Českou sodu už politici překonali, jsou mnohem „vtipnější“. A ČT by ji dnes nevysílala, soudí známý herec a architekt. A Kaplického Chobotnice...
26.03.2017
Foto: FTV Prima
Popisek: Herec a architekt David Vávra v Show Jana Krause
Architekt a herec David Vávra má svéráznou teorii, proč Češi, kteří moderní architekturu neradi, tak fandili chobotnici na Letné. V Show Jana Krause prozradil i to, proč už nemá cenu točit Českou sodu.
Vávra se u Krause rozhovořil hlavně o současné architektuře. „Současná doba mi přijde málo odvážná,“ rozčílil se. „Chybí mi tu nějakej krásnej barák, kterej by symbolizoval třeba ty devadesátý léta, který jsme měli tak rádi – takovej ten optimistickej havlovskej výbuch. Teda tuhle možná trochu naivní, ale nesmírně zušlechťující dobu vystihla řada staveb, ale není tu žádná taková ta jedna velká, která by Prahou zavládla.“
Chobotničky a chobotnice
Velkým havlovským výbuchem podle něj mohla být tzv. chobotnice čili blob, což byl vítězný návrh na novou budovu Národní knihovny v Praze na Letné od slavného architekta Jana Kaplického. „Já jsem měl takovou svoji teorii, proč se asi tak ze sedmdesáti procent líbila lidem, ačkoli to byla dost kontroverzní stavba,“ překvapil architekt. „Protože byl seriál o chobotničkách a ta chobotnice byl kamarád a u všech lidí se zakódovalo, že chobotnička je ta, co pomáhá,“ přičítá Kaplického úspěch modré a zelené chobotničce z Čertovky.
Skupina opilců, která se maskuje divadlem
Krom toho, že je uznávaný architekt, je Vávra samozřejmě hlavně hercem a zakladatelem kultovního divadla Sklep. To založil společně s Milanem Šteindlerem začátkem 70. let ve sklepě své babičky. „Babička nás s maminkou asi v roce 1978 vyhodila, protože naše předpubertální večírky přerostly v pubertální večírky. A jak někdo napsal, Divadlo Sklep je skupina opilců, která svou hlavní činnost maskuje divadlem, tak v rámci toho jsme pak vyfrčeli rychle na Dobešku,“ přibližuje začátky divadla Sklep David Vávra.
Česká soda dnes není třeba, máme politiky
Sklepáci jsou podepsaní také pod kultovní devadesátkovou Českou sodou. Ta byla poprvé vysílána v roce 1993 a vzbudila značnou nelibost. A podle Vávry by do podobného projektu dneska Česká televize těžko šla. „Tenkrát Česká televize obstála. Nemyslím si, že by Sodu nějak žrali, ale trpěli ji a to bylo fantastický. Byl to nekorektní humor, za kterým je něco korektního. Nevím, jestli by i dnes chtěli jít do projektu, kterej někdy přináší skandální okamžiky.“ Dneska prý koneckonců ani není žádná Česká soda potřeba. „Politici jsou dnes mnohem vtipnější, jsou dál, za tuhle absurditu my jít nemůžeme,“ krčí rameny David Vávra.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Dáša Vrchotová