Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

... v koši nekončí! Ani v tom virtuálním na obrazovce

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nebyly kořistí bulváru a hokejistů, ale múzami slavných umělců. Nejvýš se dostala Ivana. O tom se dnes modelkám ani nesní

19.03.2017
Nebyly kořistí bulváru a hokejistů, ale múzami slavných umělců. Nejvýš se dostala Ivana. O tom se dnes modelkám ani nesní

Autor: repro/archiv

Popisek: Jako manekýnka si přivydělávala i mladá Ivana Zelníčková, později první paní Trump

I když je móda éry socialismu často vysmívaná, platilo to většinou jen o uniformním stylu určitých sociálních skupin. Umělecká a politická elita si však dopřávala zcela jinou kvalitu. Modely si nechávala šít ve vyhlášených salónech či je nakupovala v Tuzexu. Tehdejší české manekýny byly vyhledávané i v zahraničí a staly se múzami a partnerkami významných mužů té doby. Některé byly natolik výjimečné, že si jejich jména a tváře vybaví pamětníci dodnes.

Platí to například o Melanii Lepší, nepřehlédnutelné blondýnce, jejíž půvabná tvář zdobila všechny módní či ženské magazíny tehdejší doby. Také jejich obliba byla s těmi dnešními nesrovnatelná, například kultovní časopis Vlasta se vydával v nákladu přes 800 000 kusů. Okouzlující Melanie se v 70. letech stala skutečnou hvězdou přehlídkových mol a začátek její kariéry zní téměř neuvěřitelně. Zúčastnila se konkurzu a již druhý den předváděla modely na přehlídce v Lucerně, bez jakékoliv přípravy. Měla také šanci udělat kariéru v zahraničí, vyhrála totiž soutěž Miss Dior, jejímž cílem bylo najít tvář pro parfém slavné firmy. Jenže do Francie ji tentokrát nepustili. Ale i bez toho sklízela jeden úspěch za druhým.

Svatba Melanie Lepší s Darkem Vostřelem

Svatba Melanie Lepší s Darkem Vostřelem

Tři svatby a jeden pohřeb

Navíc se zalíbila jednomu z nejúspěšnějších mužů té doby, řediteli pražského Divadla Rokoko Darku Vostřelovi. On ji pro změnu okouzlil svým smyslem pro humor a šarmem. Jejich svatba byla na tehdejší dobu pohádková, zúčastnila se jí řada celebrit včetně Vostřelova hereckého partnera Jiřího Šaška. Na svatební cestu jeli do Indie a Melanie od manžela navíc dostala auto, dnes již legendárního Fiata 600. Když se po čase jejich manželství rozpadlo, zamiloval se do ní další slavný muž, Jan Vančura z populární skupiny Plavci. Pro jubilejní vydání časopisu Vlasta Melanie nedávno zavzpomínala na jejich první schůzku: „První rande u Strahovského stadionu vypadalo tak, že Vančura stál opřený o svého chryslera s kytici žlutých růži, já mu vlítla do náruče, vrhli jsme se na sebe a lidi na autobusové zastávce se ohlíželi.“ A tak následovala další slavná svatba. Do třetice se pak vdala do Německa, a když její partner po jedenácti letech zemřel, vrátila se do Čech.

Múza fotografa Tarase Kuščynského Dana Vašátková

Múza fotografa Tarase Kuščynského Dana Vašátková

Tarasova múza

Rovněž její další slavná kolegyně, Dana Vašátková, se provdala do zahraničí a dnes se jmenuje Dana Pitchon. Předtím ovšem byla dvacet let nejen úspěšnou manekýnkou, ale především múzou vynikajícího českého fotografa Tarase Kuščynského. Výsledkem jejich spolupráce jsou nádherné, nadčasové fotografie, zachycující tuto něžnou, oduševnělou dívku. Jeho cyklus “Chci” patří k vrcholům ženského aktu. Jejich spolupráce ji ovlivnila na celý život. Po narození dcery Barbory se také ona sama věnovala profesi fotografky a má svůj vlastní web, kde je publikuje. Z něho je patrné, jak moc ji Tarasova tvorba ovlivnila.

Marie Kadeřábková

Marie Kadeřábková

Papagaj Ivana

Zajímavou kariéru udělala i Marie Kadeřábková, jedna z vůbec nejkrásnějších českých manekýn. Ta se pro změnu stala múzou proslulého kadeřníka Gerharda Matuschky, který v šedesátých letech vybudoval v Praze kadeřnické salony na velmi vysoké úrovni. Později odešel do Německa, kde jeho úspěšná kadeřnická kariéra pokračovala, ale v Praze vzápětí otevřel filiálku. Marii natolik proslavil, že účesy předváděla déle než třicet let. I ona se nakonec prosadila v cizině, kde si založila vlastní firmu, a jako modelka pracovala do svých šestapadesáti let. Mimochodem, začínala již v šestnácti letech v Úboku, společně s Ivanou Trumpovou, která pak za svými kolegyněmi čas od času přiletěla. „My jsme jí říkali papagaj, protože nosila velmi barevné oblečení,” zavzpomínala na ni Marie po letech pro časopis Blesk.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace