Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nebyly kořistí bulváru a hokejistů, ale múzami slavných umělců. Nejvýš se dostala Ivana. O tom se dnes modelkám ani nesní

19.03.2017
Nebyly kořistí bulváru a hokejistů, ale múzami slavných umělců. Nejvýš se dostala Ivana. O tom se dnes modelkám ani nesní

Foto: repro/archiv

Popisek: Jako manekýnka si přivydělávala i mladá Ivana Zelníčková, později první paní Trump

I když je móda éry socialismu často vysmívaná, platilo to většinou jen o uniformním stylu určitých sociálních skupin. Umělecká a politická elita si však dopřávala zcela jinou kvalitu. Modely si nechávala šít ve vyhlášených salónech či je nakupovala v Tuzexu. Tehdejší české manekýny byly vyhledávané i v zahraničí a staly se múzami a partnerkami významných mužů té doby. Některé byly natolik výjimečné, že si jejich jména a tváře vybaví pamětníci dodnes.

Platí to například o Melanii Lepší, nepřehlédnutelné blondýnce, jejíž půvabná tvář zdobila všechny módní či ženské magazíny tehdejší doby. Také jejich obliba byla s těmi dnešními nesrovnatelná, například kultovní časopis Vlasta se vydával v nákladu přes 800 000 kusů. Okouzlující Melanie se v 70. letech stala skutečnou hvězdou přehlídkových mol a začátek její kariéry zní téměř neuvěřitelně. Zúčastnila se konkurzu a již druhý den předváděla modely na přehlídce v Lucerně, bez jakékoliv přípravy. Měla také šanci udělat kariéru v zahraničí, vyhrála totiž soutěž Miss Dior, jejímž cílem bylo najít tvář pro parfém slavné firmy. Jenže do Francie ji tentokrát nepustili. Ale i bez toho sklízela jeden úspěch za druhým.

Svatba Melanie Lepší s Darkem Vostřelem

Svatba Melanie Lepší s Darkem Vostřelem

Tři svatby a jeden pohřeb

Navíc se zalíbila jednomu z nejúspěšnějších mužů té doby, řediteli pražského Divadla Rokoko Darku Vostřelovi. On ji pro změnu okouzlil svým smyslem pro humor a šarmem. Jejich svatba byla na tehdejší dobu pohádková, zúčastnila se jí řada celebrit včetně Vostřelova hereckého partnera Jiřího Šaška. Na svatební cestu jeli do Indie a Melanie od manžela navíc dostala auto, dnes již legendárního Fiata 600. Když se po čase jejich manželství rozpadlo, zamiloval se do ní další slavný muž, Jan Vančura z populární skupiny Plavci. Pro jubilejní vydání časopisu Vlasta Melanie nedávno zavzpomínala na jejich první schůzku: „První rande u Strahovského stadionu vypadalo tak, že Vančura stál opřený o svého chryslera s kytici žlutých růži, já mu vlítla do náruče, vrhli jsme se na sebe a lidi na autobusové zastávce se ohlíželi.“ A tak následovala další slavná svatba. Do třetice se pak vdala do Německa, a když její partner po jedenácti letech zemřel, vrátila se do Čech.

Múza fotografa Tarase Kuščynského Dana Vašátková

Múza fotografa Tarase Kuščynského Dana Vašátková

Tarasova múza

Rovněž její další slavná kolegyně, Dana Vašátková, se provdala do zahraničí a dnes se jmenuje Dana Pitchon. Předtím ovšem byla dvacet let nejen úspěšnou manekýnkou, ale především múzou vynikajícího českého fotografa Tarase Kuščynského. Výsledkem jejich spolupráce jsou nádherné, nadčasové fotografie, zachycující tuto něžnou, oduševnělou dívku. Jeho cyklus “Chci” patří k vrcholům ženského aktu. Jejich spolupráce ji ovlivnila na celý život. Po narození dcery Barbory se také ona sama věnovala profesi fotografky a má svůj vlastní web, kde je publikuje. Z něho je patrné, jak moc ji Tarasova tvorba ovlivnila.

Marie Kadeřábková

Marie Kadeřábková

Papagaj Ivana

Zajímavou kariéru udělala i Marie Kadeřábková, jedna z vůbec nejkrásnějších českých manekýn. Ta se pro změnu stala múzou proslulého kadeřníka Gerharda Matuschky, který v šedesátých letech vybudoval v Praze kadeřnické salony na velmi vysoké úrovni. Později odešel do Německa, kde jeho úspěšná kadeřnická kariéra pokračovala, ale v Praze vzápětí otevřel filiálku. Marii natolik proslavil, že účesy předváděla déle než třicet let. I ona se nakonec prosadila v cizině, kde si založila vlastní firmu, a jako modelka pracovala do svých šestapadesáti let. Mimochodem, začínala již v šestnácti letech v Úboku, společně s Ivanou Trumpovou, která pak za svými kolegyněmi čas od času přiletěla. „My jsme jí říkali papagaj, protože nosila velmi barevné oblečení,” zavzpomínala na ni Marie po letech pro časopis Blesk.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace