Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nové absurdity kolem EET: Do evidence spadl i slavný houslový virtuóz, zatímco párky a trdla ne. Horší je ale riziko ohrožení zdraví

29.03.2017
Nové absurdity kolem EET: Do evidence spadl i slavný houslový virtuóz, zatímco párky a trdla ne. Horší je ale riziko ohrožení zdraví

Foto: Facebook

Popisek: EET, v pozadí mlžný Babiš

Již nyní je zřejmé, že zákon o elektronické evidenci tržeb nejenže podnikatelské prostředí nenarovná, ale naopak ještě více pokřiví. Zatímco EET podléhají i malí živnostníci s drobnými příjmy, kvůli absurdním výjimkám se nevztahují na ty provozovny, v nichž se točí velké peníze. Ale zdaleka nejde pouze o problematický zákon. Mnohem vážnější jsou zdravotní rizika, s EET související.

Krajské listy nedávno upozornily na skutečnost, že výjimka z  EET například platí pro „Babišovy“ párky z fastfoodu Parky´s. Anebo pro prodejce oblíbených trdel či  provozovatele WC a nápojových automatů, což je doslova zlatý důl.  Zato ale platí pro umělce, kteří prodávají své vlastní nahrávky například na koncertech. V pořadu televize Barrandov Smím dál? to potvrdil houslový virtuóz Pavel Šporcl. Když se ho moderátor Aleš Cibulka zeptal, zda si může koupit jeho CD, houslista, který ho přivítal doma a neměl u sebe EET pokladnu, se rozhodl mu své CD raději darovat.   

Drzá Klára a jedovaté účtenky

Mnoha podnikatelům už s kontroverzním paskvilem dochází trpělivost a rozhodli se k řadě protestních akcí. Jednou z nich jsou videa, která natáčí půvabná  podnikatelka, přezdívaná „Drzá Klára“. Jejich sledovanost se stala hitem na Youtube a dosáhla již půl milionu zhlédnutí. V  první nahrávce Klára upozorňovala na problémy a finanční zátěž, spojenou s EET, a ministra financí Babiše se ptala, proč musel spouštět „něco tak debilního“. V druhém videu  zveřejnila velmi vážné informace. Upozorňuje na fakt, že vytištěné účtenky jsou jedovaté, nelze je recyklovat  a způsobují neplodnost a další zdravotní potíže.

 

Smrtelné riziko pro všechny

Účtenky totiž obsahují bisfenol A. To, že tato toxická látka ohrožuje zdraví, je vědecky dokázáno. Na problémy toxických účtenek již upozornily i Strana zelených a projekt Avocados. Podle nich i malé množství bisfenolu A škodí zdraví a lidi ohrožuje rakovinou nebo kardiovaskulárními poruchami. Pro všechny, kdo s nimi přicházejí do styku, znamenají velmi vážné riziko. A to se bude týkat nejen podnikatelů, ale i jejich zákazníků.  Autoři projektu Avocados je proto varují, aby si účtenky nebrali! A to není zdaleka vše. Pokud lidé ve snaze o recyklaci účtenky odhodí do recyklačních kontejnerů, kontaminují i ostatní papír. Je dostatečně vypovídající, že ministerstvo pro životní prostředí, které občany buzeruje kvůli jiným škodlivinám, zákon o EET nepřipomínkovalo.

 

A co wifi?

A před dalším vážným zdravotním rizikem, spojeným s EET, jsme několikrát varovali i my. Především jde o povinnost podnikatelských subjektů být kvůli EET pokladnám neustále připojeni on-line, což se většinou děje s pomoci wifi sítí. Ty však řada mezinárodních organizací zařadila mezi potencionální karcinogeny, všechny mobilní technologie doporučují užívat co možná nejkratší dobu a wifi vypínat při každé možné příležitosti. Ve Francii již bylo například zakázáno užívání  wifi v jeslích a při výuce ve školách. Ve veřejných budovách musí být pokrytí bezdrátovým signálem jasně označeno. V Česku se však děje pravý opak.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace