Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mělo to být spíše tajné, ale… Co zaznělo ve sněmovně od kandidátů do rozhlasové a televizní rady? Člověk neví, jestli se smát, nebo plakat

24.03.2017
Mělo to být spíše tajné, ale… Co zaznělo ve sněmovně od kandidátů do rozhlasové a televizní rady? Člověk neví, jestli se smát, nebo plakat

Foto: Facebook politika

Popisek: Martin Komárek (ANO) je předseda volebního výboru Poslanecké sněmovny a slyšením tak předsedal

Volební výbor Poslanecké sněmovny 21. a 22. března uspořádal veřejné slyšení kandidátů na uvolněná místa tři členů Rady Českého rozhlasu a tří členů Rady České televize. Mezi kandidáty jsou zajímavé osobnosti. Kupříkladu do Rady České televize může zamířit někdejší generální ředitel ČT Jiří Balvín, čí známá právnička Dagmar Raupachová, anebo dokonce i kanoista, olympijský vítěz Martin Doktor. Do Rady Českého rozhlasu je nominován poslanec a exministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD) a mezi jinými i farář Zbigniew Czendlik…

Poté, co si volební výbor vyslechl všechny kandidáty, kteří jsou nominováni na uvolněná místa tři členů Rady Českého rozhlasu a tří členů Rady České televize, učiní její členové tajnou předvolbu devíti jmen do každé ze dvou rad. Z těchto devíti plus devíti jmen - tedy celkem osmnácti - pak Poslanecká sněmovna, opět tajnou volbou, zvolí potřebná tři jména do každé z rad.

Rady volí ředitele

Tak například, Rada Českého rozhlasu je podle zákona o Českém rozhlasu orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu tvorby a šíření programů ČRo. Rada není součástí organizační struktury Českého rozhlasu, odpovědná je Poslanecké sněmovně, praví Wikipedie a dodává: „Rada mj. odvolává a jmenuje generálního ředitele Českého rozhlasu a na jeho návrh ředitele jednotlivých rozhlasových studií. Schvaluje rozpočet a závěrečný účet Českého rozhlasu, kontroluje jeho plnění, schvaluje Statut Českého rozhlasu, rozhoduje o zřizování nebo zrušení rozhlasových studií nebo schvaluje dlouhodobé plány programového, technického a ekonomického rozvoje Českého rozhlasu.“ Jinak řečeno, Rada je velmi důležitý orgán a vůbec není jedno, kdo v ní zasedne.

Nikdo by neměl mít ve sněmovně protekci, říká Komárek

„My k navrženým jménům můžeme, ale nemusíme udělat veřejné slyšení. Za dobu, co jsem byl předsedou výboru, tak vždy toto slyšení děláme, takže bylo veřejné slyšení i nyní. Všichni kandidáti se tam představili výboru a komukoliv, kdo se na ně přišel podívat," uvedl předseda volebního výboru Martin Komárek (ANO). „Rady mají být sestaveny tak, aby reprezentovaly veřejnost. Lékaři, vědci, anebo historici, či vysokoškolští učitelé jsou jistě významnými reprezentanty veřejnosti. Není žádný důvod, proč to nějak omezovat a v tomto nějakou profesi nadřazovat, anebo podřazovat," vysvětlil různorodost jmen Martin Komárek.

Podle něj by ovšem žádné jméno ze seznamu nominantů nemělo mít ve Sněmovně tzv. protekci. „Je to tajná volba Poslaneckou sněmovnou a nemůžu v tomto hovořit za ostatní volitele. Ovšem když je někdo osobnost s velkou mediální zkušeností a navíc ještě i osobnost bezúhonná, tak pak je to pro mne plus. Ale já jsem jen jeden ze dvou volitelů, takže nemám na to žádný jiný vliv, nežli vahou svého jednoho hlasu,“ řekl k tomu Komárek.

Jenže v Česku se vykecá všechno…

Tentokráte největší hity, které nominanti v Poslanecké sněmovně pronesli, zveřejnil na svém facebookovém profilu stand-up komik a novinář Luděk Staněk. A neodpustil si hodnotící úvod: „Že média přitahují psychopaty je známá věc. Ale měli by to být funkční psychopati. To, co kandiduje do Rady ČRO je už spíš takový ten model těch druhých psychopatů. Těch co mají na kalhotách skvrny od exkrementů, mluví si pro sebe a hodně nahlas a táhnou s sebou dvě igelitky neurčitého obsahu,“ napsal. A pak následuje výčet skutečně neuvěřitelných výroků:

Kandidát do Rady Českého rozhlasu Jiří Fencl: „Novinařina jsou dnes v první řadě Parlamentní listy, každý tam může napsat, poslat názor, vylít si srdce do sytosti. Parlamentní listy odhalily problém veřejnoprávních médií. Média máme dnes všichni v kapse, taková svoboda nebyla nikdy. To právě diskvalifikuje novináře, kteří si neověřují fakta a vidí zlaté tele v CNN, BBC, Le Monde, The Guardian. Dnes je obrovský problém, že novináři, moderátoři, editoři nekoukají vedle a sledují jen tato média, žádná jiná. Novinář není nic výlučného, novináři jsme dnes úplně všichni."

Fencl: „Já mám v mobilu iDnes, Novinky, Aeronet, Sputnik, Hlavnespravy.sk, Protiproud, První zprávy, AC24, Parlamentní listy, Český rozhlas, Forum24, Česká média…"

Kandiduji, abych si přivydělal

Hudebník Mikoláš Chadima: „Už před třemi lety jsem se přiznal, že kandiduji proto, abych si přivydělal. Nemám příliš velkou vizi, jak má rádio vypadat, a kdybych měl, nebylo by to nic platné. Poslouchám pouze stanici Vltava. Vybírám si z alternativních zdrojů, protože chci zpravodajství ve smyslu co se děje, ne co si mám myslet. Co se týká stanice Vltava, tam jsem spokojený, ta mi naprosto vyhovuje. Tlačil bych na větší hraní české muziky, jakožto člen OSA vím, že dvě třetiny vybraných poplatků směřují do angloamerické pop music. Když OSA jednala s Radiožurnálem, proč nevysílají české písničky mezi zprávami, tak mu řekli, že je to proto, že mají české texty a lidi by si je spojovali s tím, co bylo ve zprávách. To je jak z dob minulých. To je asi všechno."

Martin Komárek: „Jak byste přistoupil ke zpravodajství?"

Mikoláš Chadima: „Musel bych ho začít poslouchat. A to rozčilování bych bral jako vedlejší důsledek pracovního procesu."

Vzpomínal, vzpomínal, k současnosti nedospěl

Jiří Balvín vzpomínal a vzpomínal. „Byl jsem po televizní krizi osloven Pavlem Dostálem, což byl můj dávný kamarád, abych se účastnil volby prozatímního ředitele. Byl jsem tam dva roky, zvítězil pan Špidla a spousta členů rady přeběhla z ODS do ČSSD a my jsme skončili ve vedení..." Až se vůbec nedostal k současnosti, takže navázal Daniel Korte: „Byl jste podmíněně odsouzen. Splňujete vůbec podmínku bezúhonnosti?"

Jiří Balvín: „Tu otázku jsem čekal. Je to nepravomocné rozhodnutí."

Jsem mírumilovný člověk a chodím neozbrojen

Do televizní rady kandiduje bývalý člen a předseda Rady ČRo Jiří Florian. Tuto část svého života ovšem před poslanci zatajil.

Poslanec Vladimír Koníček: „Proč nemáte v životopisu šest let v rozhlasové radě?“

Jiří Florian: „Nepovažoval jsem to za důležité, nesouvisí to s televizní radou. Nebyl v tom žádný zákeřný důvod nebo postranní úmysl.“

Vladimír Koníček: „Zaujal mě ještě váš e-mail, který vede na společnost Prototypa. To je podle webových stránek výzkum a vývoj balistických zařízení. V čem vlastně teď podnikáte?“

Jiří Florian: „Můj zeť je tam ředitel a umožňuje mi tu adresu používat. Jsem mírumilovný člověk a chodím neozbrojen.“

Pokud vás zajímá, kde se tito exoti vzali (resp. kdo je nominoval), podívejte se ZDE (na konci článku je výčet jmen i organizace, která návrh vznesla).

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Vendula Kvochová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace