Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nové absurdity kolem EET: Do evidence spadl i slavný houslový virtuóz, zatímco párky a trdla ne. Horší je ale riziko ohrožení zdraví

29.03.2017
Nové absurdity kolem EET: Do evidence spadl i slavný houslový virtuóz, zatímco párky a trdla ne. Horší je ale riziko ohrožení zdraví

Foto: Facebook

Popisek: EET, v pozadí mlžný Babiš

Již nyní je zřejmé, že zákon o elektronické evidenci tržeb nejenže podnikatelské prostředí nenarovná, ale naopak ještě více pokřiví. Zatímco EET podléhají i malí živnostníci s drobnými příjmy, kvůli absurdním výjimkám se nevztahují na ty provozovny, v nichž se točí velké peníze. Ale zdaleka nejde pouze o problematický zákon. Mnohem vážnější jsou zdravotní rizika, s EET související.

Krajské listy nedávno upozornily na skutečnost, že výjimka z  EET například platí pro „Babišovy“ párky z fastfoodu Parky´s. Anebo pro prodejce oblíbených trdel či  provozovatele WC a nápojových automatů, což je doslova zlatý důl.  Zato ale platí pro umělce, kteří prodávají své vlastní nahrávky například na koncertech. V pořadu televize Barrandov Smím dál? to potvrdil houslový virtuóz Pavel Šporcl. Když se ho moderátor Aleš Cibulka zeptal, zda si může koupit jeho CD, houslista, který ho přivítal doma a neměl u sebe EET pokladnu, se rozhodl mu své CD raději darovat.   

Drzá Klára a jedovaté účtenky

Mnoha podnikatelům už s kontroverzním paskvilem dochází trpělivost a rozhodli se k řadě protestních akcí. Jednou z nich jsou videa, která natáčí půvabná  podnikatelka, přezdívaná „Drzá Klára“. Jejich sledovanost se stala hitem na Youtube a dosáhla již půl milionu zhlédnutí. V  první nahrávce Klára upozorňovala na problémy a finanční zátěž, spojenou s EET, a ministra financí Babiše se ptala, proč musel spouštět „něco tak debilního“. V druhém videu  zveřejnila velmi vážné informace. Upozorňuje na fakt, že vytištěné účtenky jsou jedovaté, nelze je recyklovat  a způsobují neplodnost a další zdravotní potíže.

 

Smrtelné riziko pro všechny

Účtenky totiž obsahují bisfenol A. To, že tato toxická látka ohrožuje zdraví, je vědecky dokázáno. Na problémy toxických účtenek již upozornily i Strana zelených a projekt Avocados. Podle nich i malé množství bisfenolu A škodí zdraví a lidi ohrožuje rakovinou nebo kardiovaskulárními poruchami. Pro všechny, kdo s nimi přicházejí do styku, znamenají velmi vážné riziko. A to se bude týkat nejen podnikatelů, ale i jejich zákazníků.  Autoři projektu Avocados je proto varují, aby si účtenky nebrali! A to není zdaleka vše. Pokud lidé ve snaze o recyklaci účtenky odhodí do recyklačních kontejnerů, kontaminují i ostatní papír. Je dostatečně vypovídající, že ministerstvo pro životní prostředí, které občany buzeruje kvůli jiným škodlivinám, zákon o EET nepřipomínkovalo.

 

A co wifi?

A před dalším vážným zdravotním rizikem, spojeným s EET, jsme několikrát varovali i my. Především jde o povinnost podnikatelských subjektů být kvůli EET pokladnám neustále připojeni on-line, což se většinou děje s pomoci wifi sítí. Ty však řada mezinárodních organizací zařadila mezi potencionální karcinogeny, všechny mobilní technologie doporučují užívat co možná nejkratší dobu a wifi vypínat při každé možné příležitosti. Ve Francii již bylo například zakázáno užívání  wifi v jeslích a při výuce ve školách. Ve veřejných budovách musí být pokrytí bezdrátovým signálem jasně označeno. V Česku se však děje pravý opak.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace