Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Umí ten ´Barťák´ vůbec ještě hrát, nebo jen v oblacích dýmu glosuje dění; a to za velké prachy? Mordparta je jen další šarže

01.04.2017
Umí ten ´Barťák´ vůbec ještě hrát, nebo jen v oblacích dýmu glosuje dění; a to za velké prachy? Mordparta je jen další šarže

Foto: TV Prima

Popisek: Jiří Bartoška v seriálu Mordparta

Detektivek není zřejmě v Česku nikdy dost, a tak ani Prima TV neodolala vábení žánru krimi seriálu. Po Temném kraji se teď druhou řadou vrací Mordparta. Mnohem víc než na originalitu příběhů a napětí se tu ale sází na pěkné chlapy.

Několik týdnů teď mučily divačky smutné modré oči Lukáše Vaculíka, v nichž ani smrtelná nemoc nedokázala potlačit bystrost kriminalistického úsudku, ale především schopnost zlomit kdejaké ženské srdce. A sotva se mraky nad Temným krajem trochu protrhaly, nastupuje na nás Mordparta v čele s Jiřím Bartoškou. Jestli vás v loňském roce trápilo, že Jiří Bartoška alias Colombo nedokáže zvládnout svou protivnou dceru, ochotnou paktovat se s kdejakým mizerou, jen aby tátovi zkomplikovala život, vězte, že příběh stárnoucího, nicméně stále šarmantního veterána oddělení pro vyšetřování vražd, se bude stále pěkně zamotávat.

Vraždy na vedlejší koleji

„Přinejmenším ve třech ohledech přináší další domácí krimiseriál docela příjemnou změnu. Předně hrdinu (Lukáše Vaculíka – pozn. red.) ušetřil – tedy alespoň v úvodních dvou dílech – stávajících či bývalých manželek, milenek, sourozenců, potomků a vůbec osobních vazeb, i když mu venkovský azyl staví do cesty nejméně dvě zajímavé ženy, Kristýnu Novákovou-Fuitovou pečující o malého syna i opilého otce a veterinářku v podání Terezy Kostkové,“ radovala se ještě v lednu na stránkách iDnes.cz filmová kritička Mirka Spáčilová. Jenže… Temný kraj střídá nová série Mordparty, která poběží na Primě od 9. dubna.

A vyšetřování vražd se v tomto seriálu totiž děje jaksi mimoděk, protože mnohem víc všechny členy Mordparty zaměstnávají jejich soukromé kauzy, od manželské nevěry až po prověřování nápadníka dcery. Je trochu zvláštní, že na jednom kriminalistickém pracovišti se scházejí čtyři vyšetřovatelé tak či onak zapletení do sítě zločinu prostřednictvím svých nejbližších. Peripetie rodinných vztahů se tu řeší na denním pořádku a jejich řešení vyvolává větší napětí než pátrání po ukrutných vrazích. Čili: Z kriminálky je tu zas stará ´dobrá´ česká vztahovka?

Kriminální seriál severského typu?

Prima Mordpartu označuje za „kriminální seriál severského typu“. S tím má ale společného leda to, že jej tvoří osm uzavřených epizod, vzájemně propojených osudy a vztahy party vyšetřovatelů z krajského města. „Takže další Místo zločinu Plzeň?“ ptá se Mirka Spáčilová.

A hned si odpovídá: „Takové fiasko naštěstí nehrozí, Mordparta vykazuje po všech stránkách lepší filmařská řemesla plus jeden méně obvyklý prvek, detektivové totiž tajně „vyšetřují“ i své soukromé kauzy, od podezření z manželské nevěry po prověrku dceřina nápadníka. Ale jinak se podobá svým předchůdkyním stavbou, obsahem i stylem až úmorně – a zároveň logicky, jestliže se vezme v úvahu tvůrčí tým. Mordpartu režírovali Peter Bebjak a Róbert Šveda; oba už točili Kriminálku Anděl a slovenské Město stínů, Bebjak také Případy 1. oddělení. Rovněž kameraman Martin Žiaran před Mordpartou snímal Případy 1. oddělení, navíc ještě Případ pro exorcistu či Pět mrtvých psů. A Juraj Dobrakov napsal hudbu jak pro Mordpartu, tak pro Případy 1. oddělení,“ vysvětluje kritička.

Nešetřili na exteriérech

„K dobru lze Mordpartě přičíst, že na rozdíl od Jetelína chudéhopenzi i duchem nešetřila na exteriérech. Jak líčí Plánková, „žádné umakartové ateliérové stěny, ale opravdové domy, byty, chaty, hausbóty, kanceláře, dokonce i pitevna. To bylo děsivé. Nerezové stoly a všechny nástroje, trychtýře, odtoková jamka, nasládlý odér. Jednou se zastavilo natáčení, protože zrovna vezli opravdovou mrtvolu; pomocná maskérka zkolabovala,“ upozorňuje Spáčilová na alespoň jeden klad seriálu. Dále pak záleží na tom, kdo bude seriál hodnotit: Kdo má rád opravdové kriminálky severského typu a la Bron/Broen, čili Most (na motivy seriálu vznikla i dost povedená americká adaptace The Bridge), asi Mordpartu nebude brát vážně. Naopak dámy, které milovaly „Barťáka“ už za mlada, si přijdou na své.

Colombo s cigaretou a parťáky

Jan Kolumný je v partě kriminalistů přezdíván Colombo hlavně podle jména. Chybí mu záhadná paní Colombová, doutník a pes, a tak zůstává snad jen ošumělý baloňák. Oblaka dýmu z cigaret prozrazují, že Jiří Bartoška nepřestal kouřit nejen v roli, ale ani v civilu, a to dokonce ani po prodělané a zažehnané rakovině. Na rozdíl od originálního Colomba má Kolumný vedle sebe dva mladé kolegy a sličnou kolegyni, které jen jakoby mimoděk směruje na správnou cestičku, vedoucí k odhalení pachatele. Možná už si slávy vítěze nad zločinem užil dost, ale sedět jen tak doma se mu také nechce, zvlášť když revolta dcery baletky vyvrcholí její láskou k vrahovi. A tak se halí do mlčení a dýmu, lehce glosuje probíhající pátrání a z rukávu občas vyloví nějaké to eso.

Slušivá šarže, nebo trapná, stokrát obehraná škatulka?

Jiří Bartoška se zkrátka opět převtěluje do mužného charismatického hrdiny, za kterého více hovoří činy než záplava slov. A pokud mluví, pak spíše glosuje, tu s větší mírou humoru, tu zas nostalgie. A dámy oceňují božský plnovous a čertovské oči za silnými brýlemi, krásnou chůzi muže obtíženého věkem, leč stále elegantním. Kolumný není pro Jiřího Bartošku nijak záludná role, prostě mu jen umožňuje rozehrát to, co nejlépe umí - lehce ošoupaný šarm, který mu může každý mladík závidět, a mlsnou jiskru v oku, jíž se nedá odolat ani vzdorovat. Mnozí jiní diváci ale mají už této herecké škatulky, nazývané v divadelním slangu ´šarže´ již plné zuby…

Kocour v první řadě

Než se tedy prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech na začátek léta převlékne do šik obleků a smokingu, užijme si ho v ucouraném nedbale zapnutém baloňáku.

Ostatně momentálně asi nejúspěšnější Bartoškův seriál je ten, kde mu sekunduje sarkastický zrzavý kocour. Škoda, že reklama je žánr úporný a po pár večerech nám začne lézt na nervy. Připomínka toho, jak neodolatelný byl Jiří Bartoška i v pravěku své herecké kariéry ve filmu Osada Havranů, tak mnoha jeho ctitelkám unikne, protože si místo sledování reklam vaří kafe. Možná by si všimly, že Jiří Bartoška se tady dobrovolně nechává válcovat vtipem drzého chlupatého zrzka a stejně jako ve filmu Teorie tygra se tváří jako trochu naivní ušlápnutý doktor Málodělal.

A ta sedmdesátka ve velkém stylu

To je ovšem omyl. Herec oslavil na konci března sedmdesáté narozeniny na večírku, který mu uspořádali kolegové z karlovarského festivalu. Po celý večer zářil, okouzloval, a na závěr jako vždy galantně podržel dveře od auta své manželce a s úsměvem s ní zapózoval fotografům. Žádný tygr, ale určitě kocourů král. Alespoň tedy pro dámy dříve narozené…

Ela Bedřichovská

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Vendula Kvochová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace