Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oba malí diblíci měli v hrdle místo hlasu ekrazit. Konkurentku legendární Špinarky ale předčasně konckoutovala vražedná závislost. Tajnosti slavných

02.04.2017
Oba malí diblíci měli v hrdle místo hlasu ekrazit. Konkurentku legendární Špinarky ale předčasně konckoutovala vražedná závislost. Tajnosti slavných

Foto: archiv

Popisek: Zpěvačka Jana Robbová

VIDEO Jedna z Ostravy, druhá z Prahy. Dělilo je jen pár měsíců, obě byly temperamentní a měly výjimečný hlas. Zatímco nezapomenutelná Věra Špinarová divokou jízdu ustála, téměř zapomenutou Janu Robbovou předčasně vyřadila ze souboje nezvladatelná vášeň – k večírkům, zábavě a potokům alkoholu.

Oč byla drobnější, tím výkonnější hlasový fond jí dala příroda do vínku. V divadle Semafor si z ní kdysi dělal legendární Jiří Grossmann legraci, že ji nacpe do klece pro slavíky. Temperamentní zpěvačka byla totiž tak maličká, že by se do ní možná i vešla. A Zlatého slavíka už měla dokonce nadosah, v sedmdesátých letech se dostala až do první pětice. „Hlas má od přírody výjimečný, přitažlivě zbarvený, drsný i silný. Žádné zlato v hrdle, ale zápalná směs,“ napsal o ní v roce 1975 hudební kritik František Horáček. O spolupráci s ní stál dokonce i Karel Gott, pak ale získal podrobnější informace o jejím způsobu života a ztratil zájem. Divoká Jana si totiž užívala života až příliš a začala být nespolehlivá.

Toulky – duet s Karlem Gottem z roku 1972:

Jepičí sláva

Stejně rychle jako odstartoval, pak její úspěch i uhasl, měl prostě obdobný průběh jako život notoricky známého droboučkého hmyzu, jenž nepřijímá potravu, takže žije pouhé tři dny. Jedna z nejtemperamentnějších zpěvaček v celé historii naší populární hudby se narodila 4. dubna 1951 v Praze a kolegové z divadla jí přezdívali Sopka. Droboučký diblík s klučičím sestřihem a temperamentem hyperaktivního dítěte nenechával nikoho na pochybách, že je výjimečný. V sedmnácti letech zvítězila v soutěži Hledáme nové talenty a už tenkrát jí poprvé stoupl úspěch do hlavy, a tak vzápětí utekla ze střední školy a další tři roky zpívala po barech v Německu, Holandsku a Jugoslávii. Přesto neemigrovala, i když řada kolegů by si takovou příležitost nenechala ujít. Po posledním turné ve Skandinávii se vzorně vrátila natrvalo domů a vzápětí se stala jednou z mimořádně nadějných hvězd legendárního pražského divadla Semafor, kde měla před později slavnějšími vrstevnicemi Petrou Janů či Janou Kratochvílovou pár let náskok.

Kámen lásky:

Šance utopila ve flašce

Gott jí nabídl spolupráci již v roce 1972 jí, o rok později vyhrála Děčínskou kotvu a dva roky dokonce vystupovala i s Václavem Neckářem a skupinou Bacily. Jenže oč byla populárnější, tím větší smůlu měla v soukromém životě. Provdala se dvakrát, obě manželství ale skončila rozvodem. Významný podíl na tom měla skutečnost, že prodělala dvě mimoděložní těhotenství, a poté už nemohla mít děti. To bylo největším z jejích trápení, s nimiž se nedokázala vyrovnat. Krize začala řešit alkoholem, pití propadala stále víc a nepomohla ani léčení na specializované klinice. Když se napila, všechny povinnosti šly stranou. Začala být nedochvilná a nespolehlivá, takže měla stále méně kolegů, kteří s ní byli ochotni spolupracovat. Kvůli problémům, způsobeným nadměrným pitím, začala propadat depresím. Marně hledala, kde se stala chyba, protože tu skutečnou si nedokázala připustit. Jednu dobu dokonce začala přičítat kupící se neúspěchy svému vzhledu a snažila se tak usilovně zhubnout, až si způsobila anorexii.

Duet s Václavem Neckářem Rok rok střídá:

Nevěděla, co dál

V roce 1985 pak skončila ze dne na den. „Měla jsem mít koncert a nebyl, pořadatel jenom krčil rameny. Tomu všemu se říkalo politika, u mě konkrétně zápaďácké manýry,“ prohlásila v jednom z posledních rozhovorů. Po odchodu ze scény vůbec nevěděla, co dál. Neměla maturitu ani žádnou kvalifikací, a tak brala, co se naskytlo. Už jako Jana Kočová pracovala mimo jiné jako servírka či prodávala v kantýně. Stejně jako práci střídala i partnery, jenže s každou další nevydařenou známostí stále víc podléhala závislosti na alkoholu. V roce 1996 u ní lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu, na léčbu ale bylo už pozdě a nepomohla ani okamžitá operace. Jedna z nejnadějnějších zpěvaček zemřela v naprostém zapomnění 4. srpna 1996 v nemocnici v pražských Vysočanech. Bylo jí pouhých pětačtyřicet let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská