Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všechny ty citový zmatky a nešťastný lásky už jsou za mnou, říká a vysvětluje, proč se zcela prakticky chystá na kolaps civilizace. Herectví ho prý jen živí

16.03.2017
Všechny ty citový zmatky a nešťastný lásky už jsou za mnou, říká a vysvětluje, proč se zcela prakticky chystá na kolaps civilizace. Herectví ho prý jen živí

Foto: Facebook

Popisek: Petr Vacek. Herec si prohlíží židovský náhrobní kámen v Dobrušce

Mé největší hobby je připravovat se na katastrofu, osvětluje herec Petr Vacek svou ekologickou vášeň. V zimě sice musí sekyrou rozbíjet led, aby mohl spláchnout, ale jeho ředkvičky jsou zas prý super. A žena je svatá…

Herec Petr Vacek zpívá v židovském souboru, ač není Žid, je zapáleným ekologem, léta byl členem Rady Greenpeace, spolupracuje s dalšími charitami – a k tomu jen tak mimochodem hraje ve dvou divadlech, natáčí a stará se o rodinu se dvěma malými dětmi. Jak to stíhá a proč momentálně nejvíc řeší Šumavu, vysvětloval v Kauze dne na Rádiu Impulz.

Senátní návrh zákona o národních parcích je podle něj na prd. „Zákon se týká všech národních parků, ale třeba ten rozvoj je nejsilnější v Krkonoších nebo na Šumavě. Už teď je tam stavební boom. Lidí tam nepřibývá, takže co to je za stavební boom?  To budou zřejmě sportoviště, penzióny a takovéto věci. Dále by senátoři velice rádi, aby se asi předcházelo požárům v národních parcích… Takže tam chtějí stavět asfaltové cesty a přehrady,“ rozčiluje se Vacek. Můžeme být prý rádi, že zákon zatím neprošel…

Druhé manželství se povedlo

Protože když se tenhle nenápadný herec pro něco nadchne, jde do toho po hlavě. A to i teď, po padesátce – kterou si mimochodem pochvaluje. „Už jsou za mnou všechny citový zmatky a nešťastný lásky. Zrovna teď cítím, že vládnu sám sebou. Druhé manželství se vydařilo, užívám si partnerské pohody a lásky, dvou skoro dospělých dětí a dvou mrňousů, jsem šťastný, když je vidím všechny pohromadě a jak se mají rádi,“ říká herec. Starším dětem z prvního manželství je 21 a 20 let, z druhého manželství má desetiletého Eliáše a osmiletého Benjamina. První žena tlumočí v parlamentu v Bruselu, druhá je herečka.

Třídím, hraju, překládám

Podle médií se zdá, že největším hercovým koníčkem je ekologie. „Třeba třídění odpadů mi už přijde jako samozřejmost. Stejně jako si čistím zuby a po WC myju ruce, třídím. Auto máme, ale třeba po Praze téměř nejezdíme, není to potřeba,“ horlí Petr Vacek. Kromě ekologie, kterou je dost známý, ale taky překládá -  začal s tím díky první ženě. „Dnes se věnuju hlavně překladům pořadu „Na plovárně“. Ten taky původně překládala ona, já začal, až když po rozvodu odešla do Bruselu,“ mluví o své další profesi a koníčku zároveň herec.

Herectví je pro mě zdroj obživy, ne poslání

A herectví? Neodstavil ho na vedlejší kolej? „Rozhodně dnes neberu herectví jako své poslání. Je to mé povolání, mám pocit, že za ta léta už to trošku umím, cítím se v tom dobře a nedovedu si představit, že bych dělal cokoli jiného. A je to pro mě zcela prozaicky také zdroj obživy. Na druhou stranu si nemyslím, že smyslem herectví je jenom nějaká rekreace pro lidi, kteří říkají: My si chceme po práci odpočinout, my nechceme o ničem přemýšlet… Když je divadlo nebo film dobrý, divák o věcech přemýšlí, ale přemýšlí o nich mimoděk,“ řekl v rozhovoru pro server Práce baví.

Pud sebezáchovy a dešťová voda

A ekologie, charita, to prý pro něj vychází z pudu sebezáchovy. „Když si uvědomíš, co se děje, popadne tě hrůza a máš pocit, že ve vlastním zájmu a zájmu dětí je potřeba s tím něco udělat, než se fakt stane velký průšvih,“ krčí rameny. A jak vnímá jeho ekologické aktivity manželka? „Ona je svatá bytost. Druhá věc je, že když byla malá, neměli moc peněz. Takže moje šetřící nápady jí nepřipadají až tak bláznivé,“ komentuje Vacek to, že se u nich doma ani nesplachuje. „V patře, kde je koupelna, je i záchod, kde se splachuje z té vany, to je celkem pohodlné. Horší je to o patro níž, kde je kuchyň a vedle kuchyně záchod. Když chci spláchnout tam, musím na dvůr do sudu. Mám čtyři sudy, kam chytám dešťovku, jenomže v zimě je to trochu problém. Jednak nevím, jestli nevyvětrám víc tepla, než kolik ušetřím za vodu. A navíc v případě tuhých mrazů, když chceš spláchnout, musíš jít na dvůr, vzít sekeru, vysekat díru v ledu v sudu, nabrat vodu, odnést dovnitř,“ popisuje herec těžký život ekologa.

Na krizi je připraven

Jeho největším hobby je prý připravovat se na katastrofu. „Pořád řeším, co bude, když nebude voda, jak budu soběstačný. Proto mám ty čtyři 200litrové sudy na dešťovou vodu na dvorku. Trochu mi teda spadly hračky do kanálu, protože máme plechovou střechu, a tím pádem voda obsahuje těžké kovy, takže je naprosto nepoužitelná, ani na zalévání se nehodí. Řeším, co se stane, když nebude voda na splachování, kam se bude chodit na záchod, čím budu topit, na čem budu vařit… Takže mám úžasný ekologický vařič z Ameriky, který zároveň vyrábí elektřinu. A část té elektřiny používá na větráček, který vhání vzduch dovnitř, takže to hoří velice účinně. Na pár klacíčcích uvaříš oběd,“ raduje se herec.

Mám ředkvičky, válka může vypuknout

„Není to tak dávno, co se válčilo v Evropě, pak válka na Balkáně, teď se válčí na Ukrajině… Může se stát cokoli. Navíc to moje šetření vodou je užitečné i tak, že tím ročně ušetřím asi 2 kubíky vody.  Také chci být částečně soběstačný v potravinách. Tolik se toho dá pěstovat v truhlících, ředkvičky, mrkev… Mně to přijde hrozně vtipný, že zatímco ostatní mají pelargonie, já mám ředkvičky.,“ chlubí se Petr Vacek. Takže i kdyby praštil s herectvím, rozhodně se uživí. Ať už nám to připadá trošku přehnané nebo ne, má to celkem dobře vymyšlené. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace