Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je tak ošklivý, že ho na DAMU nechtěli. Teď hraje nejen v Česku, ale i venku… Co o tom řekl, jak to třeba chodí v USA?

01.04.2017
Je tak ošklivý, že ho na DAMU nechtěli. Teď hraje nejen v Česku, ale i venku… Co o tom řekl, jak to třeba chodí v USA?

Foto: Facebook

Popisek: Miroslav Táborský: Herec v poslední době dělá průvodce TV pořadem Národní klenoty

Hodně točí se zahraničními štáby, zahrál si i po boku hvězdné Penelopy Cruz ve španělském filmu Dívka tvých snů. Možná proto má oproti ostatním českým hercům zdravý odstup od toho našeho malého filmového písečku. Tak třeba obr kauza filmu Masaryk mu přijde fakt směšná. „Připadá mi komické, že se to řeší teď, nominace na České lvy byly známy asi měsíc, začalo se to řešit až po tom úspěchu. Konkurence v té špičce byla i letos velká, možná proto je mnohým líto, že neposbírali ty ceny oni,“ krčí rameny herec Miroslav Táborský v rozhovoru pro DVTV.

V Čechách sedíte v šatně s kamarády, v Americe máte vlastní karavan

Jinak se prý české produkce od zahraničních až tak neliší. Rozdíl je prý hlavně v penězích. „Zažil jsem dobré i špatné filmaře v Čechách a dobré i špatné filmaře v cizině. A co se týče profesionality, tak my Češi toho umíme strašně moc. Rozdíl v natáčení je v tom, že v Česku vás posadí s kamarády do nějaké šatny – a u Američanů jsem měl karavan dvanáct metrů dlouhý, byly tam čtyři postele, lednička, televize,“ popisuje Táborský.

Těžká nemoc ho nedostala

Před pár lety byl v jednom kole. Točil, daboval, hrál divadlo. A pak bylo najednou všechno jinak. Šel tehdy na úplně jinou kontrolu, když ho lékař poslal na preventivní vyšetření střev, kde se ukázal zhoubný nález. Rakovina tlustého střeva. „Taky jsem od té doby k prevencím změnil přístup, chodím pravidelně ke třem doktorům. A donutil jsem manželku, aby si taky zašla. Co by mi bylo platné, kdybych byl zdravý, ale onemocněla mi ona,“ říká. Nemoc naštěstí odhalili brzy, dnes je pod pravidelnou kontrolou, ale zdravý. A zvolnil.

Na kole ho předjel 73 letý borec

Tedy snaží se. Má víc volna, z angažmá v Divadle v Dlouhé odešel na volnou nohu.  A začal sportovat – věnuje se cyklistice. „Ročně jezdím s kamarády čtyři velké závody horských kol v seriálu Author Cup. Možná i nějaký přidám. Zatím jsem se pokaždé zlepšil. Má to pořád kam jít. Začal jsem před čtyřmi lety, kondice se nabírá postupně, nejde to uhnat za rok. Mám svůj vzor. Když jsem jel poprvé, předjel mě pán, kterému bylo 73 let. Říkal, že jezdí deset let a zatím pokaždé se zlepšil. Borec. Na rozdíl ode mě má však na ježdění více času, je v penzi a jezdí skoro pořád. Ale motivoval mě,“ směje se herec.

Co dělá s manželkou v posteli?

Pořád ale nemá moc volného času. A když nějaký náhodu má, tak s manželkou, loutkoherečkou Kateřinou, prý zaleze do postele – a čtou si. Navzájem. „Před rokem se nám stalo, že jsme si oba chtěli přečíst stejnou knížku, tak jsme se rozhodli, že si ji budeme číst před spaním navzájem nahlas. Vždycky každý jednu kapitolu," prozradil Blesku herec.

Na DAMU až na čtvrtý pokus

Původně přitom místo herectví studoval fyziku, mohl být učitelem. „Já jsem si fyziku tak úplně nevybral, fyzika si vybrala mě. Když jsem skončil základní školu, měli jsme v rodině nějaký kádrový škraloup, a tak mě rodiče spíš směřovali k technice. Proto jsem studoval na gymnáziu matematicko-fyzikální třídu. A když mě pak nevzali na DAMU, volil jsem obor, který nebyl tak narvaný, a to bylo učitelství fyziky,“ vysvětluje herec. Na herectví ho naštěstí vzali – na počtvrté, kdy už konečně  porotu obměkčil talentem, který vyvážil to, že se svou mohutnou čelistí nevypadá zrovna jako pohádkový princ.

Nové zuby, aby ho vzali

Každé odmítnutí ho prý ještě víc nakoplo. „Když mi říkali, že nemám dobré sykavky, tak jsem si nechal předělat zuby, aby mi to nemohli tvrdit. Tehdy to fungovalo tak, že jim do toho zasahovali shora, začali jim některé ty nepřijaté lidi posunovat „nad čáru“ – a já už jsem pak od profesorů věděl, že jsem na předposledních přijímačkách byl původně druhý. Tak mi sám profesor řekl, že musím udělat vše pro to, abych byl první a už mě nikdo neodsunul,“ říká v rozhovoru pro časopis Naše rodina. Jelikož nastoupil ve 23 letech mezi osmnáctileté spolužáky, měl prý problém s nimi v paření držet krok. A fyziku pro jistotu dostudoval.

Paličatý plavec, zarputilý herec

Jako kluk koneckonců chtěl být něčím úplně jiným - profi sportovcem. Závodně plaval.  „Byl jsem hubený rachitický chlapec, a navíc jsem byl narozený v listopadu, takže jsem závodil s chlapci, kteří byli skoro o rok starší. Ale pak zaúřadovala moje paličatost – zhruba ve třinácti jsem se do plavání zasekl, a řekl jsem si, že budu dobrý. Začal jsem trénovat dvoufázově, pořídil jsem si činku a byl jsem rozhodnutý, že se dostanu na mistrovství Evropy. Ale pak jsem rychle vyrostl a „odešla“ mi záda,“ popisuje, proč se přeorientoval na amatérské divadlo. A pak díky své paličatosti skončil u divadla profesionálního.

Herecky dosáhl, čeho mohl, ale sny ještě má. Sní o hrbatém tyranovi Richardovi III. i o jednom romantickém hrdinovi. „Pořád si ještě myslím, že nejsem tak starý na Cyrana, ale bojím se, že už ho asi nedostanu,“ myslí si Miroslav Táborský. 

Pořad si můžete pustit ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace