Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČT má šanci na reparát. Po trapných, televizně pohádkových Husovi, Cyrilu s Metodějem a Karlu IV. je tu jedna krásná panovnice

04.04.2017
ČT má šanci na reparát. Po trapných, televizně pohádkových Husovi, Cyrilu s Metodějem a Karlu IV. je tu jedna krásná panovnice

Foto: Youtube, repro

Popisek: Marie Luise Stockinger hraje Marii Terezii

FOTO Šestnáctinásobná matka hrdinka, co vedla válku proti zbytku Evropy. Vida, vida, snad se něco konečně povede... Češi se v posledních letech občas pokusí o historická témata. A zatím se jim moc nevedou. Vzpomeňme na Jana Husa a Cyrila s Metodějem. Nebo radši nevzpomínejme. A teď se u nás začíná točit koprodukční dvoudílná série o Marii Terezii, za českou stranu ho má na svědomí ČT. A režisér je prý hollywoodský… Že to zní dobře?

„Kromě toho, že jde o historicky unikátní koprodukční model, do nějž se zapojily čtyři evropské veřejnoprávní televize, vnímám význam projektu také v tom, že divákům v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku nabídne, kromě moderního filmového pojetí, také český pohled na evropské dějiny,“ říká v tiskové zprávě generální ředitel České televize Petr Dvořák.

První klapka padla

V řeporyjském skanzenu Řepora padla první klapka dvoudílné historické minisérie Marie Terezie. Natáčela se zde scéna návratu Marie Terezie z Toskánska do Rakouska, zmítaného chudobou a obklíčeného nepřáteli, kde se po smrti svého otce Karla VI. ujala vlády nad říší. Štáb se po jednodenním natáčení v Řepoře, která se na jeden den proměnila ve zbídačenou rakouskou vesničku, v polovině dubna přesune do Kroměříže.

V první natočené scéně historické minisérie se, kromě představitelky hlavní role Marie Luise Stockinger, Vojty Kotka jako Františka Štěpána Lotrinského a Alexandra Bárty, který ztvárňuje Filipa Josefa Kinského, objevilo také koňské čtyřspřeží s kočárem panovnice, dvojspřeží s doprovodným kočárem, osm jezdců a čtyřicítka komparzistů. Scénu snímaly čtyři kamery, z toho jedna z dronu. „Tím nejsložitějším na tomto typu filmů je organizace. Máme padesátku hlavních herců ze čtyř zemí a ty musíte dát dohromady s ohledem na další závazky, které mají,“ říká režisér Robert Dornhelm a k prvnímu natáčecímu dni dodává: „To, že začínáme úvodní scénou druhé části minisérie, je složité hlavně pro představitelku hlavní role. Ta totiž musí ´naskočit‘ do postavy, která je v rámci příběhu už jinou ženou, než na začátku, který budeme točit později.“
Po natáčení v pražských Řeporyjích se 18. dubna štáb přesune do Kroměříže. Natáčet se bude také ve Valticích, Bratislavě, Vídni, nebo Toskánsku.

Manžela slavné panovnice hraje Vojta Kotek

Marie Terezie emancipovaná, anebo naše?

Jenže už scénáristka Mirka Zlatníková jeho slova o českém pohledu kapku vyvrací. „Psát scénář pro čtyři evropské televize tak, aby každá byla spokojená se ‚svojí‘ Marií Terezií – s tím, jak ji chápe historie její země, nebylo jednoduché. Jedni ji vidí státotvorně, druzí spíše romanticky, další jako tvrdou vojevůdkyni. A všichni dohromady jako korpulentní dámu v letech, která nařídila povinnou školní docházku. Pro mě je to mladá dívka, které přistála na zádech obrovská říše v zoufalém stavu,“ říká Mirka Zlatníková. Takže spíše než originálně český pohled na Evropu čekejme další příběh o ženě, co vládla mužům navzdory a levou zadní u toho porodila 16 potomků.

