Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Čí“ byl Masaryk? Producenta filmu obvinil prestižní web z konspirace, která by zahanbila CIA i Mossad dohromady

10.03.2017
„Čí“ byl Masaryk? Producenta filmu obvinil prestižní web z konspirace, která by zahanbila CIA i Mossad dohromady

Foto: ČT

Popisek: Karel Roden jako TGM. Zde máme pěkný paradox. V TV filmu Zločin v Polné ztvárnil Masaryka Roden, stejně jako jeho syna ve filmu Masaryk. A oba snímky byly oceněny Českými lvy, byť Zločin v Polné jen jedním

Znevážilo by odkaz TGM, kdyby vyšlo najevo, že byl levoboček rakouského císaře? Proč se jeho pravnučka tak brání zkoumání DNA, které by do věci vneslo jasno? Filmový svět řeší skandál ohledně filmu o Janu Masarykovi, genetiky ale momentálně zajímá jeho tatínek. Byl tatíček Masaryk Habsburk jak poleno, Žid, anebo potomek negramotného Slováka? A je vážně nutné vědět, jak to doopravdy bylo?

Ve chvílích, kdy se kritici hádají, kdo, kdy a kde viděl film o Janu Masarykovi, historici jsou jen krůček od průlomového zjištění o jeho otci, „tatíčkovi“ Masarykovi. Jenže proti je Masarykova vnučka Charlotta. „Je to neuctivé k Masarykovi i českému národu,“ vzkázala šestasedmdesátiletá dáma dokumentaristovi Davidu Vondráčkovi, který výzkum plánuje. Co by rozbor DNA mohl odhalit a bude se vůbec konat?

Po Masarykově původu šli novináři už v 90. letech 19. století

První „senzační“ články o Masarykově původu se objevily už v době, kdy Tomáš Garrigue Masaryk bojoval za práva Leopolda Hilsnera, Žida, obviněného z rituální vraždy křesťanské dívky. Tehdy bylo pro novináře jediným možným vysvětlením toho, proč by se univerzitní profesor měl zastávat nějakého Žida to, že jeho otcem nebyl chudý slovenský nádeník  Masárik, ale židovský statkář Nathan Redlich, u kterého Masarykova maminka pracovala.  Tahle teorie je dnes už spíše kuriozitou, byť ji média rády opakují při každé vhodné příležitosti. Masarykův otec ale trápí historiky dodnes.

Proč si Teresie proboha brala Masárika?

Prezidentova matka Teresie Kropáčková totiž byla o celých deset let starší, než její manžel Josef Masáriik – a Tomáš se narodil sedm měsíců po svatbě.  Sňatek to byl navíc dost nerovný, Teresie byla z měšťanské rodiny,  Josef byl negramotný slovenský nádeník. Teresie se evidentně vdávat musela, byl ale otcem Josef, nebo jen řešil něčí problém? A čí? Teorie míří pěkně vysoko.

Podivné náhody a konspirační teorie

Je tu totiž celá řada podivných náhod z Masarykova dětství a mládí, díky kterým se chlapci dostalo vyššího vzdělání, než by původ nasvědčoval, byly mu prominuty kázeňské prohřešky a celkově se zdá, že mu někdo pěně umetal cestičku. A navíc byl výrazně inteligentnější, než jeho dva mladší bratři, jejichž otcem už Masárik byl stoprocentně. V knize Císařův prezident autora Davida Glocknera se objevila šíleně znějící teorie. Podle ní byl náš první prezident levobočkem rakouského císaře Františka Josefa I. Ten si totiž prý  na konci roku 1849 do deníku zapsal „Kropaczek erl.“, tedy Kropaczek erledigt (= Kropáčková vyřízeno). Jenže Glockner vychází z opisu deníku, originální zápis nikdo neviděl…

Dokumentarista zapracoval, pak mu sklaplo

A tak se do věci obul dokumentarista David Vondráček, který sehnal DNA jak Tomáše, tak Jana Masaryka, materiály má i od slovenských příbuzných Josefa Masárika.  A jedná i o možnosti zkoumat vzorky císaře Karla I. Už už to vypadalo, že rozuzlení historické detektivky se blíží. Jenže pak dostal Vondráček mail z New Yorku. Masarykova pravnučka Charlotta Kotíková zkoumání vzorků nepovolí a tečka. A podle práva na to má coby přímý potomek právo. Dokumentarista doufá, že Charlottě vše vysvětlí při osobním setkání, k tomu ale zatím nedošlo.

Proč řešit sto let starou kauzu?

Jenže – nemá ona Charlotta Kotíková pravdu? Je vážně nutné znovu mediálně otvírat pomluvy, které se objevily kolem hilsneriády? Tento nehorázný postup nás podle článku uveřejněného na serveru Bubínek revolveru navrací do časů, kdy jako údajně vědecký argument sloužily klevety a předsudky, které Masaryk sám tolik nenáviděl. A stejné je to s kauzou kolem údajného otcovství Franze Josefa. Kotíkovou přece nemohou žádné bulvární drby založené na neověřených důkazech nutit, aby svolila k testům. Proč také? Na Masarykově odkazu to nic nemění. Nebo ano?

Reklama na sebe sama?

Autorka článku na webu Bubínek revolveru (což je internetová odnož slavné Revolver Revue) Libuše Heczková klade naléhavou otázku: Potřebujeme „pravdu“ o původu TGM? „Portál Lidovky.cz přinesl 2. února článek nazvaný Byl TGM levobočkem císaře? Masarykova pravnučka zakázala výzkum DNA. O Masarykově původu česká média spekulují již nějakou dobu a například poslední číslo časopisu Reflex se tématu věnuje velmi obšírně. „Historické“ spekulace však slouží často pouze jako reklama na sebe sama, někdy jako odvádění pozornosti, v tuto chvíli možná souvisejí i s novým českým filmem Masaryk,“ píše novinářka.  

Zajímavé je, jak už předeslala Heczková, že obnovení humbuku kolem TGM je pěkně načasováno k premiéře filmu o jeho synovi. Možná je to náhoda. Ale pokud je to PR, je vážně dost neortodoxní a docela dobré. I když – přes „levárnu“, jak to označil Jiří Bartoška, s premiérou / nepremiérou v prosinci, díky níž se film Masaryk mohl tak úspěšně zúčastnit letošních Českých lvů, nepředpokládáme, že by producent snímku měl zas až TAK dlouhé prsty… Podle nás má pravdu, ostatně jako vždy, vizionář Jára Cimrman. Ve hře České nebe řeší nebeská komise to, jak bude vypadat situace v Čechách po první světové válce; Komenský je sice pro to, aby byl zvolen kdokoli z Poděbrad, protože se to už jednou osvědčilo, nakonec ale nad samotným Cimrmanem - o jeden hlas - vyhraje „jakýsi Masárik“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová