Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proslavil se jako Červenáček, pak coby ztroskotanec a alkoholik. Známý prcek se vrací ze dna, jenže s image povaleče zpod Libeňáku

16.03.2017
Proslavil se jako Červenáček, pak coby ztroskotanec a alkoholik. Známý prcek se vrací ze dna, jenže s image povaleče zpod Libeňáku

Foto: FTV Prima

Popisek: Roman Skamene na oficiálním představení nového seriálu Modrý kód

V novém projektu televize Prima Modrý kód si zahraje mimo jiné i kdysi tak populární Roman Skamene, a tak nemohl chybět ani na tiskové konferenci, na níž byl seriál oficiálně představen. Kdysi roztomilý Červenáček z Foglarovy Záhady hlavolamu, později vekslák Bíny a kamarád nechvalně proslulého krále pražského podsvětí Ivana Jonáka. Pokud se ale chce vrátit k seriózní televizní práci, proč, proboha, dorazil v tak zanedbaném stavu?

Následky nezřízeného života, nebo to snad má být nová image? Ať tak či onak, na herce Romana Skamene byl v hale hlavní budovy fakultní nemocnice v pražském Motole, v níž televize Prima představila zástupcům médií nový seriálový projekt Modrý kód, hodně smutný pohled. Zatímco ostatní herci a herečky si dali na svém vzhledu záležet a dorazili buď řádně ‘vystajlovaní‘, nebo v lékařském stejnokroji, jako třeba představitel jedné z hlavních postav Jiří Štěpnička, někdejší populární představitel dětských rolí si se svou vizáží zjevně hlavu nelámal.

Jako ‘houmlesák‘ z Libeňáku

Na akci, na níž si management televize hodně zakládá, nebyl bohužel Skamene tou pravou vizitkou. Dorazil v ošuntělé bundě, nejspíš inspirované komisařem Schimanskim, jenže s jedním dost výrazným rozdílem. Zatímco představitel známého německého televizního komisaře Götz George usilovně pátral po vojenských výprodejích, aby své postavě dodal patřičnou image, kousek, který navlékl Skamene, zjevně měl nejen svá nejlepší léta za sebou, ale navíc ho jeho majitel již nosí bez důkladnější údržby přinejmenším delší dobu. Obdobným dojmem působila i kostkovaná košile a pomačkané kalhoty, o umaštěných vlasech a neupravené tváři ani nemluvě. Možná ale jen přítomní nepochopili jeho umělecký záměr a herec chtěl názorně inspirovat kostyméry souběžného primáckého seriálu Ohnivý kuře. Ať se totiž snažili, co mohli, takového stupně ‘unavenosti‘ jejich seriáloví štamgasti z hostince U Slepičků ještě nikdy nedosáhli.

Na tiskovou konferenci dorazil Roman Skamene, jakoby si odskočil z proslulé 'čtyřky', v níž odjakživa snídali kolem páté ráno pražští popeláři

Na tiskovou konferenci dorazil Roman Skamene, jakoby si odskočil z proslulé 'čtyřky', v níž odjakživa
snídali kolem páté ráno pražští popeláři

Handicap, nebo výhoda?

Po herectví Skamene toužil od dětství, poprvé se mu ale podařilo získat dětskou roli, až když mu bylo třináct. Vzhledem k jeho malé výšce to vůbec nevadilo, naopak díky tomu hrával puberťáky ještě v pětadvaceti letech. I když se ani po několika pokusech nedostal na konzervatoř a nikdy nebyl ve stálém divadelním angažmá, docela se mu dařilo. Ztvárnil řadu sice vedlejších, nicméně nikoli nevýrazných rolí, takže se stále udržoval i v povědomí diváků. Poslední významnou roli dostal počátkem 90. let v komedii Tankový prapor, a pak už to šlo s jeho herectvím jenom s kopce. Naplno se totiž projevilo to, co začínalo být zřejmé již během 80. let. Že totiž po profesní stránce na sobě dál nepracuje, žije pouze ze svého talentu a svou sebestředností připomíná veksláka Bínu z kultovního snímku Víta Olmera Bony a klid, kterého si zahrál v roce 1987. Až do konce 90. let se sice pravidelně dál objevoval před kamerou, povětšinou ale v čistě komerčních projektech nepříliš vysoké kvality.

Oblíbené sousto pro bulvár

Obrovským fiaskem, které na dlouhá léta poznamenalo jeho profesní i osobní život, se stal pokus o podnikání. Restaurace na lukrativní adrese poblíž Národního divadla mu vynesla jen kupu starostí a dluhů, z nichž se pak léta jen velmi obtížně dostával. Neúspěch a frustraci začal utápět v alkoholu, díky čemuž se stal oblíbeným tématem bulvárních médií. S takovou reklamou ale není o co stát. Špatně dopadla i jeho spolupráce s Luďkem Sobotou v jeho Směšném divadle, která údajně ztroskotala na Skameneho nespolehlivosti. S odstupem času Roman Skamene otevřeně přiznal, že v jednu dobu na tom byli tak špatně, že dokonce s manželkou Renatou uvažovali o sebevraždě. Poslední dobou se už ale situace zklidnila. Několik let bydlí, jako statisíce obyčejných smrtelníků, v paneláku na jednom pražském sídlišti, a novou chuť do života mu prý dodalo narození vnučky Rebeccy. Svým vzhledem ale dál připomíná spíš štamgasta některé z nádražních restaurací. Tak snad mu odhodlání vydrží.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace