Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavíka mu nedali, ulovil ale cennější kousek – temperamentní Špinarku. Nejdřív ji rozvedl, a pak ji podváděl. Tajnosti slavných

31.03.2017
Slavíka mu nedali, ulovil ale cennější kousek – temperamentní Špinarku. Nejdřív ji rozvedl, a pak ji podváděl. Tajnosti slavných

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zpívající bubeník Vítězslav Vávra

Při téměř půlmetrovém rozdílu působili jako legendární komici Pat a Patachon. Mrňavá časovaná bomba z Ostravy a mánička za bicí soupravou odstartovali svoji lásku rozvodem. Jejich manželství nepřežilo pětiletku, o tom, že si partnerčin úspěch Vávra kompenzoval nevěrami, se ale paní Věra dozvěděla až po letech.

Sexuální nevázanost, hity přesně cílené na rozvášněné fanynky… V 80. letech byl zpívající bubeník s vizáží máničky prototypem kluka, na kterého holky letěly. V roce 1980 byl v anketě popularity čtvrtý, o rok později skončil třetí, i když se šuškalo, že ve skutečnosti vyhrál. Měl za sebou nejlepší rok kariéry. Vydal debutové album, rozhlas hrál jeho hity stále dokola, objevoval sena obrazovce a během jediného dne dokázal odehrát i tři koncerty. V únoru 1982 si ráno pustil v hotelu rádio a hlasatelka krajského rozhlasu Hradec Králové oznámila, že právě dostal od nejmenovaného člena redakce Mladého světa zprávu o výsledcích ankety Zlatý slavík. „Potom slavnostně ohlásila, že v mužské kategorii s naprostým přehledem zvítězil Vítězslav Vávra. Málem jsem kafe vylil na postel. Zpráva se šířila rychlostí blesku a za chvíli jsem měl v pokoji zástup gratulantů,“ prozradil Vítězslav Vávra po letech ve své knize Jsem Pamětník?. Nakonec ale byl jenom bronzový. „Někteří kluci z kapely byli přesvědčeni, že do výsledků zasáhl Ústřední výbor KSČ ve spolupráci s ministerstvem vnitra a ministerstvem kultury. Papaláši usoudili, že Zlatým slavíkem nemůže být ‘mánička‘, která zapaluje sovětské vlajky,“ dodal.

Se skupinou Maximum Petra Hanniga

Se skupinou Maximum Petra Hanniga

Holky mu zdrhly

Za jeho kariérou stál šéf skupiny Maximum Petr Hannig, který bubeníka, jenž zpíval sbory, nechal nazpívat několik duetů s Lenkou Kořínkovou. Jenže ta se brzy osamostatnila a ve štychu nechala Vávru i Zuzana Stirská, která emigrovala. A Hannig rozhodl, že bude Vávra zpívat sólo. Žádný zpívající bubeník tu totiž do té doby ještě nebyl. Natočili písničku Dívka Gloria a odjeli na dva měsíce do zahraničí s Jiřím Helekalem. „Když jsme se vrátili, byla z Víti superhvězda a Dívka Gloria obrovským hitem, kterou hrálo rádio několikrát denně,“ zavzpomínal kdysi Petr Hannig. Zpívající bubeník se stal hitem, dokonce nazpíval i písničku k legendární komedii Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky. Jeho jedinou konkurencí byl Michal David. Italský hit Gloria, kterou zpíval Umberto Tozzi, chtěli dokonce nazpívat oba, Hannigovi se ale povedlo předběhnout Františka Janečka a zablokovat ji v Supraphonu pro Vávru. A Víťa s ní pak na celý rok převálcoval všechny Davidovy šlágry. Přesto David ve Zlatém slavíku dostal stříbro, protože mnohem víc odpovídal prototypu idolu socialistické mládeže. Jenže jenom navenek.

Protiklady se přitahují

Dva populární kluci rozdělili fanynky na dva nesmiřitelné tábory. V každé škole či internátu proti sobě stály dva nesmiřitelné bojové šiky – vávrovky a davidovky. Vávrovky byly většinou tiché, přemýšlivé středoškolačky nebo vzorné šprtky ze základních škol. Davidovky se rekrutovaly hlavně z děvčat, které už ve čtrnácti tajně kouřily a měly problémy s prospěchem. „Tenkrát mě zarazil jeden paradox. Většina Vávrových příznivkyň a příznivců byli nekuřáci. Přitom Vávra hulil jako neodsířený tovární komín. Kdežto Davidovy fanynky byly takové ty typy, co o přestávce tajně kouří. A Michal samozřejmě nekouřil,“ zavzpomínal Hannig v knize Hvězdy popu, které jsme milovali. Časem se vávrovky přiklonily k folku a davidovky k rocku a tancovačkám. Podle Hanniga to možná bylo tím, že intelektuální zázemí bylo z Vávry cítit. Jeho otec byl známý historik Vlastimil Vávra, matka zase inženýrka ekonomie, která se starala o invalidy v jejich svazu.

Slavní manželé - divoška a slušňák

Slavní manželé - divoška a slušňák

Slavné manželství

Souběžně s velkolepým úspěchem odstartoval i Vávrův vztah s Věrou Špinarovou, na podzim 1980, když ještě byla vdaná za Ivo Pavlíka, s nímž má syna Adama. Ani temperamentní Ostravačka nedokázala o půldruhého roku mladšímu dlouhánovi odolat. „V té době sice neexistoval bulvární tisk, který by nás špehoval a prozradil naše tajemství, ale i tak jsme si museli dávat dobrý pozor a scházet se tajně,“ prozradil Vávra. O svém manželství toho moc neprozradil, zato se netajil tím, že využil každou příležitost k nevěře. A znovu to přiznal i nyní, po Věřině smrti, v rozhovoru pro tn.cz. „To je normální. Jsem chlap. Když tam byla nějaká pěkná baba, tak co se dá dělat. Nebylo to, že bych ji neměl rád, to prostě chlap takhle udělá no,“ prohlásil. S Vávrou přešla Věra z jednoho extrému do druhého. Zatímco její vztah s kapelníkem Ivo Pavlíkem v podstatě ztroskotal na tom, že byli prakticky neustále spolu a jejich láska se proměnila v pracovní vztah kolegů, majících pouze společné bydliště, ve druhém nastal pravý opak. I když to neplánovali. Prostě každý vystupoval s jinou kapelou, takže se kvůli práci téměř ani nepotkávali. V roce 1999 se rozhodli nefunkční vztah ukončit. „Rozvod byl naprosto přátelský. Pak jsme spolu šli na pivo,“ dodal. O paní Věře mimo jiné vždycky tvrdil, že ji považuje za jednu z nejlepších zpěvaček v Evropě.

Táta na mateřské

Po rozvodu s Věrou se Vávra brzy znovu oženil a má syna Filipa, který je podobně jako kdysi jeho otec rebel proti všemu a všem. Jenže se přiklonil k extremismu a jednu dobu byl dokonce vůdcem neonacistů a propagátorem „jednotné árijské Evropy bez přistěhovalců“. „V šestnácti ho vyšetřovali kvůli útoku na pražský gay klub a výtržnosti před synagogou. Nakonec byl odsouzený za výtržnictví, myslím, že podmínečně. Četl jsem pak v novinách, že byl mozkem jakési organizace, která si říká Národní odpor...“ konstatoval ve své knize Vávra, který již svého potomka téměř nevídá. S nynější manželkou žije již sedmnáct let a mají spolu dceru Viktorku. První čtyři roky jejího života byl někdejší zpívající bubeník dokonce na rodičovské dovolené a tátou na plný úvazek zůstal i poté. „Když se mi narodil syn, byl jsem mladý a zrovna jsem začínal jezdit, takže jsem ho skoro vůbec neviděl. Neužil jsem si ho tak, jak bych si přál. Teď jsem si to vynahradil,“ prozradil serveru Ahaonline.cz.

Někdejší zpívající bubeník se skupinou Monogram

Někdejší zpívající bubeník se skupinou Monogram

Vrátil se ke starým hitům

Rozhodně to ale neznamená, že zpívající bubeník zakořenil doma u plotny. Zkoušel dokonce uspět i v politice, v parlamentních volbách v roce 2010 neúspěšně kandidoval za stranu Suverenita Jany Bobošíkové. A také zkusil podnikat. Poté co jeho matka prodala restituovaný činžák, otevřel si s kamarádem restauraci. „Pak nám ale během jednoho měsíce zvedli nájem z dvanácti tisíc na dvaačtyřicet! Za takových podmínek nešlo dál pokračovat… Naštěstí jsme ale do toho finančně nezahučeli,“ dodal s úlevou. Pochopil, že tudy cesta nepovede, a tak se vrátil k tomu, co opravdu umí – k muzice. V roce 2013 se po dvaceti letech vrátil na pódia se novou kapelou Monogram, comebackový koncert si nadělil k šedesátinám. Opět usedá za bicí, zpívá své hity a zastupující agentura ho nabízí slovy: Více než hodinový koncert je vhodný především pro městské a obecní slavnosti, poutě, hudební festivaly, ale i plesy a firemní večírky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská