Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká republika vystoupila z EU. Vláda ČR odeslala Evropské radě dopis. Bývalý Svobodný odešel ze strany a...

23.03.2017
Česká republika vystoupila z EU. Vláda ČR odeslala Evropské radě dopis. Bývalý Svobodný odešel ze strany a...

Autor: Facebook politika

Popisek: František Matějka ve sněmovně. Ukazuje, jak ´velký´je Babiš...

Na redakční email nám dorazil příspěvek s titulem ´ Česká republika vystoupila z EU ´ a následujícím textem: „Vláda České republiky dnes odeslala Evropské radě dopis, kterým oznamuje, že Česká republika využívá svého práva podle Lisabonské smlouvy a vystupuje z Evropské unie...“ Začali jsme pátrat, co to má znamenat.

Text pokračoval takto: „Dnešním dnem začala běžet dvouletá lhůta pro vyjednání podmínek. Pokud během dvou let nebudou vyjednány podmínky výhodné pro občany České republiky, přestanou se na nás automaticky vztahovat všechny smlouvy EU a její společné politiky,“ prohlásil dnes český premiér na zvláštní tiskové konferenci... Tak nějak by jednou mohla vypadat hlavní zpráva dne. Chtěli byste ji slyšet a číst? Přidejte, prosím, Váš podpis pod dopis, který naleznete na czexit.net. Děkuji Vám. S úctou, František Matějka.

Kdo je František Matějka?

Zakládající člen Svobodných, donedávna dokonce místopředseda strany. A hlavní názorový oponent Petra Macha, který právě kvůli němu na čas opustil předsednický post. „Strana se dostala do vnitřního sporu o charakter, směřování a ústřední téma komunikace pro volby do Poslanecké sněmovny. Spor se vedl o to, jestli vystoupení z EU (tzv. „czexit“) má být hlavním či jediným volebním tématem strany, nebo ne. Já osobně tuto tezi nepodporuji, protože myslím, že naše občany kromě bruselské byrokracie trápí např. vysoké daně a neustálé ukrajování našich svobod naší českou vládou. Abych zabránil trvajícím, ubíjejícím a neproduktivním sporům ve straně, vidím jediné východisko v tom, že o dalším charakteru strany rozhodnou členové v nové volbě předsedy,“ okomentoval to sám Mach.

A dodal, v době své rezignace, kdy předsednictvo Svobodných fungovalo ve složení Radim Smetka, Josef Káles, František Matějka a Ondřej Pecák: „Doufám, že předsednictvo strany vypíše bez zbytečného odkladu volbu předsedy. V ní budu usilovat o znovuzvolení a chci se přímo střetnout se zastánci alternativní vize. Předpokládám, že bude na předsedu kandidovat František Matějka, jako hlavní iniciátor myšlenky, že by měla strana komunikovat výhradně vystoupení z EU,“ uvedl Mach, který spor vyhrál a je znovu předsedou.

O czexitu se spor nevede

Petr Mach je přitom také pro vystoupení ČR z EU: „Od vzniku strany si myslím, že Česká republika by měla být v Evropě suverénním státem. Jsem pro vystoupení ČR z EU a jsem pro to, aby bylo uspořádáno referendum o členství v EU. Voličům ale musíme podle mě nabízet naši vizi státu, který bude nejen suverénní, ale ve kterém občané budou svobodní, budou platit jen nízké daně a stát je nebude obtěžovat nekonečnou byrokracií. Nechci potlačit ekonomickou složku našeho programu,“ uvedl Mach.

Referendum o Evropské unii

František Matějka prohru neustál a  13. 2. 2017 ze strany vystoupil. Dne 21. března 2017 oznámil na svém facebookovém profilu záměr založit politické hnutí Referendum o Evropské unii, pro jehož registraci spustil petiční akci. A jak vidno, jde mu o to, abychom z EU vystoupili nejlépe ještě letos. Co si o czexitu myslíte vy?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Vendula Kvochová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace