Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milý pane kritiku, problém je v tom, že „Vietnamci šišlají a Romové kradou“ – opravdu a každý s tím má svou zkušenost, píše divák

18.03.2017
Milý pane kritiku, problém je v tom, že „Vietnamci šišlají a Romové kradou“ – opravdu a každý s tím má svou zkušenost, píše divák

Foto: FTV Prima

Popisek: Seriáloví představitelé vietnamské komunity Viet Anh Doan alias Liu a Ivy Hoang coby dcera Hany

Je tu druhá řada seriálu Ohnivý kuře. A kritikovi portálu Echo 24 se nelíbí. Je prý totiž xenofobní a zjednodušuje. Tenhle hit TV Prima o dvou kuchařích, co mají zakázanou Prahu, protože seděli za vaření s pomocí marihuany, a tak skončí na maloměstě se všemi jeho radostmi a starostmi, má spoustu nadšených diváků. A taky pár kritiků.

Ona tedy druhá řada až tak úplně na první nenavazuje, jeden ze dvou hlavních hrdinů se nám totiž na konci té první oženil, dějová linka se uzavřela, a tak se druhá řada věnuje vlastně úplně jiným figurám. Lukáši Novosadovi z Echa vlastně na seriálu vadí už název, tedy Ohnivý kuře. „Všimněte si, jak nenápadně, ale pravidelně se obecná čeština prosazuje do exkluzivních pozic, jako jsou tituly děl. V tomto konkrétním případě snad měla fungovat jako ozvláštnění, jsme-li u vaření, tedy jako jazykové koření. Spíš ale funguje jako samozřejmý zvyk – předmět bez rozmýšlení,“ hrozí se intelektuální kritik.

Kuchařská show, křížená s telenovelou

I ten měl ale důvod sledovat první řadu Kuřete. Tím důvodem podle něj byl pokus smontovat do sebe dva primácké pořady. „Přesněji vzato, naroubovat na seriál všechny ty řeči a rady kuchařů, jež lze zaslechnout v různých kulinářských show. Takže byly k vidění scény, zdánlivě doslova převzaté z dávných úvodních řad Ano, šéfe!: přivandrovalí kuchaři, o nichž nikdo v Janovkách nic nevěděl, radili na počkání, jak se mají chovat číšníci na place, jak správně porcovat které maso, jak má být rozmístěno zařízení kuchyně, jak má být rozvržen restaurační jídelní lístek a tak dále. Skutečně byla sranda sledovat, že vznikla telenovela, jež aspoň zpočátku byla míněna jako parodie jiného pořadu téže televize a jež si utahovala z kuchařského televizního trendu posledních let,“ vzpomíná na první díly s jistou nostalgií autor článku.

Na konci už jen ansámbl infantilů

Jenže pak už to samotná parodie neustála – a seriál začal ne nudit, ale štvát. „Nesnesitelným se stal až ve své poslední (prozatím) čtvrtině, kdy najednou se všichni začali udobřovat, polepšovat a mít rádi. Nepřežil vlastně nikdo, na konci už byl ansámbl sbírkou infantilních charakterů – což pasovalo k tomu, že v posledním dílu takzvaně první řady se narodila dvě miminka,“ dští síru kritik.

Je tohle běžná představa o Vietnamcích?

Hlavní problém Ohnivýho kuřete je ale jinde. Grammar nazi Novosad totiž tvrdí, že je seriál rasistický. A to proto, že hrdiny jsou i Vietnamec Liu a jeho dcera Hany. Ta mluví česky, narodila se tu. Česky umí i její otec – ale se zákazníky zásadně mluví šišlavě, tím, čemu říká „obchodní vietnamština“. Jeho přátelé ho v tom podle kritika podporují, dokonce neváhají „využívat“ těchto jeho schopností k odhánění nepohodlných nápadníků jeho dcer, když všichni svorně předstírají, že pro přijetí do vietnamské rodiny je třeba správně zabít, naporcovat a konzumovat psa. „Toto najednou je nejméně jasný vtip: proč se do takového všeobecného ponížení autoři pustili? Je to jejich představa o místních Vietnamcích? Nebo naopak je to zpráva, že toto je běžná představa našinců o životě Vietnamců v Česku? Proč na šišlání a karikování Vietnamců přistupuje herec Viet Anh Doan,“ zlobí se Novosad.

Vietnamec je v TV už aspoň člověk, Rom ne

„Pamatuji si z devadesátých let, jak na tržišti Vietnamcům kdekdo tykal – cítil jsem se u toho tehdy nesmírně trapně. Jako by si ti lidé nezasluhovali úctu stejnou, jako kterýkoli jiný obchodník. Až časem se tento přístup otupil a ztratil. Ale to je zajímavé: Vietnamec v českém filmu již smí být za normální postavu, která má krásnou, chytrou a schopnou dceru, která má dokonce svůj osobní rodinný život a která hovoří dobře česky. To vše ale v soukromí. Ale dobrá: Vietnamec aspoň už v soukromí je v tuzemsku člověk. A teď ruku na srdce: v kterém českém filmu vyjma snímků Petra Václava byl aspoň zpola normálně zachycen Rom,“ ptá se dál kritik.

Ať Vietnamci nešišlají a Romové nekradou, žádá kritik

To už se ale netýká seriálu, novinář se pouští na širší pole, ke zprávě amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě, podle které u nás romskou menšinu dostatečně nezačleňujeme. A začlenění by podle Novosada mohlo pomoci mediální zachycení tuzemských domestikovaných menšin. „Jistě by k jejich vstřícnějšímu vnímání pomohlo, kdyby Vietnamci ve večerce nešišlali, nebaštili po večerech psy a Romové nekradli, nezapalovali na dvorech domů ohně a nešlehali kolem sebe výhružně gumovými hadicemi, jako v Renčově Sanitce,“ říká Novosad.

Kde to, proboha, žije?

A my si říkáme, v jakém světě to asi tak kritik žije? Nemůžeme než souhlasit s příspěvkem z diskuse pod článkem. „A co nám asi tak bude platné, že v televizi nebudou Vietnamci šišlat, když pak vylezeme do reálného života a ten Vietnamec z večerky na rohu, který tu oxiduje už čtvrt století, stále ještě nebude schopen smysluplně artikulovat? Co nám bude platné, že v televizi nebudou Romové krást, když pak vylezeme do reálného života, kde tlupa cikáňat vleze v ZOO do výběhu, utluče tam exponát a odejde zcela bez trestu?“ ptá se divák. A my s ním. Vážně nemůžeme čekat, že se nepřizpůsobiví změní jen proto, že se o nich bude hezky mluvit v telce a že se budeme tvářit, že žádné problémy nemají…

Originální text najdete ZDE

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace