Jen jednou odeslal kontrolní hlášení omylem dvakrát a... Brutální nárůst byrokracie v ČR. Úředníci a politici nerespektují zákony a šikanují
22.03.2017
Foto: Ondřej Vanča
Popisek: Kontrolní hlášení, ilustrační fotomontáž
Celá léta slibují čeští politici, především před volbami, snížení počtu úředníků, redukci nebo sloučení ministerstev a především celkové snížení byrokracie. Výsledek je ale právě opačný. Současná vláda dokonce kvůli novým kontroverzním zákonům zaměstnala dalších více než třicet tisíc státních zaměstnanců. Ještě horší je však úřednická zvůle. Mnohé úřady si vykládají zákony po svém, zatímco pro některé politiky vůbec neplatí.
Velmi výmluvnou bilanci o planých slibech českých politiků zveřejnil ve svých posledních Otázkách Václav Moravec. V působivém sestřihu názorně předvedl výroky českých politiků na téma snížení byrokracie. Již v roce 2004 hovořil o možnosti snížení počtu ministerstev Stanislav Gross (ČSSD), navrhoval například možnost sloučení ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí. O dva roky později sliboval premiér Mirek Topolánek (ODS) vytvoření ministerstva hospodářství, které by vyřadilo zbytečné agendy. Jeho nástupce Petr Nečas (ODS) dokonce hovořil o tom, že se musí zredukovat počet různých politiků bez portfeje a plánoval zrušit nebo sloučit některá ministerstva úplně, protože jsou pouze zvykově držená. Předseda hospodářského výboru sněmovny Milan Urban (ČSSD) se zase v roce 2012 chlubil, že chce sloučit ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo dopravy v jediné ministerstvo hospodářství.
Stovky ukradených hodin
Nejenže zůstalo u pouhých slibů, ale současná vláda zvýšila počet úředníků o jednatřicet tisíc a přímo úměrně s tím i kontrolu a šikanu občanů. Nejhorší dopad má narůstající byrokracie na podnikatele, podle odhadů jim zbytečné „papírování“ ročně sebere stovky hodin. Český daňový systém patří k nejnáročnějším na světě, naše země se kvůli tomu umístila na ostudném 122. místě ze všech sledovaných zemí. A v rámci střední Evropy jsme úplně nejhorší! Již tak neúnosnou byrokratickou zátěž drasticky zvýšily dva nové kontroverzní zákony, kontrolní hlášení a EET. Na nich se navíc projevuje skutečná úřednická zvůle. Stačí malé opomenutí nebo dokonce zanedbatelný technický omyl a stát již podnikatele nebo živnostníka pokutuje mnohatisícovými částkami.
Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi?
Publicistický pořad České televize 168 hodin přinesl svědectví majitele jedné stavební firmy, který udělal technickou chybu při odesílání kontrolního hlášení. Namísto květnového hlášení dvakrát odeslal hlášení za měsíc leden. Dopad za tento omyl pro něj byl drastický. Finanční úřad mu vyměřil pokutu 50 tisíc, kterou musel zaplatit během čtrnácti dnů. Podnikatelé a živnostníci přitom s hořkostí a úžasem sledují finanční operace hlavního drába výběru daní, ministra financí Andreje Babiše: „My si to vysvětlujeme jednoduše. To co má platit pro nás, malé podnikatele a živnostníky, nemá platit pro Andreje Babiše. Pro nás má tvrdé zákony, tvrdé sankce a nesplnitelné termíny a pro sebe má odpustky a mlhu kolem svých čísel,“ reagoval v České televizi na chování ministra financí Radomír Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů.
Gumové právo
Dalším problémem je, že některé zákony jsou takovými paskvily, že se v nich nevyznají nejen samotní zákonodárci, ale ani právníci a daňoví poradci. Podle člena Unie daňových poradců Davida Hubala úřadníci zákony přetvářejí tak, že jimi vůbec nejsou svazováni, ale prostřednictvím různých pokynů občanům operativně ukládají povinnosti, jak je zrovna napadne. „Nejtypičtější případ, jak děsivě gumové je dnes za této situace právo, je například právě EET. Přestože zákon o evidenci tržeb říká, že v první vlně budou muset evidovat všichni, kteří jsou v kódu NACE 55 a 56, tedy všichni poskytující stravovací a ubytovací služby, kupodivu úředníci ministerstva financí dospěli ke kurióznímu výkladu, že vlastně do stravovací služby nepatří to, že si koupíte párek v rohlíku, kdežto guláš v hospodě stravovací službou už je,“ stěžoval si Hubal serveru echo24.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová