Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česko je banánová republika, míní Němci. Američani nás přirovnávají k Balkánu

19.06.2013
Česko je banánová republika, míní Němci. Američani nás přirovnávají k Balkánu

Foto: Archiv

Popisek: I vlivný a prestižní Washington Post si všiml, co se nyní u nás děje.

Až podezřele často se Česká republika poslední dobou dostává na přední strany zahraničních novin. A je to jedna katastrofa za druhou. Nejdřív povodně a teď pád vlády. Pojďte si přečíst ty nejzajímavější titulky z pera zahraničních novinářů.

Britové: Korupce Čechy pronásleduje od vzniku jejich státu

Čtenáři prestižního listu Financial Times asi jen tak do Česka nezamíří. To je totiž podle tohoto listu stále špatně transformovanou postkomunistickou zemí, kterou řídí zkorumpovaní politici pod ruským vlivem. Podle listu Českou republiku pronásledují neustálé skandály, korupce a intriky. Navíc politická elita často jedná beztrestně a jen s malým ohledem na právo nebo na důsledky svých činů.

Němci: Kuba premiérem? To je snad špatný vtip!

Němci se dívají na současnou tuzemskou vládní krizi pragmaticky. Nechybí jim ale ani trocha posměšného sarkasmu. Podle deníku Berliner Zeitung připomíná totiž dění v Česku banánovou republiku a jediné východisko ze současné krize představují předčasné volby. Nejvíc trumfů má pak podle německých novinářů v ruce prezident Miloš Zeman, který je jediným vítězem celé nastalé situace. Podle deníku navíc Česko víc než jen změnu vlády potřebuje osobnost, která by přinesla zásadní změnu politické kultury. Ta ale prý není široko daleko vidět.

Zrovna růžově naší situaci nevidí ani další německé noviny, Süddeutsche Zeitung, které doslova za špatný vtip označují možnost, že by se premiérem měl měl stát Martin Kuba. Ten je totiž podle listu sám podezřelý z pletek s kmotry a ztělesňuje všechno špatné ze starého systému.

Francouzi: Nečas nemá charisma

Podle deníku La Croix není korupce v Česku žádnou novinkou a Nečasova demise je jen jednou z řady podobných krizí. Francouzi nezapomněli okomentovat ani figuru bývalého premiéra Nečase, který podle listu Les Echos nemá charisma a zanechal zemi v nejdelší recesi od roku 1996.

Poláci: Češi se svojí politickou scénou a opilým prezidentem musí být v totální deziluzi

Ani polští novináři nechtějí promeškat příležitost zasmát se na český účet. Například polský analytik Dariusz Kalan píše o Češích, kteří jsou ve vztahu ke své zločinecké a opilé elitě asi tou nejvíc vystřízlivělou společností v Evropě. Ani český Watergate nás navíc podle něj zřejmě nepřiměje usilovat o skutečnou změnu.

Zbytek světa

Události kolem pádu vlády ovšem neunikly ani podstatně vzdálenějším médiím. Američané jsou například přesvědčeni, že Česko je na tom podobně jako Balkán, Rusové si zase všímají toho, že celá kauza nejspíš posílí komunisty. Střízlivého komentáře se dočkala i veřejnost v Číně. Tamní agentura Sinchua cudně podotýká, že Nečas odstupuje ve spojitosti s pondělním zatčením své nejbližší spolupracovnice.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.