Z 16 dětí 7 zemřelo

Připomeňme si příběh téhle panovnice. Kolik že těch dětí vlastně měla? Vážně šestnáct, povila jedenáct dívek a pět chlapců, dospělého věku se jich ale dožilo jen devět.  Na trůn nastoupila ve 23 letech díky tomu, že její otec schválil tzv. Pragmatickou sankci, která zaručovala právo na trůn i dcerám panovníka, za život vedle dvě války a reformovala poštu, krajskou správu, armádu, zdravotnictví i školství.

Sex tak vášnivý, až zbořili postel

Vdaná byla za lotrinského vévodu Františka Štěpána – a byl to sňatek z lásky.  „Navzdory své silné povaze chová k vévodovi lotrinskému něžnou lásku. V noci ho vídá ve snách a ve dne se baví se svými dvorními dámami jen o něm, takže není pravděpodobné, že by zapomněla na muže, o němž si myslí, že se narodil jen pro ni,“ psal domů anglický vyslanec. Vzali se v roce 1736 a začali plodit děti. V prvních letech vlády tak byla Marie Terezie v jednom kuse těhotná. „Člověk nemá dětí nikdy dost. V tomto bodě jsem nenasytná,“ říkávala. A navzdory dobovým zvyklostem spala s manželem ve společné ložnici, kde dováděli tak, že s mladými manželi jednou spadla postel.

Císařský pár: Sňatek z lásky, na tehdejší dobu velmi neobvyklé

Miloval štíhlé brunetky

Jenže později už manželství moc nefungovalo. František byl totiž kapku záletník. Měl údajně slabost pro štíhlé brunetky, což jeho plavovlasou ženu rozčilovalo. V roce 1756 měl poměr s o jedenáct let mladší kněžnou Vilemínou Auerspergovou. Ke své věrné manželce se ale vždycky vracel. Nakonec na zálety svého muže Marie Terezie, na jejímž vzhledu se už nemilosrdně podepisovala léta, rezignovala.

Syna zmydlila bičem

Zato na děti byla přísná až až. Jednou dokonce chtěla syna Josefa seřezat jezdeckým bičíkem. Vysvětlili jí, že nic takového tu dosud nebylo. Marie Terezie si ale stála za svým se slovy: „Věřím, ale něco takového tu také nikdy nebylo – tak neposlušný kluk. A když nechce poslouchat, tak musí dostat.“ A tak budoucí císař dostal nařezáno. Milovaný manžel zemřel Marii Terezii v roce 1765. Od té doby nosila pouze černé vdovské šaty a věnovala se intenzívně dětem a dobročinnosti. Dynastické sňatky jejích potomků jí vynesly titul tchyně Evropy.

Rakouská herečka a český Vojta

Úctyhodných čtyřicet let na rakouském trůně – a bouřlivé soukromí. To je život Marie Terezie, kterou v chystaném seriálu ztvárňuje, jak už jsme psali, mladá rakouská divadelní herečka Marie Luisa Stockinger (hraje ve vídeňském Brgtheatru), dále pak hrají Češi Vojta Kotek, který si zahraje milovaného, ale záletného Františka, anebo Zuzana Stivínová.

Rakouský Rumun z Hollywoodu?

A ten avízovaný „hollywoodský“ režisér? Jmenuje se Robert Dorhelm, je to Rakušan narozený ovšem v rumunském Temešváru, který dlouhodobě žije a pracuje v Hollywoodu, kam se přestěhoval po nominaci na Oscara za svůj dokument The Children of Theatre Street. V Americe ale velkou díru do světa neudělal, pracoval na televizních seriálech či dokumentech, v jeho filmografii hit nenajdete. „Dostanete-li jako režisér příležitost točit dobový snímek, musíte si dát pozor, aby se z toho nestala návštěva muzea,“ vysvětlil novinářům. Možná se tedy dočkáme zajímavého překvapení, ono film o panovnici jako prototypu moderní ženy k tomu kapku svádí.  Feministické historické drama. To tu ještě nebylo, tedy alespoň v ČT. V Anglii nedávno na podobné téma natočili seriál o královně Victorii – a stačí, když řekneme, že velký úspěch to tedy nebyl. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace