Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vozil jsem ho v kočárku, teď bude mít šanci mi to oplatit, říká o svém mladším bratrovi legendární komik. Kdy se chystá do důchodu?

10.03.2017
Vozil jsem ho v kočárku, teď bude mít šanci mi to oplatit, říká o svém mladším bratrovi legendární komik. Kdy se chystá do důchodu?

Foto: FTV Prima

Popisek: Slavní bratři Jiří (vpravo) a Ondřej Suchý v Show Jana KRause

Můj brácha má prima bráchu, to by si tihle dva rozhodně mohli říkat. Zpěvák a herec Jiří Suchý a jeho o čtrnáct let mladší bratr, publicista Ondřej, jsou správná dvojka. A taky pěkní workoholici, jak se ukázalo v pořadu Show Jana Krause.

A čím vším se ti dva liší? „Zatímco on by nedokázal žít uprostřed kokořínských lesů, tak já bych nedokázal žít a pracovat v koloběhu divadla Semafor. Shodli jsme se, že kdybychom si to prohodili, tak bychom zešíleli. On za tři dny a já možná ještě dřív,“ směje se mladší Ondřej, když mluví o Jiřím. Ten prý ve čtrnácti bral jako značnou újmu, že musí vozit kočárek s malým bráškou. „Ale zase počítám s tím, že mi to začne brzy oplácet,“ konstatuje čerstvě pětaosmdesátiletý zakladatel divadla Semafor.

Voskovec s Werichem ho přivedli k divadlu

Ondřej Suchý se proslavil svými znalostmi hvězdného Barrandova, o kterém napsal celou řadu knih. Společně pak bratři napsali knížky o Voskovci a Werichovi. „Když píšeme spolu, tak to vypadá tak, že píšeme každý zvlášť,“ popisuje praxi s ironií sobě vlastní Jiří Suchý. K duu V+W má Jiří obzvlášť blízko, láska k nim ho přivedla k divadlu. „V roce 1948 jsem zažil představení Voskovce a Wericha a zjistil, že chci dělat taky něco takového, ačkoli moje gigantická herecká neschopnost byla s přáním v přímém rozporu. Bylo mi tenkrát sedmnáct, takže jsem se nacházel ve věku, pro který je charakteristická snížená soudnost,“ popisuje. Nastoupil prý do Divadla Na zábradlí, kde záhy zjistil, že nemá moc talentu. A tak si radši založil vlastní divadlo, Semafor. A to mu vydrželo dalších šedesát let, až dodnes.

Rekordman v psaní textů

Lásku k umění mají bratři po mamince, která byla velká čtenářka, i po tatínkovi. Ten psal. „Psal hry pro své loutkové divadlo. Maminka se v mládí vyučila modistkou, ale pokud vím, když jsme se narodili, tak pak už byla povětšinou ženou v domácnosti,“ vzpomíná Ondřej. Psavý gen po tatínkovi podědili oba bratři. Ondřej píše knihy, Jiří napsal na čtrnáct stovek písňových textů. A je prý schopen psát kdykoliv a kdekoliv. Jednou prý zapomněl na text, který slíbil Jitce Molavcové, a ona ho po něm už chtěla. No a tak ho napsal během večerního představení, když zrovna nebyl na scéně. „To bylo na zápis do Guinnessovy knihy rekordů,“ říká dnes s úsměvem.

Chtěl být legionář

Jiří původně vlastně hercem být nechtěl, i když se už jako dítě objevoval v komparzu. „Jako malý jsem chtěl být francouzským legionářem. Byl jsem doslova okouzlen jejich nádhernými bleděmodrými uniformami a moc se mi líbilo, jak nosili baret, tak pěkně posazený na stranu. Vždycky jsem si pak tajně nasazoval rádiovku a chodil jsem po zahradě ve snaze se jim alespoň trochu přiblížit. Pak jsem chtěl být letcem, ale nejdéle se mě držela vášeň pro chemii. Nakonec se mi podařilo získat práci v reklamních ateliérech. Tehdy jsem zároveň začal psát texty pro Viktora Sodomu staršího a jeho manželku. Právě v oné éře jsem se ocitl na rozcestí a z reklamní grafiky jsem odbočil na dráhu písní,“ vzpomíná.

Až si budu plést Molavcovou s Koptou…

Jiří Suchý také prozradil, kdy půjde do důchodu. „Kdy skončím? Až si začnu plést Molavcovou s Koptou,“ směje se doyen českého hudebního divadla. Což asi ještě chvíli nehrozí. A až se to stane, pak prý mu Ondřej konečně oplatí péči z dětství.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace