne proběhnout. Až nyní, po dalších měsících  a intervenci ombudsmana se Lukešovi možná dočkají spravedlnosti, doufá i portál Euro.

Peklo trvá od roku 2005

Celý případ má přitom kořeny v 70. letech, kdy se Dana Lukešová do bytu nastěhovala a za své ho zrekonstruovala. Po roce 1989 dům v restituci dostali původní majitelé a obratem ho prodali. Už tehdy se o dům nikdo nestaral a část nájemníků odešla. A pak, v roce 2005, dům koupili Hnilicovi. A nastal teror. Hned po koupi prý k Lukešům nakráčela paní Hnilicová a sdělila jim, že je odtamtud „dostane pryč i bez dohody“.

Šikanózní výkon práva

A nastaly měsíce a léta sporů, žalob, stížností. Hnilicovi postupně vyštvali zbylé nájemníky – až na paličaté Lukešovy. Ti případ hnali až k ombudsmanovi. Otakar Motejl i Pavel Varvařovský, dva čeští ombudsmani, kteří se „válkou o dům“ zabývali, měli na věc velmi podobný názor, podle Varvařovského šlo o „šikanózní výkon práva“. Už v roce 2010 vyzval advokátní komoru k zásahu. Bez úspěchu. Dojde nyní ke změně a probere se konečně advokátní komora? A kdy budou tito tyrani, jak je nazývají nejen manželé Lukešovi, pravomocně odsouzeni? Spravedlnost po česku je opravdu slepá…

Originální text najdete ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace