Hádalo se z lógru, soudí filmařka. Záhada kolem lvů; kdo o nich tedy vlastně rozhodl? Členové akademie si teď myjí ruce - jde o podraz?
15.03.2017
Foto: Facebook
Popisek: Masaryk se promítal týden v Lucerně
Zpočátku to vypadalo jako triumf, ale stále více je z toho pořádná blamáž. Když získalo ambiciózní česko-slovenské životopisné drama Masaryk rekordních dvanáct Českých lvů, všichni jeho tvůrcům nadšeně tleskali. Ale poté, co tak velký počet ocenění kritizoval herec Jiří Bartoška jako „levárnu“, najednou obrátili. To u nás bohužel není nic výjimečného. Ale hodně na pováženou je skutečnost, že smršť Českých lvů pro Masaryka kritizují i samotní členové České filmové a televizní akademie. Přitom jsou to především o ni, kdo o těchto výročních cenách rozhodují.
Kontroverzní bilanci letošních Českých lvů se věnoval i publicistický pořad České televize „168 hodin“. V reportáži, nazvané Filmový trik, se pozastavil nad tím, že producent filmu Masaryk Rudolf Biermann využil skulinu v pravidlech pro udělování filmových cen. Koncem loňského roku nasadil svůj nový film na jediný týden v jediném pražském kině, aby se mohl ucházet právě o České lvy. V souvislosti s tím požádali redaktoři o vyjádření i samotné členy akademie. A bylo stěží uvěřitelné, co předvedli a jak si „vychutnali“ kolegy z branže. Například režisér Petr Zelenka jízlivě poznamenal: „Já jsem byl přímo nadšenej, že vyhrál film Masaryk, jenom doufám, že ten film existuje, protože já jsem ho neviděl, neviděl ho ani nikdo jinej, koho znám.“
Podraz a vyčuranost?
Producent Ondřej Trojan se vzápětí dokonce nechal slyšet, že to byl na divácích Českého lva trochu podraz, protože koukali na udílení cen pro film, který neměli možnost vidět a trik producenta považuje za „vyčuranost“. Pro českou uměleckou scénu je bohužel dost typické, že bezprostředně poté, co Masaryk triumfoval, se někteří filmaři vytasili se siláckými výroky (viz například poznámka Jiřího Bartošky, že to byla tak trošku levárna), ale když chtěli autoři reportáže, aby je zopakovali, již to odmítli. Důvod je nasnadě. Mezitím co skandál začal bobtnat, se totiž ukázalo, že členové akademie byli o triku producenta Biermanna dopředu informováni. A přesto Masaryka ověnčili hned dvanácti Českými lvy najednou. V této souvislosti není od věci připomenout, že jak Jiří Bartoška, tak Petr Zelenka a Ondřej Trojan jsou členy České filmové a televizní akademie.
Hádají z lógru?
Odpověď na otázku, kdo tedy vlastně rozhodl o tom, že Masaryk získal rekordní počet Českých lvů, naznačuje režisérka Olga Sommerová: „Já jsem určitě nedala Masaryka na první místo. To, že dostal tolik lvů, mi přijde nenormální,“ uvedla v rozhovoru pro Radiožurnál. Myslí si rovněž, že členové akademie nepřistupují k rozhodování o tom, kdo České lvy nakonec získá, s potřebnou mírou osobní zodpovědnosti, jak tomu bývá v zahraničí: „Problematické je, že hlasování probíhá anonymně,“ kritizovala. Má navíc podezření, že se členové akademie na filmy moc nedívají, především na dokumenty, a spíše hádají z lógru. V rozhovoru nakonec prozradila, že jako dokumentaristka držela palce filmu Heleny Třeštíkové Zkáza krásou. Ale ocenila i vítězný dokument Normální autistický film, který natočil Miroslav Janek.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová