Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skandální reakce na webu ČT. Muslimové vědí, jak zkrotit ženu. Když neposlouchá, párkrát dostane a von se jí ten mozeček srovná

05.04.2017
Skandální reakce na webu ČT. Muslimové vědí, jak zkrotit ženu. Když neposlouchá, párkrát dostane a von se jí ten mozeček srovná

Foto: ČT

Popisek: Jiří Bartoška ve filmu Teorie tygra, která na webu ČT vyvolala dost kontroverzní reakce publika

Ze statistik televizní sledovanosti vyplývá, že hlavní souboj o pozornost diváků se odehrává v neděli večer. Tak tomu bylo i o prvním dubnovém víkendu. Česká televize si hodně slibovala od jednoho z filmových hitů loňské sezóny, Teorie tygra, zatímco Nova opět vsadila na show Tvoje tvář má známý hlas. Obě stanice se však přepočítaly, vyhrála totiž jejich konkurence. Ale za pozornost stojí ještě něco důležitějšího.

Nakonec opět  nejvíce bodovala kriminálka televize Prima Temný kraj. Závěrečný díl tohoto napínavého detektivního seriálu si pustilo 1399 tisíc diváků a s přehledem porazil televizní premiéru  filmu Teorie tygra na ČT 1, spoléhající na relativně vysokou popularitu Jiřího Bartošky. U Teorie tygra však stojí za to  zastavit se více, už proto, že veřejnoprávní kanál je koproducentem tohoto komerčního hitu. Především pak u diváckých ohlasů na stránkách České televize. Z nich jednoznačně vyplývá, jak neotřesitelné je u nás stále postavení „chlapáků“ s cigárem a flaškou, zatímco jejich starostlivé a pečlivé partnerky jsou na pranýři.

 

Jak to samo začne myslet...

Nad některými reakcemi diváků až mrazí. Například Zikmund se vysmíval feminismu: „To je tak, když se ženskejm udělá příliš dlouhej řetěz vod kuchyně, jak to začne samo myslet, velice rychle si to uvědomí, jak je jednoduchý ovládat ostatní. Koneckonců to chlapi dělají po tisíciletí, tak s tím holt mají více zkušeností. Pánové by si měli měl brát příklad z islámu... Muslimové vědí jak svoje ženy zkrotit... A když neposlouchá, tak párkrát dostane a von se jí  ten mozeček srovná.“ Zatímco jiné, tzv. „nevhodné“ diskusní příspěvky (většinou vulgární)  správce webu ČT ihned smaže,  tento tam ponechal. Což by jistě neprošlo u názorů, které by mířily třeba na romskou populaci. Ale vůči ženám, jak je zřejmé, si lze u nás, a dokonce na veřejnoprávním webu, dovolit vše. 

 

Povinně zhlédnout!

Snad ještě více šokující byly reakce ženské části televizního publika.  Alena si myslí, že tento film by měly povinně zhlédnout všechny potencionální manželky. A dodává: „Za mě díky všem, kdo se na filmu podíleli. Bezva práce.“  Jana pokračuje: „No, dostaly jsme my ženské pěkně za uši. A musím uznat, že právem.“  Podle Drahomíry film není zábavný, ale je poučením, jak se nechovat k mužům, pokud je nechceme ztratit.  Po přečtení většiny názorů nakonec  nezbývá než souhlasit s tím, že za postavení českých žen si mohou především ony samy a že platí zásada  „jaké si to uděláš, takové to máš“.

 

Sexistická příručka? Nebo moudra pro oslabené kocourky?

Je paradoxem, že ženských hrdinek se nakonec zastal muž, filmový kritik  Tomáš Stejskal na webu aktualne.cz. Ten jej považuje za  nelogickou sexistickou příručku, plnou klišé.  Hlavní postavy jsou pouhými karikaturami mužských a ženských postav, zatímco ti první jsou nesvéprávní slaboši, jejich protějšky  je tyranizují.  A zajímavé rovněž  je, když se někdo na film podívá z opačné strany.  Tak třeba Karolína Černá ve své recenzi, nazvané „Teorie tygra nabízí moudra pro oslabené kocourky“ jako jedna z mála neadoruje Bartošku coby  charismatického  hrdinu, ale popisuje ho jako  dobře najedeného a načesaného kocoura a ironicky se ptá: „Nebo to snad měl být slibovaný tygr?“  Elišku Balzerovou nepovažuje za tyranskou fúrii, ale sympatickou, ochranitelskou manželku. Celkově snímek hodnotí jako pro duši i mysl nenáročnou podívanou  a dává jí pouhých 45 procent.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace