Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Matku jí vzala rakovina, otec propil i sirotčí důchod. Není divu, že si našla náhradníka. Jak se ale žije s dědečkem? Tajnosti slavných

15.03.2017
Matku jí vzala rakovina, otec propil i sirotčí důchod. Není divu, že si našla náhradníka. Jak se ale žije s dědečkem? Tajnosti slavných

Foto: Supraphon / Robert Tichý

Popisek: Stále sexy a 'načančaná' Heidi Janků neusnula na růžích, naopak chystá pro své fanoušky řadu novinek, turné i novou desku

Zachmuřenou ji nikdy nepotkáte, i když si svůj pohár hořkosti vypila až do dna. Především v dětství. Pak si za tátu-alkoholika našla náhradu, o třicet let staršího manžela. Jenže dnes je mu přes osmdesát a ona je stále sexy kočka. Může tohle vůbec fungovat?

Jejím největším hitem se stala písnička Když se načančám, která zazněla poprvé v roce 1986 v pohádce režiséra Jiřího Adamce Co takhle svatba, princi. Jako interpretka na ní ale Heidi Janků moc nevydělala. Nesmrtelný song spíš vynáší dědicům textaře Zdeňka Borovce, jako je například Matěj Stropnický, a samozřejmě skladateli Jiřímu Zmožkovi. „Lidi tuhle písničku milují. Byla bych blbá, kdybych se zříkala svého největšího hitu. Když vidím, jak to ty lidi baví, když to zpívám, tak to bych byla fakt hloupá. Spíš mám jiný problém. Když jezdím po vystoupeních a mám třeba i tři za den, tak když už ji zpívám po třetí – občas měním repertoár, ale tuhle zpívám vždycky, tak si někdy nemůžu na tom třetím vystoupení vzpomenout, jestli jsem zpívala první sloku. nebo je to už druhá,“ svěřila se zpěvačka deníku Aha! při křtu kalendáře Osobností 2017.

Heidi v době, kdy byl ještě její domov pohodový a harmonický

Heidi v době, kdy byl ještě její domov pohodový a harmonický

Táta propil i sirotčí důchod

Malá Heidi Hantlová se narodila 23. listopadu 1962 ve Vítkovicích, v muzikantské rodině. Její otec hrál na dechové nástroje a pozoun, matka pro změnu na violoncello a dcera se kromě zpívání naučila hrát na klavír. Jenže když jí bylo jedenáct, zemřela maminka na rakovinu, a to obrátilo Heidi život vzhůru nohama. Otce pak totiž mnohem více než děti začal zajímat alkohol. Dokázal prý propít i sirotčí důchod, takže není divu, že s ním dcera příliš nevycházela. Navíc brzy přišla i o jediného bratra, který zahynul při vážné autonehodě. „Zažila jsem si spoustu nehezkých chvil, ale každá mě posílila natolik, že jsem se rozhodla život nevzdat. Věřím, že teď už mám všechno špatné za sebou, a právě proto si užívám každého dne a snažím se chovat k lidem slušně, aby se tak chovali i oni ke mně. I když ne vždy se to povede,“ konstatuje Heidi, která již v sedmé třídě začala zpívat a tancovat ve folklórním sboru a natočila první nahrávky v ostravském rozhlase s cimbálovkou Lučina.

V roce 1984 na Benátské noci v Suchých Lazcích

V roce 1984 na Benátské noci v Suchých Lazcích

Osudový konkurz

Na gymnáziu přešla k moderní muzice a postupně zpívala s různými kapelami. V třetím ročníku zahájila spolupráci s kapelou Proměny a současně působila v divadelním sboru Alternativa. Těsně před maturitou se zúčastnila konkurzu Pavla Nováka a vyhrála. Po nějaké době se jí pak ozval Ivo Pavlík, který jí nabídl kariéru sólové zpěvačky. „Pro mě je určitě největší úspěch, že pořád zpívám. Mě to živí a lidi mi pořád tleskají. Když jsem se zpíváním začínala, ani ve snu mě nenapadlo, že by se mi něco takového mohlo povést, protože vím, co v tom hrdle mám. A zároveň jsem nikdy nelitovala, že jsem si tuto cestu vybrala. S pokorou naopak každý den nahoru děkuji, že jsem zpěvačka a že jsem ráda – i když to bude znít jako hrozné klišé – že mě živí to, co mě baví. Je to úžasné,“ prozradila před časem serveru revuie.idnes.cz.

Odvážná moderátorka v pořadu televize Barrandov Intim s Heidi Janků

Odvážná moderátorka v pořadu televize Barrandov Intim s Heidi Janků

Beznadějný mamánek

Neutěšené domácí poměry vedly k tomu, že se velmi brzy provdala za téměř stejně starého partnera, a dokonce se raději odstěhovala k tchyni. Jenže právě ta se stala příčinou rozpadu mladého manželství. „Můj první manžel byl trochu mamánek. Na svoji maminku byl docela fixovaný. Respektovala jsem to, a když jsme se vzali, bydleli jsme všichni tři v jednom bytě pohromadě,“ prozradila s tím, že její tchyně byla fajn a moc si rozuměly. „Naučila mě spoustu věcí ohledně domácnosti, ale chtěla jsem po čase žít samostatně.“ Když se pak její bratr zabil v autě a Heidi po něm zdědila garsoniéru, přála si odstěhovat se do ní, aby konečně zkusili žít sami. Jenže manžel odmítl, a to byl první krok k rozvodu. Velmi brzy pak do jejího života vstoupil o jednatřicet let starší Ivo Pavlík, který byl v té době ženatý s Věrou Špinarovou. Jejich manželství ale tenkrát již procházelo krizí. „Asi to pro Věru bylo zezačátku těžké, ale teď máme vztahy dobré. Čas všechno vyřešil,“ dodala Heidi a prozradila, že se dokonce s Věrou chystají na společné turné.

S manželem Ivo Pavlíkem

S manželem Ivo Pavlíkem

Manžel, nebo tatínek?

Po trpkých zkušenostech s otcem a z prvního manželství ani není divu, že se snadno do Pavlíka zakoukala. „Jsem typický Freudův příklad. I zamlada jsem si vždycky víc rozuměla se staršími muži,“ prozradila. Navíc jí prý Ivo imponoval nejen svou dospělostí, ale i tím, že rozuměl její profesi. „Mezi námi je fyzicky rozdíl třicet let, ale mentálně skoro žádný. Ivoš je duchem pořád padesátník,“ prohlásila a dodala: „S ním se ale cítím bezpečnější a nerada jezdím bez něj i za prací. S Ivošem jsme pomalu jako siamská dvojčata. V jeho stáří vidím spíš plus. Vždycky jsem se snažila vstřebávat jeho vědomosti a on nasával moje relativní mládí.“ Přibývající leta jí zpravidla připomene, když někdo prozradí, že na jejích písničkách vlastně vyrostl. Nebere to ale tragicky. „Stejné to je, když za mnou chodí pánové s tím, že mě vídávali, když byli na vojně, a že jsem jim způsobila světlejší chvilky té vojny,“ směje se.

Věře Špinarové kdysi přebrala manžela, nyní spolu chystají turné

Věře Špinarové kdysi přebrala manžela, nyní spolu chystají turné

Zlaté osmdesátky

Právě tehdy prožívala největší vlnu popularity. Jak opravdu byla velká, to si uvědomila až v devadesátkách, kdy musela kariéru budovat znovu od začátku. „Obecně jsme všichni, kteří jsme tenkrát fungovali a nebyli zakázaní, byli braní jako trošku normalizační. Jako ti, kteří ve své kariéře dělají kompromisy. O sobě si to ale nemyslím a nemůžu za to, do jaké doby jsem se narodila,“ vysvětluje Heidi. „Ono se to ale tak trošku obloukem znovu vrací, protože zase dáváme dohromady kapelu Supernova a vzpomeneme i na písničky, které se časem dostaly trochu stranou.“ Dnes Heidi stále koncertuje, vydává nová alba a na podzim chystá společné turné s Věrou Špinarovou, na které se čeká s napětím. A hlavně se můžeme těšit na dvaačtyřicet písniček z její pětatřicetileté kariéry, které vyjdou na nové dvojdiskové kompilaci Best of. Je mezi nimi i písnička Dík za tvůj kus ráje, kterou složil Martin Hájek a otextoval Jan Krůta. Ten opravdový ráj ale pro Heidi složil někdo úplně jiný. „Určitě maminka. Snažila se, aby moje dětství bylo co nejklidnější, nejrůžovější, nejkrásnější, nejpohodovější. Bohužel ale umřela, když mi bylo jedenáct. Pak jsem zažívala spíš temné roky, protože s otcem to moc nefungovalo,“ zavzpomínala a dodala: „A největší kus ráje mi pak dal Ivoš. Jsme spolu už tak dlouho, že si to ani jinak neumím představit.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');

Vložil: Adina Janovská