Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kmotři Rittig a Janoušek. Jejich je zlato a miliony v Komerční bance?

18.06.2013
Kmotři Rittig a Janoušek. Jejich je zlato a miliony v Komerční bance?

Foto: Profimedia.cz

Popisek: To je v pořádku, velice kvalitní, řekl tehdy Janoušek do telefonu tehdejšímu úředníkovi Peteru Ďuricovi.

Rozsáhlý policejní zásah, který proběhl minulý týden na vládních úřadech a na pražském magistrátě, a který vyústil v demisi premiéra Petra Nečase, se odehrával i v kancelářích známých a vlivných pražských kmotrů Romana Janouška a Iva Rittiga. „Jde zhruba o 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata,“ potvrdil velitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Podle posledních informací jsou oba spojováni s pochybnými zakázkami hlavního města Prahy a Dopravního podniku.

Rittig a Janoušek. Už pár dnů se spekuluje, že právě na ně mířila razie, která mimo jiné smetla Nagyovou a Nečase. A v případu se objevilo nové jméno – Václav Ryba. Ještě před týdnem podnikatele Václava Rybu přitom téměř nikdo neznal. Jak zjistil server IHNED.cz, Ryba nejenže má s podnikatelem Ivo Rittigem podíl v podezřelé firmě, ale současně hraje v Rittigových plánech důležitou roli: podle policie měl Ryba vykonávat hlavně špinavou práci. Důvod? Aby na Rittiga nebylo tolik vidět. Ze soudního spisu, který má server k dispozici, vyplývá, že Ryba domlouval setkání, měl na starosti předávky peněz nebo si na sebe nechal pronajmout bezpečnostní schránky.

„(Ryba) je blízkým spolupracovníkem Ivo Rittiga, sjednává mu schůzky, předává finanční prostředky a zprostředkovává užívání bankovních schránek,“ stojí v dokumentu podepsaném ostravskou soudkyní Miluší Wiwegerovou, která policistům povolovala prohledat mimo jiné i sejfy napsané právě na Rybu. V nich přitom policii, jak napsal IHNED.cz, čekal velký úlovek: našla více než sto milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata a především klíčové dokumenty jako například smlouvy a listiny ke státním zakázkám, na nichž chtějí detektivové vystavět další obvinění. Ta by se mohla týkat už i takzvaných kmotrů Ivo Rittiga nebo Romana Janouška, které policie z první vlny zatýkání vynechala.

Rittig a „Šachtovci"

 

Ivo Rittig bývá médii označován za kmotra středočeské ODS a za muže, který prostřednictvím firmy Prospecta Moda, kterou z poloviny ovládal, vtiskl nynější podobu Pařížské ulici. Byla to právě Praha, kde se jeho jméno začalo skloňovat mnohem častěji, a to poté, co se rozvířily pochybnosti kolem zakázek vypsaných pražským Dopravním podnikem. Ty se rozmnožily především loni.


V největší městské firmě totiž figurovala Rittigova dvorní advokátní kancelář Šachta & Partners - dnes mimochodem přejmenovaná MSB Legal. Její právníci se objevovali v orgánech společností, které se posléze staly dodavateli pražského dopravce. Advokáti vždy veškerá podezření razantně odmítali. Vžilo se pro ně označení „Šachtovci".


Koncem roku 2011 přišel Nadační fond proti korupci podnikatele Karla Janečka se silným prohlášením – zástupci Nadačního fondu tvrdili, že mají důkazy o tom, že na Dopravním podniku vydělává organizovaná skupina, která z něj vyvádí peníze. „Dopravní podnik platil 34 haléřů za papírovou jízdenku firmě Neograph, která lístky pro dopravce tiskla. Ta z částky předala 17 haléřů firmě Cokeville Assets. Existuje ale poradenská smlouva mezi ní a lobbistou Ivem Rittigem. Je tedy pravděpodobné, že konečným příjemcem těchto peněz byl on,"  prohlásil tehdy Bob Fliedr z Nadačního fondu proti korupci.


Kvůli nařčením z tunelování miliardové městské firmy už Rittig podal na fond žalobu. „Jsem šokován, jak bezostyšnému osočení jsem byl vystaven,"  uvedl k tomu Rittig ve svém prohlášení, když se dověděl o tom, co o něm tvrdili zástupci Nadačního fondu proti korupci.


Janouškovy slavné odposlechy


To Roman Janoušek si dokázal vydobýt reputaci šedé eminence pražského magistrátu. O Ivu Rittigovi se zase říká, že má nezanedbatelný vliv na Dopravní podnik. Věci však mohou být mnohem složitější – a jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu.


Vzpomeňme na známé Janouškovy nahrávky z roku 2007, ve kterých za Bémovy primátorské éry posvěcoval úředníkovi z magistrátu prodej pozemků Dopravního podniku na Palmovce nebo v Dejvicích developerům. „To je v pořádku, velice kvalitní," řekl tehdy Janoušek do telefonu tehdejšímu úředníkovi Peteru Ďuricovi. Prodej obou pozemků byl odsouhlasen, a developeři mohli v klidu s parcelami počítat.


Neví, že nějaká Palmovka vůbec existuje...


Přestože z odposlechů vyplývá, jak velký vliv Janoušek na chod města a největší městskou firmu - Dopravní podnik - měl, bývalý šéf Dopravního podniku Martin Dvořák se loni snažil váhu Janouškova slova umenšit. „Je nesmysl, že by něco odsouhlasil. Nikdy jsme s ním Palmovku nekonzultovali. Já si ani nemyslím, že pan Janoušek ví, že nějaká Palmovka vůbec existuje. To neví, tím jsem si naprosto jistý," prohlašoval tehdy Dvořák.


Jenže to zdaleka nebylo jediné místo, se kterým měl Janoušek kdy co do činění. Hovořilo se o něm, i když se provalilo například předražení pražské karty Opencard. Janouškovo jméno bylo mimo jiné spojováno s některými firmami, které na kartě vydělávaly.


Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.