Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jen jednou odeslal kontrolní hlášení omylem dvakrát a... Brutální nárůst byrokracie v ČR. Úředníci a politici nerespektují zákony a šikanují

22.03.2017
Jen jednou odeslal kontrolní hlášení omylem dvakrát a... Brutální nárůst byrokracie v ČR. Úředníci a politici nerespektují zákony a šikanují

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Kontrolní hlášení, ilustrační fotomontáž

Celá léta slibují čeští politici, především před volbami, snížení počtu úředníků, redukci nebo sloučení ministerstev a především celkové snížení byrokracie. Výsledek je ale právě opačný. Současná vláda dokonce kvůli novým kontroverzním zákonům zaměstnala dalších více než třicet tisíc státních zaměstnanců. Ještě horší je však úřednická zvůle. Mnohé úřady si vykládají zákony po svém, zatímco pro některé politiky vůbec neplatí.

Velmi výmluvnou bilanci o planých slibech českých politiků  zveřejnil ve svých posledních Otázkách Václav Moravec. V působivém sestřihu názorně předvedl výroky českých politiků na téma snížení byrokracie. Již v roce 2004 hovořil o možnosti snížení počtu ministerstev  Stanislav Gross (ČSSD),  navrhoval například  možnost sloučení  ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí. O dva roky později sliboval premiér Mirek Topolánek (ODS) vytvoření ministerstva hospodářství, které by vyřadilo zbytečné agendy. Jeho nástupce  Petr Nečas (ODS) dokonce   hovořil o tom, že se musí zredukovat počet různých politiků bez portfeje a  plánoval zrušit nebo sloučit některá ministerstva úplně, protože jsou pouze zvykově držená. Předseda hospodářského výboru sněmovny Milan Urban (ČSSD) se zase v roce 2012 chlubil, že chce sloučit ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo dopravy v jediné ministerstvo hospodářství.

Stovky ukradených hodin

Nejenže zůstalo u pouhých slibů, ale současná vláda zvýšila počet úředníků o jednatřicet tisíc a přímo úměrně s tím i kontrolu a šikanu občanů. Nejhorší dopad má narůstající byrokracie na podnikatele, podle odhadů jim zbytečné „papírování“ ročně sebere stovky hodin. Český daňový systém  patří k nejnáročnějším na světě, naše země se kvůli tomu umístila na ostudném 122. místě ze všech sledovaných zemí. A v rámci střední Evropy  jsme úplně nejhorší! Již tak neúnosnou byrokratickou zátěž drasticky zvýšily dva nové  kontroverzní zákony, kontrolní hlášení a EET.  Na nich se navíc projevuje skutečná úřednická zvůle. Stačí malé opomenutí nebo dokonce zanedbatelný technický omyl a stát již podnikatele nebo živnostníka pokutuje mnohatisícovými částkami. 

Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi?

Publicistický pořad České televize 168 hodin přinesl svědectví  majitele jedné stavební firmy, který udělal technickou chybu při odesílání kontrolního hlášení. Namísto květnového hlášení  dvakrát odeslal hlášení za měsíc leden. Dopad za tento omyl pro něj byl drastický. Finanční úřad mu vyměřil pokutu 50 tisíc, kterou musel zaplatit během čtrnácti dnů. Podnikatelé a živnostníci přitom s hořkostí a úžasem sledují finanční operace hlavního drába výběru daní, ministra financí Andreje Babiše: „My si to vysvětlujeme jednoduše. To co má platit pro nás, malé podnikatele a živnostníky, nemá platit pro Andreje Babiše.  Pro nás má tvrdé zákony, tvrdé sankce a nesplnitelné termíny a pro sebe má odpustky a mlhu kolem svých čísel,“  reagoval v České televizi na chování ministra financí Radomír Bábek,  předseda Asociace podnikatelů a manažerů.

Gumové právo

Dalším problémem je, že některé zákony jsou takovými paskvily, že se v nich nevyznají nejen samotní zákonodárci, ale ani právníci a daňoví poradci.  Podle člena Unie daňových poradců  Davida Hubala úřadníci zákony přetvářejí tak, že jimi vůbec nejsou svazováni, ale prostřednictvím různých pokynů  občanům operativně ukládají povinnosti, jak je zrovna napadne. „Nejtypičtější případ, jak děsivě gumové je dnes za této situace právo, je například právě EET. Přestože zákon o evidenci tržeb říká, že v první vlně budou muset evidovat všichni, kteří jsou v kódu NACE 55 a 56, tedy všichni poskytující stravovací a ubytovací služby, kupodivu úředníci ministerstva financí dospěli ke kurióznímu výkladu, že vlastně do stravovací služby nepatří to, že si koupíte párek v rohlíku, kdežto guláš v hospodě stravovací službou už je,“ stěžoval si Hubal serveru echo24.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová