Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výjimka pro slepce; opožděný apríl? Kdepak. A proč „malým rybám“ hrozí daňový džihád, zatímco korporace (a Babiš) mohou vše

05.04.2017
Výjimka pro slepce; opožděný apríl? Kdepak. A proč „malým rybám“ hrozí daňový džihád, zatímco korporace (a Babiš) mohou vše

Foto: Facebook

Popisek: Pokladna s EET, mlžný Babiš v pozadí

Ten, kdo si přečetl pondělní zprávu, že z EET budou zřejmě dočasně vyřazeni zrakově postižení podnikatelé, si mohl právem pomyslet, že jde o opozdilý aprílový žert. Ale není tomu tak, to jenom česká politická reprezentace předvedla svůj další povedený kousek. Ministr pro lidská práva Jan Chvojka návrh na další výjimku obhajuje s tím, že zrakově postižení lidé nemohou EET zajišťovat, protože pro ně neexistuje odpovídající software.

Tato další česká absurdita potvrzuje, že EET je především zákon diskriminační, který ukládá povinnost evidovat tržby pouze určité skupině podnikatelů a živnostníků, ty nejdrobnější a nejzranitelnější nevyjímaje, zatímco ostatní, často se značnými příjmy, jsou z dosud neobjasněných důvodů EET ušetřeni.  A to přesto, že zákon byl prosazen pod záminkou, že narovná podnikatelské prostředí.

Výsměch, závist a nenávist

Za pozornost ovšem  stojí také postoj části veřejnosti. Vyplývá z něj, že se současné vládní koalici, která kontroverzní   zákon přes značný odpor opozice protlačila, se podařilo vyvolat mezi lidmi  vlnu třídní nenávisti.  Namísto toho, aby se nad další výjimkou zamysleli, zaplavili sociální sítě reakcemi, které jsou dosti často šokující. Opět vyjadřují velmi negativní postoje vůči podnikatelům a podezírají je například z toho, že  se nyní  budou masově vydávat za zrakově postižené  nebo že budou hledat slepce, na které by přepsali firmu.  „V nejbližší době budou narvané ordinace očních lékařů, “ jízlivě předpovídá jeden pisatel.  Naopak druhá část   se logicky  pozastavuje nad tím, že podobně postižení lidé vůbec EET podléhají, s otázkou: „To jsou ti největší zloději?“ Anebo jsou toho názoru, že EET byla vymyšlena jenom proto, aby odvedla pozornost od skutečných zlodějin a daňových  úniků. A vše tomu nasvědčuje.

Kam zmizelo 300 miliard?

Shodou okolností ve stejný den zveřejnil server Echo24.cz informace o tom, že z Česka utíká nejvíc peněz v historii a čísla se stále zvyšují. Jenom loni od nás do zahraničí „odteklo“ na dividendách téměř 300 miliard. Velké firmy si své zisky převádí do jiných zemí a daňových rájů, zatímco na malé a střední firmy je u nás vyhlášen pogrom.  Drábi z finančních úřadů jim jdou doslova po krku, ale  skandální prohřešky mocných ignorují nebo tolerují.  Server Forum24.cz konkrétně zdokumentoval, jak finanční správa chrání ministra financí Andreje Babiše a odmítá seriózně vyšetřit jeho daňové nesrovnalosti, ale  tvrdým postupem doslova likviduje i poctivé podnikatele.

Daňový džihád

Server především upozorňuje na zákeřnou zbraň, jakou mají v  rukách berní úředníci, tzv. zajišťovací příkazy. Ty po svém nástupu na ministerstvo financí intenzívně prosazuje Andrej Babiš. Tento „daňový džihád“ je extrémním nástrojem, umožňujícím finančním úřadům vybírat daně, které ještě nejsou splatné nebo dokonce ještě nebyly vyměřeny. A to ve výši, jakou si úředníci sami stanoví a takto  svévolně určenou částku musí dotčená firma splatit do tří dnů. Může se sice bránit soudně, ale úřední rozhodnutí nemá odkladný účinek. Případné vysouzené odškodnění  zaplatí daňoví poplatníci. Trend zajišťovacích příkazů je zřejmý právě po Babišově nástupu na ministerstvo,  příznačné rovněž  je, že loví  stále menší ryby.  Podle odborníků by však mělo jít o výjimečný nástroj, namířený proti podvodníkům, nyní ale  častěji dopadá na podnikatele za běžná pochybení. Samotného ministra financí, podezřelého z mnohamilionových daňových optimalizací, to však příliš nezajímá.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace