Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mnoho povyku pro nic? Napřed odcházeli naštvaní herci, pak strčili Skořepovou na schody a teď nemají roli pro Janžurku. Co se peče v Národním

16.03.2017
Mnoho povyku pro nic? Napřed odcházeli naštvaní herci, pak strčili Skořepovou na schody a teď nemají roli pro Janžurku. Co se peče v Národním

Foto: ND / Martin Špelda

Popisek: Iva Janžurová v ustavičně vyprodaném představení Národního divadla Audience u královny

Někomu se může zdát, že si činohra Národního divadla pod vedením Daniela Špinara neváží rodinných klenotů. Nejdřív šoupal s bustou Rudolfa Hrušínského, pak vyhodil pár herců, nedopřál Ljubě Skořepové pohřeb z jeviště, stopl Sluhu dvou pánů a teď nemá roli pro Ivu Janžurovou. Co se to v tom Národě vlastně děje a neměl by to někdo stopnout?

Milovaná herečka Iva Janžurová je členkou Národního divadla už třicet let, nicméně v posledních letech si tam připadá málo využitá, aspoň to tak řekla v rozhovoru pro Seznam.cz. Poslední velkou rolí téhle dámy je královna Alžběta II. ve hře Audience u královny. „Tahle role byla ještě za minulého šéfa činohry. Panu Špinarovi jsem dokonce nabízela hru Božská Sarah, že bychom ji mohli hrát na Nové scéně, a on to přešel mlčením,“ vysvětluje v rozhovoru Iva Janžurová.

Nejsme se šéfem kompatibilní

A tak se hra o herečce Sarah Bernhardtové hraje v Divadle Kalich. A Iva je za ni nominovaná na Cenu Thálie, zatímco činohra ND žádnou nominaci nezískala. A nyní se Iva Janžurová na pohovoru u šéfa dověděla, že na příští sezonu pro ni domovská scéna nemá žádnou roli. „Rozhovor se šéfem proběhl. Zneklidnění mi přinesly věci, ze kterých je nabíledni, že kompatibilní s jeho viděním divadla nejsem a nebudu. A to, že v příští sezoně pro mě nemá práci, je asi dobře,“ napsala Seznamu.cz.

Rolí pro 75 leté ženy bohužel moc není

Jenže když se podíváme na plán na příští sezonu, pro paní Janžurovou tam opravdu není role. Krom současných her, které vznikly přímo pro Národní, a které budou patrně na pětasedmdesátiletou herečku příliš avantgardní, se chystá z klasiky  Maryša a Faust – a ani v jedné z těchto her velká role pro starší herečku prostě není… Špinar má v souboru kolem 40 lidí – a vymyslet dramaturgický plán tak, aby si odpovídajícím způsobem zahráli všichni, je asi sakra těžké. A paní Iva navíc stále hraje v inscenacích Audience u královny, Mikve a Pýcha a předsudek, v současné době ji diváci mohou vidět cca šestkrát do měsíce, což je s ohledem na věk asi poměrně adekvátní. Janžurová navíc loni prodělala operaci srdce, takže se člověk vedení činohry zas až tak nediví, že prostě nechce na skvělé, ale stárnoucí a ne zcela zdravé herečce stavět inscenaci. Je to drsné, ale ony neustálé změny programu kvůli zdravotním indispozicím nejsou v divadle, z části postaveném na systému abonmá, to pravé ořechové.

Janžurová maká jak fretka

Ne, že bychom chtěli přát paní Janžurové něco ošklivého. Herečka evidentně překypuje energií, o čemž svědčí i to, že se pustila i do divadelní režie, v Kalichu zkouší hru Tennessee Williamse Báječná neděle v parku Creve Coeur s dcerou Sabinou Remundovou v hlavní roli. Chystá se tak na velkou filmovou roli.

Proč nehraje v Národním? A vážně nehraje dost?

Otázkou je, co přesně stojí za rozhodnutím Janžurovou neobsazovat. Pokud jsou za ním opravdu obavy o hereččino zdraví, pak je jen v pořádku a Iva by se měla smířit s tím, že stárne a že ji prostě budou v divadle šetřit… Pokud jde ale o rozpory umělecké, tedy třeba to, že Janžurovou už přešlo počáteční nadšení pro Daniela Špinara, které ze začátku vyjadřovala, případně Špinara přešlo nadšení pro Janžurovou, se kterým se tento gay, který obdivuje slavné starší ženy (je velkým fanouškem Hanky Zagorové) nikdy netajil, pak je to smutné – ale rovněž pochopitelné. Ono to ale asi nebude tak horké. Tuhle sezonu paní Janžurová se Špinarem zkouší dva tituly, Pýchu a předsudek a nově připravovanou, částečně pohybovou věc Křehkosti, tvé jméno je žena, která má Janžurovou přímo ve vizuálu… Zdá se tedy, že – ač to Ivě asi je líto – šéf se jí snaží spíše šetřit.

Činohra Národního divadla se pustila směrem experimentů, současné dramatiky a hodně aktualizované klasiky. A to konzervativnější herci těžko vydýchávají. Stejně jako diváci. Špinar do divadla nabral spoustu mladých herců, kteří jeho koncepci „žerou“.  Najde ale i nové diváky, přijde-li o ty, co chodili na Donutila, anebo chodí na Janžurku? Co si o tom myslíte vy?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace