Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milovala ho Žilková, Jandová… a dokonce i Havlová. Ani dvě Ferrari ale nemohla zachránit velkého hráče před smrtí. Tajnosti slavných

04.03.2017
Milovala ho Žilková, Jandová… a dokonce i Havlová. Ani dvě Ferrari ale nemohla zachránit velkého hráče před smrtí. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Michal Pešek jako nezapomenutelný Jiříček v úspěšném seriálu Malý pitaval z velkého města

Věčně bezradného a splašeného Jiříčka z Malého pitavalu holky zbožňovaly, pak ale pověsil herectví na hřebík, začal podnikat a přičichl i k vysoké politice. Dokonce se stal i poradcem ministra financí. Zákeřnou chorobu ale podcenil a uvěřil šarlatánovi.

V osmdesátých letech patřil k oblíbeným tvářím filmu a televize, po listopadu 1989 ale herectví opustil. Nejprve se stal poslancem za Občanské fórum a později se vrhl do podnikání. Například byl spolumajitelem rockového klubu či reklamní agentury. Byl také poradcem sociálnědemokratického ministra financí Ivo Svobody, který musel nakonec na svou funkci rezignovat kvůli kauze poškozování věřitelů společnosti Liberta. Koncem 90. let, po roztržce Vladimíra Železného a jeho amerických partnerů v televizi Nova, působil Michal Pešek nějaký čas i jako konzultant Jana Vávry, který vedl tehdejší zbylé podniky společnosti CME. V posledních letech se vrhl do finančnictví či developmentu. Především byl ale nenapravitelný hráč, který dokázal rozfofrovat během jediného večera statisíce.

S Jitkou Smutnou a Bedřichem Kollinerem v Ostravě v roce 1981, v Shakespearově dramatu Bouře

S Jitkou Smutnou a Bedřichem Kollinerem v Ostravě v roce 1981, v Shakespearově dramatu Bouře

Zbrklý naivka

Již svým zjevem byl předurčen ke ztvárňování postav naivních a zbrklých mladíků. Narodil se 4. května 1959 v Praze a v dětství navštěvoval osm let literárně dramatický kroužek herečky Jiřiny Stránské na Lidové škole umění ve Voršilské ulici. V letech 1974 až 1980 studoval herectví na pražské Státní konzervatoři, v ročníku bohatém na výrazné osobnosti, v němž byli mimo jiné i Zlata Adamovská nebo Vladimír Dlouhý. Proč tak dlouho? Pauzu způsobila v roce 1977 stáž ve slavném hollywoodském studiu Universal Studios. Rovněž již během studií hostoval v Činoherním klubu, Ústředním loutkovém divadle a v Divadle hudby. V 80. letech zahájil profesionální hereckou kariéru v Ostravě, poté vystupoval na jevištích Městských divadel pražských a v letech 1984 až 1990 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. Kromě těchto angažmá hostoval i v Národním divadle, v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a Divadelním studiu Globus.

S Pavlem Zedníčkem v seriálu Malý pitaval z velkého města

S Pavlem Zedníčkem v seriálu Malý pitaval z velkého města

S herectvím skoncoval

Zahrál si i v desítkách televizních inscenací a seriálů, do paměti diváků se ale zapsal především jako Pepík Kaplan ze seriálu Zkoušky z dospělosti či mladý kriminalista Jiří Otradovec ze série Malý pitaval z velkého města, kterému nikdo neřekl jinak než Jiříček. V roce 1991 natrvalo ukončil stálou jevištní hereckou činnost a ve filmu si pak ještě zahrál v tragédii Karla Kachyni Poslední motýl a ve Svěrákově Akumulátoru. V letech 1991 až 1993 působil především jako rozhlasový moderátor, poté se definitivně vrhl na podnikání. K hostování na jevišti se nechal znovu přemluvit až po patnácti letech, kdy si zahrál Johna Brownlowa v představení Williama Douglase Homea Kachna na pomerančích v Divadle Palace Praha a na zájezdech. Jeho poslední filmovou rolí se stala v roce 2007 postava fízla v dramatu režiséra Petra Nikolaeva …a bude hůř.

S Libuší Šafránkovou v komedii Křtiny

S Libuší Šafránkovou v komedii Křtiny

Policie ho hledala kvůli dluhům

Několik let žil střídavě v České republice a Nizozemsku, v podnikání se mu prý dařilo, peníze ale uměl pořádně roztočit. Když se ho někdo zeptal, kolik že vlastně má, říkával: „Jen to, co mám v peněžence. Tamto pořád někde lítá ve vzduchu a vlastně ani nevím, kolik to je.“ Práskl to na něj až po jeho smrti nejlepší kamarád, komik Václav Upír Krejčí. „Michal byl prostě hráč. Někdy mu to vyšlo, jindy pohořel. Pamatuji si, jak hrál v kasinu a vyhrál 900 000 korun. Majitel mu okamžitě začal nalívat a já ho varoval: Přestaň a pojď domů. Nedal si říct a prohrál 800 tisíc,“ prozradil Krejčí před časem deníku Aha!. Své bohatství Pešek rád prezentoval na veřejnosti také luxusními vozy, červená Ferrari měl dokonce dvě. V červnu a červenci 2011 se ale objevily zprávy, že je hledán policií kvůli dluhům, které údajně vznikly v souvislosti s jeho podnikatelskou činností. Proto prý také prožil poslední rok v Nizozemsku.

S přítelkyní, herečkou Klárou Jandovou, v Divadle Palace

S přítelkyní, herečkou Klárou Jandovou, v Divadle Palace

Osudové rozhodnutí zaplatil životem

O tom, že má rakovinu, řekl jako prvnímu právě Upírovi, a ten pak jako vzorný kamarád dalších pět jeho diagnózu úzkostlivě tajil. „Nejdřív mu řekli, že mu plíci vezmou. Ale pak mu jiný doktor poradil, aby si ji nechal, že se to možná zapouzdří, a on se k tomu přiklonil. Po pěti letech se to ale rozjelo. Náhodně to zjistil na preventivní prohlídce, když přijel na návštěvu do Česka,“ zavzpomínal Krejčí s tím, že to zřejmě byla osudová chyba. Pak sice Pešek přijel do Prahy na operaci, už ale bylo pozdě. „Ani mi neřekl, jak dopadla. Až po pár dnech mi zavolal, to už zase z Holandska. Kamaráde, je to v prrr… Je to rozjetý, žádnej doktor na světě s tím nic neudělá.“ Pouhé dva týdny před smrtí ještě zavolal své dávné lásce a kamarádce Veronice Žilkové. To už byl slepý. „Michal měl ke konci života metastázy úplně všude. I na mozku. Bohužel skončil na invalidním vozíku,“ povzdychla si herečka. Michal Pešek zemřel 7. května 2012, pouhé tři dny po svých třiapadesátých narozeninách. Nikdy se neoženil ani neměl děti, jeho náručí pouze prošla celá řada známých i úplně anonymních žen, a tak smutnou zprávu zveřejnila Veronika Žilková. Dvě nejdůležitější ženy jeho života, bývalé partnerky Dagmar Havlová-Veškrnová a herečka Klára Jandová, při posledním rozloučení ale chyběly.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace