Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skandální reakce na webu ČT. Muslimové vědí, jak zkrotit ženu. Když neposlouchá, párkrát dostane a von se jí ten mozeček srovná

05.04.2017
Skandální reakce na webu ČT. Muslimové vědí, jak zkrotit ženu. Když neposlouchá, párkrát dostane a von se jí ten mozeček srovná

Foto: ČT

Popisek: Jiří Bartoška ve filmu Teorie tygra, která na webu ČT vyvolala dost kontroverzní reakce publika

Ze statistik televizní sledovanosti vyplývá, že hlavní souboj o pozornost diváků se odehrává v neděli večer. Tak tomu bylo i o prvním dubnovém víkendu. Česká televize si hodně slibovala od jednoho z filmových hitů loňské sezóny, Teorie tygra, zatímco Nova opět vsadila na show Tvoje tvář má známý hlas. Obě stanice se však přepočítaly, vyhrála totiž jejich konkurence. Ale za pozornost stojí ještě něco důležitějšího.

Nakonec opět  nejvíce bodovala kriminálka televize Prima Temný kraj. Závěrečný díl tohoto napínavého detektivního seriálu si pustilo 1399 tisíc diváků a s přehledem porazil televizní premiéru  filmu Teorie tygra na ČT 1, spoléhající na relativně vysokou popularitu Jiřího Bartošky. U Teorie tygra však stojí za to  zastavit se více, už proto, že veřejnoprávní kanál je koproducentem tohoto komerčního hitu. Především pak u diváckých ohlasů na stránkách České televize. Z nich jednoznačně vyplývá, jak neotřesitelné je u nás stále postavení „chlapáků“ s cigárem a flaškou, zatímco jejich starostlivé a pečlivé partnerky jsou na pranýři.

 

Jak to samo začne myslet...

Nad některými reakcemi diváků až mrazí. Například Zikmund se vysmíval feminismu: „To je tak, když se ženskejm udělá příliš dlouhej řetěz vod kuchyně, jak to začne samo myslet, velice rychle si to uvědomí, jak je jednoduchý ovládat ostatní. Koneckonců to chlapi dělají po tisíciletí, tak s tím holt mají více zkušeností. Pánové by si měli měl brát příklad z islámu... Muslimové vědí jak svoje ženy zkrotit... A když neposlouchá, tak párkrát dostane a von se jí  ten mozeček srovná.“ Zatímco jiné, tzv. „nevhodné“ diskusní příspěvky (většinou vulgární)  správce webu ČT ihned smaže,  tento tam ponechal. Což by jistě neprošlo u názorů, které by mířily třeba na romskou populaci. Ale vůči ženám, jak je zřejmé, si lze u nás, a dokonce na veřejnoprávním webu, dovolit vše. 

 

Povinně zhlédnout!

Snad ještě více šokující byly reakce ženské části televizního publika.  Alena si myslí, že tento film by měly povinně zhlédnout všechny potencionální manželky. A dodává: „Za mě díky všem, kdo se na filmu podíleli. Bezva práce.“  Jana pokračuje: „No, dostaly jsme my ženské pěkně za uši. A musím uznat, že právem.“  Podle Drahomíry film není zábavný, ale je poučením, jak se nechovat k mužům, pokud je nechceme ztratit.  Po přečtení většiny názorů nakonec  nezbývá než souhlasit s tím, že za postavení českých žen si mohou především ony samy a že platí zásada  „jaké si to uděláš, takové to máš“.

 

Sexistická příručka? Nebo moudra pro oslabené kocourky?

Je paradoxem, že ženských hrdinek se nakonec zastal muž, filmový kritik  Tomáš Stejskal na webu aktualne.cz. Ten jej považuje za  nelogickou sexistickou příručku, plnou klišé.  Hlavní postavy jsou pouhými karikaturami mužských a ženských postav, zatímco ti první jsou nesvéprávní slaboši, jejich protějšky  je tyranizují.  A zajímavé rovněž  je, když se někdo na film podívá z opačné strany.  Tak třeba Karolína Černá ve své recenzi, nazvané „Teorie tygra nabízí moudra pro oslabené kocourky“ jako jedna z mála neadoruje Bartošku coby  charismatického  hrdinu, ale popisuje ho jako  dobře najedeného a načesaného kocoura a ironicky se ptá: „Nebo to snad měl být slibovaný tygr?“  Elišku Balzerovou nepovažuje za tyranskou fúrii, ale sympatickou, ochranitelskou manželku. Celkově snímek hodnotí jako pro duši i mysl nenáročnou podívanou  a dává jí pouhých 45 procent.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová