Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podivná protekce pro veřejnoprávní moderátorku. Proč je jí věnováno tolik pozornosti na úkor jiných a vše jí projde? I skrytá reklama na cigarety...

01.04.2017
Podivná protekce pro veřejnoprávní moderátorku. Proč je jí věnováno tolik pozornosti na úkor jiných a vše jí projde? I skrytá reklama na cigarety...

Foto: rozhlas.cz

Popisek: Moderátorka Lucie Výborná

Problematice veřejnoprávní České televize je věnována značná pozornost. Mnohem méně to však platí o dalším důležitém médiu veřejné služby, Českém rozhlasu. Ten se dostane na přetřes jen výjimečně. Velký poprask například vyvolalo angažmá moderátorky Lucie Výborné, která se proslavila svým působením na komerčních stanicích nebo v bulvárním týdeníku Story. V roce 2008 proti ní dokonce zaměstnanci stanice Radiožurnál protestovali v petici.

Za angažováním Lucie Výborné stála nová ředitelka Radiožurnálu Barbora Tachecí. Ta se oblíbenou stanici snažila radikálně změnit, což se nelíbilo ani většině podřízených, ani posluchačům. Koncept, který Tachecí zavedla, jim totiž připomínal schéma komerčních rádií. Hlasitý protest nakonec skončil jejím odvoláním, ale Výborná moderátorkou zůstala. A dokonce se dnes na této stanici těší zcela výjimečnému postavení, jaké lze srovnat snad jedině s pozicí Václava Moravce v České televizi.

Výborná ano, ostatní ne?

Dnes už má Výborná podobně jako on pořad, který nese její jméno „Host Lucie Výborné“, zatímco dříve se dopolední hodinové rozhovory vysílaly pod názvem Host Radiožurnálu. A tak se jmenují i nadále, pokud je moderuje někdo jiný, například nesrovnatelně profesionálnější Patricie Strouhalová. Ta se na rozdíl od Výborné (která často ráda hovoří sama o sobě) jako moderátorka ‘upozaďuje‘ a veškerý prostor dává zpovídané osobnosti. Patricie respektuje, že posluchače zajímá především pozvaný host, a tak se nepředvádí, co vše četla, viděla a slyšela nebo co si myslí. Možná to je právě ten důvod, proč se její víkendové rozhovory nejmenují Host Patricie Strouhalové. A stejně tak se lze oprávněně ptát, proč není pořad Večerní host Radiožurnálu pojmenován po dalších výtečných moderátorech Zuzaně Burešové a Vladimíru Krocovi? Dělají snad svoji práci hůř? Nebo jsou jejich hosté méně atraktivní? Kdepak, právě naopak.

Výborná v opeře

Tento týden se Výborné dostalo další protekce, když jí Český rozhlas uspořádal zvláštní vysílání, nazvané Výborná v opeře, v němž slavila 100 000 minut svých odvysílaných rozhovorů. Do pražské RockOpery si proto pozvala pět výjimečných hostů, zpěváka Miro Žbirku, lékaře Vladimíra Beneše, trenérku paměti Michaelu Karsten, režiséra Jiřího Stracha a herce Jiřího Bartošku. Údajně šlo o hosty, kteří se zapsali do historie tohoto pořadu. Podle šéfredaktora Radiožurnálu patří rozhovory Lucie Výborné k tomu nejlepšímu, co je možné v českých rádiích slyšet. Kromě toho, že je to zcela nekolegiální vůči ostatním dlouholetým dříčům v etéru Českého rozhlasu, například vynikajícím moderátorům Nočního Mikrofóra, tak to především není pravda.

Bůh a cigára

V ‘opeře‘ to Výborná názorně předvedla. Svých hostů se ptala na věci, na které stokrát odpověděli u jiné příležitosti. Žbirkova historka, jak mu Paul Mc Cartney hrál v šatně svoji novou skladbu, už je trapně obehraná. Stejně jako blábol režiséra Stracha, že mu Bůh zařídil, aby při natáčení jeho filmu Anděl Páně napadl sníh a aby se Jiří Bartoška, coby jeden z jeho protagonistů, uzdravil z rakoviny. Doslova skandální pak byly její dialogy s Benešem a Bartoškou na téma kouření, především když Bartoška opakovaně tlachal, že mu lékaři doporučovali, aby kouřit nepřestal, protože tělo by se prý leklo. A Vladimír Beneš se jako lékař zase nechal slyšet, že v naší společnosti je těžké přestat kouřit a že je ve věku, kdy muž má mít nějakou tu neřest. Namísto toho, aby se nad tím Výborná alespoň pozastavila, vtipkovala, že se již Bartoška co do délky cigaret prokouřil z Prahy až do Hořesedel. Nezapomněla se  přitom ale pochlubit, že má jako profesionálka věci ve svých rukou.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace