Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ke kariéře přišla podfukem, stala se sexsymbolem a dokonce přebrala chlapa slavné Barbře Streisand. Jaké byly lásky jedné plavovlásky. Tajnosti slavných

24.03.2017
Ke kariéře přišla podfukem, stala se sexsymbolem a dokonce přebrala chlapa slavné Barbře Streisand. Jaké byly lásky jedné plavovlásky. Tajnosti slavných

Foto: Twentieth Century-Fox Film Corporation

Popisek: Olga Schoberová v dobrodružné fantasy britského režiséra Cliffa Owena Její pomsta

Když stanula poprvé před kamerou tahle plavovláska, zapůsobila jako výbuch atomovky. Poprvé totiž na českém filmovém plátně zazářil opravdový sexsymbol. A že se o hereckém výkonu nedalo v jejím případě vůbec mluvit? Co na tom – hlavně že muži všech generací padali do mdlob!

I když se český film od prvopočátku krásnými ženami přímo hemžil, zjevení Olgy Schoberové vyvolalo doslova poprask. Něco takového tu ještě nebylo a nikoli nadarmo jí přezdívali česká Brigitte Bardot. Obrovský úspěch sklízela nejen u nás, ale i ve Spojených státech, a přitom jí k odstartování neuvěřitelné kariéry stačily pouhé čtyři filmy. Přitom před objektivem fotografa, který ji objevil, stanula jen shodou náhod a hereckou průpravu neměla vůbec žádnou. Měla ale obrovské štěstí na skvělé režiséry, kteří dobře věděli, co dělají. Do penze pak odešla již ve čtyřiceti letech a nikdy prý tohoto rozhodnutí nezalitovala. „Byla jsem jen hezká a to je všechno. A proto si teď také spokojeně a v klidu mohu žít. A věřte, že mi vůbec nic nechybí,“ prozradila před časem v rozhovoru pro blesk.cz.

S Karlem Fialou ve slavné westernové parodii Limonádový Joe

S Karlem Fialou ve slavné westernové parodii Limonádový Joe

Podfukem ke kariéře

Když se plavovláska s dokonalou figurou narodila, na nějaké oslavy nebyl v Čechách nikdo právě naladěn. Přišla totiž na svět 15. března 1943, kdy si celý národ trpce připomínal čtvrté výročí obsazení republiky nacistickými vojsky. Nakonec si ale přece jenom mohla říci, že jí i v tento smolný den byly hvězdy nakloněny, přestože zpočátku její dny ubíhaly úplně obyčejně. Jako vzorná dcerka z úřednické rodiny chodila v dětství do baletu, pak vystudovala střední ekonomickou školu a po maturitě nastoupila jako fakturantka v Technomatu. Tedy v prostředí nástrojů a nářadí, které bylo umění na hony vzdáleno. Pak ale došlo k události, která navždy změnila její život. Její o tři roky starší sestra Eva, která pracovala jako manekýnka, měla fotit reklamu, jenže termín se jí ani trošku nehodil. A tak požádala Olgu, aby za ni zaskočila. Olga tvůrce reklam zaujala, takže si pak začala pózováním před kamerou či objektivem přivydělávat k úřednickému platu. A pak už jí k filmu zbýval jenom krůček.

Rejža ji musel ukecat

V některých zdrojích se uvádí, že se Olga poprvé objevila před kamerou již v roce 1963 v jednom z nejslavnějších českých sci-fi filmů, dobrodružném dramatu Jindřicha Poláka Ikarie XB 1. To je ale právě velký omyl. „V tom krátkém záběru nejsem já, ale moje sestra Eva. V titulcích došlo k omylu asi proto, že jsme si byly podobné, Eva je o tři roky starší a pracovala jako manekýnka,“ prozradila Schoberová před lety. Olga sice opravdu stanula před kamerou poprvé v tomto roce, jenže v úplně jiném projektu. Pro film ji získal režisér Antonín Kachlík, který ji obsadil do vedlejší role své hudební komedie s populární dvojicí Jiří Suchý a Jiří Šlitr Bylo nás deset. A prý ji musel hodně dlouho přemlouvat, protože se na herectví vůbec necítila. V té době chodila s kreslířem Kájou Saudkem, který jí poradil, aby se odbarvila na blond. A zrodila se sexbomba, kterou do té doby česká kinematografie neznala.

Jessie - zhmotněný sen všech mužů

Jessie - zhmotněný sen všech mužů

Zhmotněný sen Jessie

Zlí jazykové o ní dodnes říkávají, že opravdu nebyla ničím jiným, protože její herecké výkony byly pod veškerou kritiku. Přesto jí k věčné slávě stačily pouhé čtyři filmy, natočené na střídačku s naší komediální špičkou, tandemy Lipský-Brdečka a Vorlíček-Macourek. Režiséři velmi dobře věděli, v jakých rolích ji chce mužské publikum vidět, a zjevně si byli i vědomi jejího omezeného hereckého záběru. A tak jí nechali role ‘šít‘ přímo na její božské tělo. V každém byla povinně spoutána, ve slavné westernové parodii Limonádový Joe jí dokonce hrozilo 'zprznění' hlavním padouchem, v parodii na americké komiksy Kdo chce zabít Jessii? byla zmrskána a v komediální fantasmagorii Pane, vy jste vdova! na ní byly roztrhány šaty. Když otevřela pusu, byla to dost velká hrůza, nikomu to ale nevadilo, zvlášť když svá slova doprovodila udiveným výrazem bezelstné naivky a mrkáním zpropadeně dlouhých řas. Hlavně že bylo na co koukat. Přesto jí nelze upřít, že se po Anny Ondrákové stala teprve druhou Češkou, jejíž kariéra dosáhla mezinárodního významu, je nutno dodat, že až na výjimky byla většina z jejích třiadvaceti filmů právem zapomenuta. A je třeba uvést na pravou míru i často uváděnou informaci, že se dostala až do Hollywoodu. Nikdy tam totiž netočila, pouze tam žila jako manželka významného filmového producenta.

Lásky jedné plavovlásky

Je pochopitelné, že nádherná plavovláska neměla o nápadníky nikdy nouzi, získat ale její srdce, to se podařilo jen několika z nich. Její první láskou byl komiksový kreslíř Kája Saudek, o její přízeň ale marně usiloval i jeho bratr, známý fotograf Jan Saudek, pro nějž se stala múzou a velkou inspirací. Mezi šťastlivce z řad ‘domácích‘ se nakonec úspěšně zařadil i populární psychiatr Miroslav Plzák, který ji údajně přebral spisovateli Josefu Nesvadbovi. „Olga byla česká Brigitte Bardot, i když nebyla vůbec herečka a neměla umělecké školy. Poznal jsem ji jako vycházející hvězdičku a těšilo mě být vedle ní,“ nechal se Plzák slyšet ve svých pamětech. Štěstí se později usmálo i na režiséra Juraje Jakubiska, s nímž se seznámila v roce 1969 při natáčení filmu Dovidenia v pekle, priatelia, který byl ale uveden do kin až po dvaceti letech.

První Češka v magazínu Playboy

První Češka v magazínu Playboy

Prodali ji do ciziny

Jejím životem zamíchal československý Filmexport, který ji již po prvním úspěchu prodal rovnou do čtyř zahraničních filmů, z nichž tři byly westerny. A hned při prvním natáčení poznala herce a kulturistu Brada Harrise, za nějž se v roce 1967 provdala. Jejich manželství sice vydrželo pouhé dva roky, narodila se však z něj Olžina jediná dcera Sabrina, která pracuje jako osobní stylistka a kostymérka nejslavnějších filmových hvězd, s nimiž cestuje po celém světě. Bez jejích služeb se mimo jiné neobejde například Angelina Jolie. Po oficiálně povoleném zahraničním natáčení se Olga s velkou pompou vrátila zpátky do českého filmu a ztvárnila svou druhou nejznámější roli, komiksově zpracovanou Jessii, vynálezkyni antigravitačních rukavic se spoře oděným tělem sexbomby, kterou si vysní roztržitý docent Beránek v podání Jiřího Sováka, hrdina legendární parodie režisérského dua Vorlíček-Macourek.

Streisandce přebrala chlapa

I když doma na hlavní role nikdy nedosáhla, venku si v následujících letech vydobyla hned tři. Vzápětí se v roce 1969 objevila její fotografie v Playboyi mezi snímky sexuálních symbolů roku. Právě v té době se rozvedla s Harrisem a vzala si úspěšného filmového producenta Johna Calleyho, kterého poznala na večírku u Barbry Streisand, kam ji vzal Miloš Forman. Calley byl tenkrát partnerem slavné hollywoodské hvězdy, a tak byl v tu ránu na světě pořádný skandál, i když v tom prý nádherná Češka byla nevinně. Formanovi se totiž nechtělo jít na večírek samotnému, a tak přemluvil Olgu, aby ho doprovodila. A Barbra, netušící nebezpečí, ji posadila vedle svého partnera. A to neměla dělat. O dva roky později se Olga s Johnem vzali a jejich manželství trvalo přesně na den dvacet let. „Celou dobu jsme pak ale zůstali v kontaktu. Pokaždé když jsme spolu telefonovali, byly to hodinové rozhovory,“ prozradila Olga v rozhovoru pro ahaonline.cz.

S kamarádkou Čirinou. Olga je stále krásná, i když si to nemyslí.

S kamarádkou Čirinou. Olga je stále krásná, i když si to nemyslí.

O Hollywood prý ani nestála

Rok po svatbě se Calley stal prezidentem významného filmového studia Warner Brothers, ale Olga z toho překvapivě pro svou kariéru nic nevytěžila. Spokojila se s luxusem rezidence v Beverly Hills a slavnými přáteli, mezi něž počítala mimo jiné Clinta Eastwooda, Paula Newmana či Roberta Redforda. Po svatbě si sice přijela ještě párkrát zahrát domů do Československa, v roce 1977 svou poslední slavnou naivku v komedii režiséra Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela a o šest let později natáčela opravdu naposledy československo-bulharský koprodukční válečný film Vrak, který však žádnou díru do světa neudělal. Pak už hereckou kariéru definitivně pověsila na hřebík. V roce 1992 se podruhé rozvedla, poté žila nějaký čas ve Francii, aby se pak v roce 1993 definitivně vrátila do Prahy a dalších devět let pečovala o stárnoucí maminku. Nyní žije sama, i když se po jejím boku stále objevují muži a o jejich pozornost rozhodně nouzi nemá. „Chlapa v domácnosti už ale nechci, jinak ale jo. Žít s chlapem, to je jen pro mladé,“ řekla před rokem Blesku.

S vráskami se nevyrovnala

Odchod do uměleckého důchodu v pouhých čtyřiceti letech byl zřejmě velmi moudrý tah. Stejně jako legendární Brigitte Bardot pro své fanoušky na filmovém plátně nikdy nezestárla a zůstala navždy symbolem přirozené a smyslné krásy, uctívané v 60. letech minulého století. Kdysi jí tleskal celý svět, postupně ale samozřejmě zestárla a přiznává, že jí to působí velké psychické problémy. Potvrdili to i režisér Václav Vorlíček a její kamarádka, někdejší dvorní kuchařka prezidenta Václava Havla. „Řekl jsem jí, že by bylo fajn, kdyby o sobě nechala něco natočit. To ji nadzdvihlo málem ze židle, nechtěla o tom ani slyšet,“ prozradil Vorlíček. Proto prý také Olga nemá ráda společenské akce a již léta se neukázala ve společnosti. Přesto si užívá života, chce ho ale mít klidný a nikým nerušený. Nechce zřejmě vzít svým fanouškům iluze, a tak se důsledně vyhýbá objektivům fotoaparátů. „Prosím vás, kdo by se na mne chtěl koukat? To mám ukazovat vrásky?“ řekla již před pár lety fotoreportérovi Blesku. Její dobrá kamarádka, známá jako Čirina, která vede vyhlášenou restauraci v pražské Navrátilově ulici, v níž Olga Schoberová bydlí, k tomu dodala: „Je to nějaký psychický problém, nechce se ukazovat na veřejnosti. Tolik lidí za ní z celého světa lítá a ona se před nimi zapírá, nechce se ani sejít.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská