Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ODS zatím vede Kuba. Kdo povede stát, ví bůh. Na tahu je prezident

17.06.2013
ODS zatím vede Kuba. Kdo povede stát, ví bůh. Na tahu je prezident

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Bude Martin Kuba premiérem?

Dlouho se čekalo na výsledky Výkonné rady ODS, která se dnes sešla, aby řešila situaci po odstoupení Petra Nečase. Rada udělal jediné: Pověřila grémium strany jednáním o sestavení nové vlády na půdorysu současné koalice a v čele kabinetu by měl být premiér nominovaný ODS.

Na tiskové konferenci po jednání výkonné rady občanských demokratů to v pražském sídle strany řekl první místopředseda strany Martin Kuba, který ODS vede po rezignaci jejího předsedy Petra Nečase. Jména případných kandidátů na post premiéra nepadla. Prioritou strany je zachování současného složení vlády až do řádných voleb a obnova země po povodních, řekl Kuba.

Podle Kuby se ujednání uskuteční „v řádu dní". Současný nejvýše postavený muž ve stranické struktuře si chce domluvit schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, aby vyslechl jeho názor na řešení politické situace. Uskutečnit by se mohla v úterý. Vedení ODS podle něj neřešilo, kdo by měl budoucí vládu vést z pozice premiéra. „Jsme si vědomi toho, že jednání v téhleté chvíli začínají. My jsme ještě neslyšeli názor pana prezidenta a našich koaličních partnerů," uvedl Kuba. Prezident Miloš Zeman se k situaci ve vládě vyjádří možná v podvečer, kdy přijme Nečasovu rezignaci na premiérský post.

Také podle místopředsedkyně a šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové by ODS nejdřív měla vyslechnout názor prezidenta. „Musí se jednat nejprve s panem prezidentem, protože on nakonec má v rukou tu situaci. On je ten, kdo pověří někoho sestavením vlády, takže musí říci, jestli je ochoten o takové věci uvažovat," řekla novinářům při odchodu ze sídla ODS. Němcová doufá, že vyjednávání o nové vládě nebude trvat déle než 14 dnů. Přála by si ale, aby se partneři na nové vládě dohodli během dvou až tří dnů. Pokud se pokračování koalice nezdaří, byly by podle šéfa senátorského klubu Jaroslava Kubery nejlepším řešením předčasné volby.

Místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Pavel Blažek sdělil, že strana bude hledat kandidáta, který chce funkci předsedy vlády zastávat a zároveň bude vyhovovat koaličním partnerům i Zemanovi. „V životě lidském bývá daleko více těch, co chtějí. A teď jde také o to, aby ještě byli chtěni," řekl ministr. Možní kandidáti budou podle Kuby vybráni z politiků, kteří figurují ve vedení strany.

Usnesení výkonné rady ODS

Výkonná rada ODS děkuje Petru Nečasovi za veškerou práci, úsilí a výsledky, kterých pro Českou republiku i pro ODS dosáhl ve všech svých stranických i ústavních funkcích. Výkonná rada ODS pověřuje grémium ODS jednáním o sestavení nové vlády na půdorysu stávající koalice v čele s premiérem nominovaným ODS, která bude spravovat zemi až do řádného termínu voleb v květnu 2014. Výkonná rada považuje setrvání vlády na stávajícím půdorysu za klíčové pro to, aby bylo možné zajistit urychlenou obnovu země po povodních a pokračovat v zodpovědné rozpočtové politice státu a programových prioritách současné koalice.

Prohlášení prezidenta po demisi Nečase

Demisi předal předseda vlády do rukou prezidenta republiky v pondělí v 18.00 hodin na Pražském hradě. prezident při té příležitosti řekl: „Dovolte mi, abych vás především informoval, že vás v souladu s ústavními zvyklostmi stejně tak jako vaši vládu pověřuji výkonem funkce do doby jmenování vlády nové s tím, že bych vás rád požádal, jak je také obvyklé, aby vaše vláda v tomto mezidobí vykonávala běžnou činnost, nikoli přijímání strategických rozhodnutí. Současně mi dovolte, abych poděkoval jak vám osobně, tak vaší vládě za vykonanou práci. Veřejně jsem například ocenil, jak vaše vláda uvolnila nejdříve 300 milionů, následně 4 až 5 miliard korun na překonání důsledků povodní. A dovolte mi, abych vám závěrem řekl, že jsem si vás vždy vážil a i když jsme mnohdy měli neshody na témata důležitá i méně důležitá, vždy jsem pozorně naslouchal vašim názorům. Dovolte mi proto, abych vám popřál trochu lidského štěstí a hodně osobní pohody. Dovolte mi, abych při této příležitosti informoval i novináře, že v pátek, v sobotu, v neděli a možná i v pondělí přijmu v Lánech představitele parlamentních politických stran, abych s nimi projednal vzniklou situaci, a předpokládám, že těch několik dní do pátku tito představitelé využijí k tomu, aby novou situaci projednali jak ve svých grémiích, tak případně mezi jednotlivými parlamentními subjekty."

ČSSD i KSČM chtějí předčasné volby 

„Rezignace Petra Nečase je jediným možným vyústěním současné vládní krize. ČSSD je připravena neprodleně zahájit jednání s parlamentními politickými stranami a s prezidentem republiky o nalezení ústavní cesty k co nejdřívějším novým volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Snaha hledat nového premiéra z ODS či znovu vzkřísit koalici ODS, TOP 09 a LIDEM neodpovídá politické realitě České republiky a byla by pouhou snahou udržet se za každou cenu ve vládních křeslech,“  sdělil místopředseda Michal Hašek.

Zajímavý komentář ke stavu expremiéra Nečase poskytl také jihočeský hejtman Jiří Zimola: „Na „kesonovou nemoc“ však kromě českého potápěče v Rakousku o víkendu doplatil ještě jeden člověk – premiér. Dlouhodobý pobyt „pod hladinou“ a jeho izolace od okolního světa způsobily, že Petr Nečas pracoval s nepřesnými, chybnými a zavádějícími informacemi, možná byl manipulován svým okolím. Byl odkázán na svého společníka (svoji společnici) a přestal vnímat signály z okolí. Vytvářel si omezený obraz ne nepodobný pohledu potápěče průzorem ve své přilbě. Rychlá „dekomprese“, které byl od čtvrtka vystaven, způsobila „embólii“, která jej dovedla až k dnešnímu politickému kolapsu.“

Vojtěch Filip okomentoval dnešní návštěvu expremiéra v Lánech: „Petr Nečas dnes v Lánech navštívil prezidenta republiky Miloše Zemana, kde jej informoval o stávající situaci. Při krátkém zastavení s novináři po skončení jednání Nečas sdělil, že s prezidentem Zemanem probíral celkově možnosti řešení nastalé situace a sdělil, že prezident Zeman nepreferuje předčasné volby. Vzhledem k tomu, že jsem nikde nezaregistroval, že by se Nečas stal tiskovým mluvčím Hradu, dovoluji si připomenout, že předchozí vyjádření prezidenta Zemana vždy hovořila o tom, že tato vláda by měla odejít. Doporučuji tedy počkat na vyjádření prezidenta a nepodléhat podsouvaným interpretacím končícího premiéra,“ řekl  předseda ÚV KSČM.

„Rozhodnutí Petra Nečase bylo jediné možné,“ vyjádřila se mimořádně stručně Karolína Peake (LIDEM).

Na každé prase se vaří voda, tvrdí Okamura

„Premiér rezignoval. Teprve týden poté, co se provalilo, že jeho milenka zneužívala vojenskou špionáž a co byli jeho lidé a spolustraníci obvinění z korupce a dalších kriminálních zločinů. Jak dlouho bude trvat, co dojde i ostatním členům vlády, že fleky na ministerstvech, ale i v parlamentu, jsou neudržitelné. Nečas má pravdu - uplácení poslanců a straníků prebendami z našich veřejných peněz je hluboce vžité a má letitou tradici. Pokud byli obvinění dnes poslanci ODS, pak to čeká ještě spoustu dalších. Vzhledem k tomu, že fleky pro "rebely zajišťoval" pan Kalousek, měli bychom se dočkat rozšíření seznamu obviněných i na místopředsedu TOP 09.  Co je ovšem zásadní - pokud se začne vyšetřovat zneužívání vojenské rozvědky, pak zákonitě musí policie dojít opět ke Kalouskovi a jeho bandě - k panu Bartákovi a dalším. Stále nám tu visí například ve vzduchu pokusy vyrábět kompro na svědky, kteří vypovídali v kauze CASA proti paní ministryni Parkanové. V zákulisí Sněmovny se mluví o tom, že za současnou kauzou stojí jako obvykle Kalousek. Moc se mi tomu věřit nechce. Kalousek dobře ví, že porušit zákon omerty se nevyplácí. Výsledné vyšetřování a vzájemné udávání může smést a věřme, že smete všechny, kdo zneužívali své pravomoci a podíleli se na rozkrádání veřejných peněz. Pan Kalousek a jeho klaka proto nejenže nemají žádnou naději v klidu ustát vládu – věřím, že nemají naději ustát dlouhodobě ani pobyt na svobodě.  Bylo by dobré, aby si to uvědomili všichni poslanci, kteří by měli snahu tenhle spolek udržet u moci. Pocit lidí z ODS, že za dnešní kauzou stojí TOP 09, má jediný fatální následek - už dnes se žhaví v Praze i jinde dráty a je otázka týdnů či měsíců, kdy se jiné kompro objeví na Kalouska a jeho suitu.  A že je z čeho vybírat, o tom snad nikdo nepochybuje. Ani v TOP 09,“ vyjádřil se dnes senátor Tomio Okamura.

Hlas lidu, hlas boží 

„Nejstabilnější politické prostředí tu panovalo za vlády premiéra Dalíka (ceremoniální funkce a účast na rautech: M. Topolánek), kdy vláda ČR spolupracovala s Prahou, státem ve státě, vedenou primátorem Janouškem (ceremonie a reprezentace v Nepálu: P. Bém). Bylo to stabilnější, než dříve, za vlády premiéra Šloufa (poklepávání na základní kameny dálnic: M. Zeman) i později, za premiérky Nagyové (řeči ve Sněmovně: P. Nečas). Zakrátko se dozvíme jméno nového premiéra - ceremoniálního. Na jméno toho skutečného si ovšem budeme muset počkat o poznání déle," napsal na svém facebookovém profilu textař Michal Horáček.

Podle sázkové kanceláře Tisport sestaví Zeman úřednickou vládu, kterou povede Livia Klausová (kurz je 4.00). Na Martina Kubu je kurz 5.00.  

Martin Kuba: Raketový start

Současný ministr průmyslu a první místopředseda ODS Martin Kuba, pověřený nyní vedením strany,  řekl už včera, že pokud ho strana vyzve, je připraven převzít po Petru Nečasovi (ODS) funkci premiéra. Kuba to prohlásil ještě předtím, než Nečas v neděli večer oznámil, že rezignuje na svou funkci v souvislosti s kauzou šéfky svého kabinetu Jany Nagyové. „Pokud by jednání došla do stavu, kdy je pokračování možné jen s jiným premiérem, tak je pro mě klíčový názor ODS. Pokud bych byl vyzván, tak musím být připraven a jsem připraven tu odpovědnost nést," odpověděl ministr na otázku, jestli by vládu vedl.

Kuba je členem ODS teprve od roku 2003, od roku 2008 je předsedou jihočeské ODS. Loni v listopadu se stal prvním místopředsedou ODS, když na kongresu ODS v Brně porazil dosavadní první místopředsedkyni strany Miroslavu Němcovou.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace