Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hádalo se z lógru, soudí filmařka. Záhada kolem lvů; kdo o nich tedy vlastně rozhodl? Členové akademie si teď myjí ruce - jde o podraz?

15.03.2017
Hádalo se z lógru, soudí filmařka. Záhada kolem lvů; kdo o nich tedy vlastně rozhodl? Členové akademie si teď myjí ruce - jde o podraz?

Foto: Facebook

Popisek: Masaryk se promítal týden v Lucerně

Zpočátku to vypadalo jako triumf, ale stále více je z toho pořádná blamáž. Když získalo ambiciózní česko-slovenské životopisné drama Masaryk rekordních dvanáct Českých lvů, všichni jeho tvůrcům nadšeně tleskali. Ale poté, co tak velký počet ocenění kritizoval herec Jiří Bartoška jako „levárnu“, najednou obrátili. To u nás bohužel není nic výjimečného. Ale hodně na pováženou je skutečnost, že smršť Českých lvů pro Masaryka kritizují i samotní členové České filmové a televizní akademie. Přitom jsou to především o ni, kdo o těchto výročních cenách rozhodují.

Kontroverzní bilanci letošních Českých lvů se věnoval i publicistický pořad České televize „168 hodin“. V reportáži, nazvané Filmový trik, se pozastavil nad tím, že producent filmu Masaryk Rudolf Biermann využil skulinu v pravidlech pro udělování filmových cen.   Koncem loňského roku nasadil svůj nový film na jediný týden v jediném pražském kině, aby se mohl ucházet právě o České lvy. V souvislosti s tím požádali redaktoři o vyjádření i  samotné členy akademie. A bylo stěží uvěřitelné, co předvedli a jak si „vychutnali“  kolegy z branže.  Například režisér Petr Zelenka  jízlivě poznamenal: „Já jsem byl přímo nadšenej, že vyhrál  film Masaryk, jenom doufám, že ten film existuje, protože já jsem ho neviděl, neviděl ho ani nikdo jinej, koho znám.“

Podraz a vyčuranost?

Producent Ondřej Trojan se vzápětí dokonce nechal slyšet, že to byl na divácích Českého lva  trochu podraz, protože koukali na udílení cen pro film, který neměli možnost vidět a trik producenta považuje za „vyčuranost“.  Pro českou uměleckou scénu je bohužel dost typické, že bezprostředně poté, co Masaryk triumfoval, se někteří filmaři vytasili se siláckými výroky (viz například  poznámka Jiřího Bartošky, že to byla tak trošku levárna), ale když chtěli autoři reportáže, aby je zopakovali, již to odmítli. Důvod je nasnadě. Mezitím co skandál začal bobtnat, se totiž ukázalo,  že členové akademie byli o triku producenta Biermanna dopředu informováni. A přesto Masaryka ověnčili hned dvanácti Českými lvy najednou. V této souvislosti není od věci připomenout, že jak Jiří Bartoška, tak Petr Zelenka a Ondřej Trojan jsou členy České filmové a televizní akademie.

Hádají z lógru?

Odpověď na otázku, kdo tedy vlastně rozhodl o tom, že Masaryk získal rekordní počet Českých lvů, naznačuje režisérka Olga Sommerová: „Já jsem určitě nedala Masaryka na první místo. To, že dostal tolik lvů, mi přijde nenormální,“ uvedla v rozhovoru pro Radiožurnál. Myslí si rovněž, že členové akademie nepřistupují k rozhodování o tom, kdo České lvy nakonec získá, s potřebnou mírou osobní zodpovědnosti, jak tomu bývá v zahraničí: „Problematické je, že hlasování probíhá anonymně,“ kritizovala. Má navíc podezření,  že se členové  akademie na filmy  moc nedívají, především na dokumenty, a  spíše hádají z lógru. V rozhovoru nakonec prozradila, že jako dokumentaristka držela palce filmu Heleny Třeštíkové Zkáza krásou. Ale ocenila i vítězný dokument Normální autistický film, který natočil Miroslav Janek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová