Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sex a manželství? Životu nebezpečné! Tak to viděla matka. Sice se pak oženil, ale… Jediný milenec, který mu prý vadil, byl Masaryk. Tajnosti slavných

17.03.2017
Sex a manželství? Životu nebezpečné! Tak to viděla matka. Sice se pak oženil, ale… Jediný milenec, který mu prý vadil, byl Masaryk. Tajnosti slavných

Foto: svornost.com

Popisek: Významný spisovatel, dramatik, novinář, překladatel a fotograf Karel Čapek

Život geniálního spisovatele rázně řídila dominantní matka Božena, která chtěla být jedinou ženou jeho života. Jenže narazila kosa na kámen – synova vyvolená byla stejně rázná jako ona. Svatby nakonec dosáhla tehdy velmi módní metodou – pokusem o sebevraždu.

Mimořádně nadaný a současně i mimořádně plachý. Oslovit ženu svých snů se legendární Karel Čapek odhodlal až ve třiceti letech, rázná matka ale dohlížela, aby se jejich vztah vyvíjel „ve vší počestnosti“. S temperamentní a ráznou Olgou Scheinpflugovou byli jako oheň a voda, maminčin odpor se jim nakonec podařilo zlomit, ale až po patnáctileté známosti. Navíc Karel učinil Olze před svatbou hodně neobvyklou nabídku. „Budeme spolu, ale ty si můžeš mít milenců, kolik chceš,“ řekl jí prý. A mužů, kteří procházeli její náručí, byl údajně pořádně dlouhý zástup, jen jeden jediný ale Karlovi vadil – mladý Jan Masaryk. Jak to doopravdy bylo s Čapkovou sexualitou, to nejspíš zůstane již navždy zahaleno tajemstvím. Ve spisovatelských kruzích se nicméně po jeho smrti šuškalo, že zemřel jako panic.

Čapkův rodný dům v Malých Svatoňovicích

Čapkův rodný dům v Malých Svatoňovicích

Mimořádný filozof a literát

Významný autor v období první republiky je vnímán jako výjimečná osobnost meziválečné literatury. Patřil ke kulturní elitě, psal knihy a divadelní hry a působil také jako novinář. Narodil se 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích, kde přišel o tři roky dříve na svět i jeho slavný bratr Josef, s nímž na mnoha dílech spolupracoval a který se od Karla lišil i zájmem o výtvarné umění. Časem se rodina přestěhovala nejprve do Úpice, a když bylo Karlovi sedmnáct, trvale zakotvila v Praze.

 Matka Božena Čapková

Matka Božena Čapková

Karel vystudoval Filozofickou fakultu UK, kde se věnoval filozofii, estetice, anglistice, germanistice i bohemistice. V roce 1915 obhájil doktorskou práci a o dva roky později odstartoval novinářskou dráhu. Zprvu v Národních listech, od roku 1921 pak působil v Lidových novinách. Současně začal působit jako režisér a dramaturg v Městském divadle na Královských Vinohradech. Ale zatímco v redakci setrval až do smrti, v divadle vydržel pouhé dvě sezóny. V roce 1925 se stal zakládajícím členem a současně i prvním předsedou české literární organizace Penklub.

Olga Scheinpflugová v době, kdy Čapka okouzlila

Olga Scheinpflugová v době, kdy Čapka okouzlila

Kudrnatá slečna

O ženy dlouho nejevil zájem, spíš byl plně zaujat bojem s vážnou nemocí páteře, kvůli níž mu hrozilo ochrnutí. Alespoň to tvrdila jeho rázná matka Božena, která chtěla mít svého křehkého Karlíčka navždy jenom pro sebe. Bylo mu již třicet let, když objevil ve smíchovském Švandově divadle sedmnáctiletou temperamentní Olgu Scheinpflugovou. Dlouho si ale netroufal ji oslovit. Chodil se na ni dívat kukátkem a osmělil se až na několikátý pokus. „S plachostí studenta na mě počkal po představení. Chtěl, abych mu přečetla Mimi v Loupežníku, protože prý mám hlas jako pták,“ popisovala Olga později první setkání. Mladičkou herečku ale nepozval na rande, ale rovnou jí nabídl roli. Sice ve hře, kterou ještě neměl dokončenou, ale to už byl pouze detail, který zvládl bleskurychle dotáhnout do konce. Se hrou Loupežník se pak Karel poprvé prosadil jako autor a Olga coby herečka. O rok později jí pomohl k angažmá ve vinohradském divadle.

Legendární Dášeňka objektivem svého pána

Legendární Dášeňka objektivem svého pána

Dívčí válka

V době seznámení se Čapek současně dvořil i studentce Věře Hrůzové, ta ho ale rázně odmítla, jakmile se o Olze dozvěděla. Teprve pak ale vypuklo to pravé peklo. Mamince se totiž herečka Olga ani trochu nezamlouvala. Sice tvrdila, že rozhodně nesmí syn přivést domů cikánku nebo herečku, nejspíš by se jí ale nezamlouvala žádná. Navíc Olga byla rázná intelektuálka, a když se dostala ke slovu, nebyla k zastavení. Jenže paní Božena byla úplně stejná. Není divu, že se tyhle dvě prostě nesnesly.

S bratrem Josefem

S bratrem Josefem

Když chtěl Karel poprvé vyrazit se svou vyvolenou na dovolenou, matka trvala na tom, že s nimi pojede i Karlova starší sestra Helena jako garde, bude bydlet s Olgou a dohlížet, aby vše probíhalo „ve vší počestnosti“. Helena ale nakonec zřejmě nebyla dostatečně důsledná, protože krátce po návratu Olga zjistila, že je těhotná. Nakonec se rozhodla pro potrat, i když jí to prý Karel všemožně rozmlouval. Byla totiž přesvědčená, že si ji stejně nikdy nevezme, protože se nedokáže matce vzepřít. Čapka svým rozhodnutím tak zdrtila, že se rozhodl s ní rozejít, nakonec ho ale přiměla k návratu metodou, která byla tenkrát v módě – pokusem o sebevraždu. Karel nevydržel a vrátil se s ní se zcela nečekanou nabídkou. „Budeme spolu, ale ty si můžeš mít milenců, kolik chceš,“ řekl jí prý tenkrát. Když pak v roce 1924 zemřela paní Božena, oběma se ulevilo.

Vila bratří Čapků na rozhraní pražských Vinohrad a Vršovic

Vila bratří Čapků na rozhraní pražských Vinohrad a Vršovic

Vadil mu jenom jeden

Olga vzala Čapka za slovo a její ložnicí procházeli milenci jako na běžícím pásu. Jejímu stále úspěšnějšímu partnerovi to ale zřejmě vůbec nedělalo vrásky na čele. Z mužů, kteří se kolem jeho partnerky točili, mu prý vadil pouze jediný – mladý Jan Masaryk. Když pak Karel pracoval v Lánech s prezidentem Tomášem G. Masarykem na slavných Rozhovorech s TGM, vždy se jeho syn raději někam vypařil. Přesto Olga vztah s ním odmítala ukončit a pokračovala v něm i po svatbě. Dva roky poté, co se zprávy o Masarykově vztahu s Olgou objevily dokonce v tisku, se Čapek po patnáctiletém vztahu se svou partnerkou konečně oženil.

Karel Čapek s prezidentem T. G. Masarykem

Karel Čapek s prezidentem T. G. Masarykem

„Will you marry me?“ zeptal se jí jednoho rána během dovolené v Alpách. Odhodlal se poté, co konečně zjistil, že je úplně zdravý a strašlivé zvěsti o jeho nebezpečné chorobě byly jen zveličovanou pohádkou, kterou se ho matka pokoušela navždy připoutat k sobě. Vzali se v roce 1935. Po Mnichově se stal Karel Čapek terčem očerňování a slovních útoků, pomstě nacistů ale unikl. Dne 25. prosince 1938 totiž zemřel na zápal plic. Ve svém díle varoval před narůstající politickou hrozbou, druhou světovou válku už ale nezažil, na rozdíl od bratra Josefa. Ten byl zatčen gestapem již 1. září 1939, pak prošel koncentračními tábory Dachau, Buchenwald, Sachsenhausen a nakonec Bergen-Belsen, kde podlehl epidemii tyfu. Podle některých svědectví byl ještě 13. dubna 1945 naživu, krátce před osvobozením ale zemřel a jeho tělo nebylo nikdy nalezeno.

Svatba s Olgou Scheinpflugovou

Svatba s Olgou Scheinpflugovou

Nová expozice na Strži

Frakovou vestu a košili s motýlkem, dobový fotoaparát a expozimetr, s nimiž spisovatel pořizoval snímky neposedné foxteriérky Dášeňky, ale i jedinečné snímky jeho pracovny a okolí jeho letního sídla od Josefa Sudka. Tyto a mnohé další unikáty nabídne nově upravená expozice věnovaná životu a dílu Karla Čapka v Památníku Karla Čapka na Strži ve Staré Huti u Dobříše. Výstava se mění po dlouhých dvaceti letech. Jarní vernisáž se uskuteční 29. dubna od 14 hodin, a zahájí tak další turistickou sezónu. K vystaveným raritám patří vedle oblečení hedvábných kapesníků s monogramem či ponožkám, naaranžovaným v dobovém prádelníku, třeba i účtenky řemeslníků, kteří na Strži v letech 1935 až 1938 vykonávali nejrůznější práce a opravy.

Památník Karla Čapka na Strži ve Staré Huti u Dobříše

Památník Karla Čapka na Strži ve Staré Huti u Dobříše

K velkým lákadlům nové expozice patří také reprodukce dosud málo známých fotografií Josefa Sudka. Z původní výstavy zůstanou zachovány nejzajímavější části. Především Čapkova pracovna, ale i jeho pečlivě sepsané pokyny pro hosty, jak letní sídlo užívat v době jeho nepřítomnosti. Návštěvníci tu najdou i dvě podkovy pro štěstí, které si prý přinesl z jedné procházky dobříšskými lesy a vlastnoručně přibil do prahu. K vidění je rovněž kolekce jeho knih, dobové tisky, filmový dokument o jeho životě a mnoho fotografií a faksimilií dopisů, získaných v aukcích nebo darem od soukromníků.
Do konce března je památník otevřen od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin, od dubna kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné je 40 korun pro dospělé a 20 korun pro děti a důchodce, rodinná vstupenka stojí 100 korun. Více informací najdete na www.capek-karel-pamatnik.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská