Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O velkých svatbách i tichých rozvodech, kdo ji potopil a jak to bylo doopravdy s Waldou. Škvoreckého Eva Fitzpilarová promluvila

24.03.2017
O velkých svatbách i tichých rozvodech, kdo ji potopil a jak to bylo doopravdy s Waldou. Škvoreckého Eva Fitzpilarová promluvila

Foto: Facebook / Portréty osobností

Popisek: Eva Pilarová

Tahle baba ví své. O muzice i o životě. Škvorecký jí říkal Eva Fitzpilarová, Matuška jí dal košem, protože byl na brunetky, dneska řádí na pódiu s Wohnouty. A na sedmdesát sedm vážně nevypadá, i to třetí manželství s výrazně mladším mužem jí nejspíš svědčí.

Do hudebního důchodu se Pilarka, jak jí národ říká, vážně nechystá. „Proč toho nechávat, když mě to baví? A proč já bych měla přestat, když jsou tací, kteří ani neměli začínat?,“ směje se v rozhovoru pro Český rozhlas, aniž by některé ze svých mladých, rychlokvašených kolegů jmenovala. Je totiž dáma. A hudba je pro ní vše. „Někdy v sobě máte stres a smutek. Ale vyjdete na jeviště a to je všelék. Najednou je ten život o něčem jiném a všechno je krásné,“ říká dojatě paní Eva.

Mohla z ní být světová star

Za svou dlouhou kariéru se potkala se spoustou osobností. Zazpívala si třeba s Luisem Armstrongem. V roce 1962 vyhrála na festivalu mládeže v Helsinkách zlato v oboru jazzový zpěv. A přišla jí dokonce nabídka od slavného jazzového hudebníka Billyho Dixona.  V té době se do ní zbláznil i Josef Škvorecký, který jí na počest slavné Elly říkal Eva Fitzpilarová.  Jenže pak přišla studená sprcha.  „Za dva měsíce nato se nevrátil můj manžel ze zájezdu do Západního Německa, já nedostala pas a tím to skončilo.“ Velice ji to tenkrát mrzelo. „Taková příležitost je jednou za život. Ale já si říkám: Hlavně bejt živej a zdravej,“ říká o konci mezinárodní kariéry i svého prvního manželství s Milanem Pilarem.

Nejsem Kubiška, ale aspoň jsem se omluvila

Dlouhá léta se pak podívala maximálně do Sovětského svazu nebo na Kubu. Režim ji prostě nikam nepustil. Přesto na konci sedmdesátých let podepsala Antichartu. A nevadí jí o tom mluvit, na rozdíl od některých kolegů.  „Podepsala jsem, protože jsme byli všichni, kteří tehdy byli pod Pragokoncertem, vyzváni, ať podepíšeme. Na rovinu nám řekli, že kdo nepodepíše, končí. Já nejsem hrdina. Nejsem jako Marta Kubišová. Nedokázala jsem si představit, že nebudu moct zpívat. Na to jsem byla příliš zbabělá. Mnohokrát jsem se za to veřejně omluvila. Vím, že to nestačí, ale aspoň jsem se omluvila. Na rozdíl od kolegů, kteří tvrdí, že tehdy nevěděli, co podepisovali. Někteří dokonce tvrdí, že si mysleli, že šlo o prezenční listinu. Takový nesmysl,“ zlobila se Eva Pilarová v rozhovoru pro MF DNES.

S Matuškou jsem nic neměla

Vykládá se toho o ní dost a dost. A to v dobách její největší slávy neexistoval bulvár. Mluvilo se třeba o jejím vztahu s Matuškou. „Walda, to byl bohém. Nic nestudoval a všechno uměl. Nestudoval herectví – hrát uměl, nestudoval zpěv – zpívat uměl, neznal noty – hrát uměl. Byl to prostě talent od Pánaboha, do všeho šel naplno a hlavně srdcem. Také si nikdy z ničeho nic nedělal. Moc rádi jsme spolu zpívali. Já vím, že se o nás vedly různé řeči, ale nic z toho není pravda. Nikdy jsme spolu nic neměli, poněvadž on stejně nebyl na blondýny, jemu se vždy líbily tmavovlásky,“ směje se paní Eva.

Málokdo ví, že je dvojnásobná babička

Novináři toho na ní nikdy moc nevyšťourali, málokdo dokonce ví, že má syna Milana z prvního manželství s Milanem Pilarem. „Já jsem nikdy nebyla z těch, co by své potomky neustále někde zveřejňovali a vystrkovali. Respektuji soukromí svého syna už od dětství a respektuji ho dodnes. Myslím, že je to tak lepší, než aby se na něj ukazovalo, to je ten od Pilarové. Často je to těm dětem spíše na škodu. On sám už má dnes dva dospělé syny,“ usmívá se babička Pilarová.

Emigrovala i dvojka

Stejně jako Pilar emigroval i její druhý manžel, zpěvák Jaromír Mayer. „V té době jsme byli dávno rozvedení. Brali jsme se s velkou slávou v prosinci 1968 v Paříži a v roce 1971 proběhl tichý rozvod v Praze. Jaromír emigroval až v roce 1986, týden po Waldovi. Jenže tehdy Matuškova emigrace převálcovala všechno ostatní, takže jeho si pomalu nikdo nevšiml. No a jinak to s ním byla také dvouletka, jako s tím prvním,“ usmívá se Eva.

S trojkou to klaplo, dokonce umí i vařit

Se třetím manželem, Janem Kolomazníkem, je ale už přes třicet let. Bývalý tanečník Kolomazník je o třináct let mladší než Eva. Ti dva se skvěle doplňují, Jan dělá Evě veškerý servis, stará se o domácnost, o společnou kočku, o zahradu a vaří. Prostě dokonalá manželka, chtělo by se říct sarkasticky. Jenže těm dvěma to evidentně maximálně vyhovuje. A Evě to po Janově boku navíc zpívá jako nikdy. A kondičku dokazuje i na rockových pódiích, krom jazzu a swingu se totiž vrhla na vystupování s kapelou Wohnout. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová