Nové absurdity kolem EET: Do evidence spadl i slavný houslový virtuóz, zatímco párky a trdla ne. Horší je ale riziko ohrožení zdraví
29.03.2017
Foto: Facebook
Popisek: EET, v pozadí mlžný Babiš
Již nyní je zřejmé, že zákon o elektronické evidenci tržeb nejenže podnikatelské prostředí nenarovná, ale naopak ještě více pokřiví. Zatímco EET podléhají i malí živnostníci s drobnými příjmy, kvůli absurdním výjimkám se nevztahují na ty provozovny, v nichž se točí velké peníze. Ale zdaleka nejde pouze o problematický zákon. Mnohem vážnější jsou zdravotní rizika, s EET související.
Krajské listy nedávno upozornily na skutečnost, že výjimka z EET například platí pro „Babišovy“ párky z fastfoodu Parky´s. Anebo pro prodejce oblíbených trdel či provozovatele WC a nápojových automatů, což je doslova zlatý důl. Zato ale platí pro umělce, kteří prodávají své vlastní nahrávky například na koncertech. V pořadu televize Barrandov Smím dál? to potvrdil houslový virtuóz Pavel Šporcl. Když se ho moderátor Aleš Cibulka zeptal, zda si může koupit jeho CD, houslista, který ho přivítal doma a neměl u sebe EET pokladnu, se rozhodl mu své CD raději darovat.
Drzá Klára a jedovaté účtenky
Mnoha podnikatelům už s kontroverzním paskvilem dochází trpělivost a rozhodli se k řadě protestních akcí. Jednou z nich jsou videa, která natáčí půvabná podnikatelka, přezdívaná „Drzá Klára“. Jejich sledovanost se stala hitem na Youtube a dosáhla již půl milionu zhlédnutí. V první nahrávce Klára upozorňovala na problémy a finanční zátěž, spojenou s EET, a ministra financí Babiše se ptala, proč musel spouštět „něco tak debilního“. V druhém videu zveřejnila velmi vážné informace. Upozorňuje na fakt, že vytištěné účtenky jsou jedovaté, nelze je recyklovat a způsobují neplodnost a další zdravotní potíže.
Smrtelné riziko pro všechny
Účtenky totiž obsahují bisfenol A. To, že tato toxická látka ohrožuje zdraví, je vědecky dokázáno. Na problémy toxických účtenek již upozornily i Strana zelených a projekt Avocados. Podle nich i malé množství bisfenolu A škodí zdraví a lidi ohrožuje rakovinou nebo kardiovaskulárními poruchami. Pro všechny, kdo s nimi přicházejí do styku, znamenají velmi vážné riziko. A to se bude týkat nejen podnikatelů, ale i jejich zákazníků. Autoři projektu Avocados je proto varují, aby si účtenky nebrali! A to není zdaleka vše. Pokud lidé ve snaze o recyklaci účtenky odhodí do recyklačních kontejnerů, kontaminují i ostatní papír. Je dostatečně vypovídající, že ministerstvo pro životní prostředí, které občany buzeruje kvůli jiným škodlivinám, zákon o EET nepřipomínkovalo.
A co wifi?
A před dalším vážným zdravotním rizikem, spojeným s EET, jsme několikrát varovali i my. Především jde o povinnost podnikatelských subjektů být kvůli EET pokladnám neustále připojeni on-line, což se většinou děje s pomoci wifi sítí. Ty však řada mezinárodních organizací zařadila mezi potencionální karcinogeny, všechny mobilní technologie doporučují užívat co možná nejkratší dobu a wifi vypínat při každé možné příležitosti. Ve Francii již bylo například zakázáno užívání wifi v jeslích a při výuce ve školách. Ve veřejných budovách musí být pokrytí bezdrátovým signálem jasně označeno. V Česku se však děje pravý opak.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová