Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na své tělo byla velmi hrdá a ochotně ho ukazovala. Života si sice užívala, pravé lásky se ale dočkala až v sedmdesáti. Tajnosti slavných

03.03.2017
Na své tělo byla velmi hrdá a ochotně ho ukazovala. Života si sice užívala, pravé lásky se ale dočkala až v sedmdesáti. Tajnosti slavných

Foto: Československý státní film

Popisek: Stella Májová jako princezna Zpěvanka v legendární pohádce s Janem Werichem Byl jednou jeden král...

Na své půvaby byla herečka Stella Májová mimořádně hrdá. Poté co ji zákeřná nemoc připravila o velkou lásku, přestala brát vztahy vážně a jenom si užívala. Nakonec přece jenom našla toho pravého, když už to vůbec nečekala.

Proslavila se rolí princezny Zpěvanky v legendární pohádce s Janem Werichem Byl jednou jeden král. Rodné příjmení Weingärtnerová však nechala úspěšná operetní a muzikálová zpěvačka s prvním krokem před kameru navždy za sebou a vystupovala pod pseudonymem Májová. Příjmení Weingärtnerová bylo velmi dlouhé a krkolomné, a tudíž pro známou osobnost zcela nepraktické. K tomuto rozhodnutí ale měla ještě jeden důvod, který byl mnohem závažnější. Uměleckou kariéru totiž odstartovala v pohnuté době roku 1939, kdy začal být český národ na cokoli německého doslova alergický. Pseudonym si nakonec zvolila podle měsíce, v němž začala natáčet svůj první film režiséra Miroslava Cikána Příklady táhnou, kde si zahrála po boku Nataši Gollové, a právě postava roztomilé vnučky Jarmilky se pro ni stala osudovou.

S Natašou Gollovou a R. A. Strejkou ve svém prvním filmu Příklady táhnou

S Natašou Gollovou a R. A. Strejkou ve svém prvním filmu Příklady táhnou

Nedostudovala kvůli Cikánovi

Narodila se 19. července 1923 v Havlíčkově Brodě do rodiny drážního inspektora, dětství však prožila v Mělníku a Kralupech nad Vltavou. Nebyla jedinou umělecky založenou členkou rodiny. Její starší bratr Jiří se později stal operním tenorem a působil v souboru olomouckého divadla. Brzy začala navštěvovat taneční školu Valy Katzové v Praze, kde se projevilo její pohybové nadání, takže si i poprvé vyzkoušela, jaké to je tančit na jevišti. Kromě toho ale také velmi ráda a dobře zpívala a učila se hrát na klavír. Jako studentka reálného gymnázia v Mělníku se stala členkou souboru místních ochotníků. Po filmovém debutu se přihlásila k přijímacím zkouškám na pražskou konzervatoř, na které ji připravovala o pár let starší herečka a zpěvačka Eva Prchlíková. Sice na ni z mělnického gymnázia také přestoupila, moc se ale v lavicích neohřála. Vzápětí totiž dostala roli v další Cikánově komedii Studujeme za školou, nesmrtelné študácké komedii o rozdílech mezi teorií a praxí a o jedné úspěšné školní vzpouře, v níž si zahrála dceru velkoobchodníka Vichra Evu. Pak začala dostávat další role, a tak se už na konzervatoř nevrátila a začala se aktivně věnovat herecké profesi.

Na své tělo byla velmi hrdá a nestyděla se ho ukázat

Na své tělo byla velmi hrdá a nestyděla se ho ukázat

S Janem ztratila smysl života

V první polovině 40. let se zasnoubila s pozounistou Janem Čížkem, který ale v roce 1944 zemřel na tuberkulózu. Zoufalá Stella měla pocit, že bez něj už nemá pro co žít, a dokonce chtěla odejít do Rakouska. Pak ale vstoupil do jejího života nový muž, Vojtěch Egem. „Zahořeli jsme k sobě velkou láskou a po roce jsme se vzali,“ zavzpomínala. Manželství ale mělo krátkého trvání. Vystupovat začínala jako zpěvačka a stepařka při zájezdech Elit Clubu a od roku 1943 do roku 1944 sbírala první herecké zkušenosti v Divadle Oldřicha Nového. Po uzavření divadel Němci pak prožila konec druhé světové války v totálním nasazení v továrně na léky v pražských Modřanech. Po osvobození, kdy byla situace v divadle chaotická, hrála zpočátku s Růženou Šlemrovou, Raoulem Schránilem a Nelly Gaierovou zájezdová představení po venkovských divadlech. V roce 1947 se konečně stala členkou souboru divadla Alhambra, kde hrála ve hře Děcko, které umí všecko a v protikomunistické hře Agitka, po únoru 1948 však byla tato divadelní scéna uzavřena. Jednu sezónu poté strávila v angažmá v Novém divadle, a poté se zaměřila především na zpěv a učila se u slavného tenoristy Tina Pattiera a Roberta Rosnera.

S Ivou Janžurovou a Františkem Peterkou v komedii Co je doma, to se počítá, pánové...

S Ivou Janžurovou a Františkem Peterkou v komedii Co je doma, to se počítá, pánové...

Rozmazlená princezna

V roce 1952 se stala první subretou v Divadle Fidlovačka, kde vytvořila mnoho krásných rolí. Měla dokonce hostovat v Německu, z toho ale bohužel sešlo kvůli udání. Do povědomí diváků se konečně zapsala v roce 1954, kdy ztvárnila v legendární pohádce Byl jednou jeden král rozmazlenou princeznu Zpěvanku po boku Jana Wericha. A díky Werichovi se také dostala v roce 1958 do pražského Divadla ABC. Objevila se rovněž v řadě úspěšných filmů. Například v romanci Stříbrný vítr si zahrála Stázku, v komedii Anděl na horách sekretářku závodní rady, v pohádce Princezna se zlatou hvězdou vévodkyni Glorii. Později se objevila v úspěšné komedii Pane, vy jste vdova! jako neustále omdlévající přítelkyně Gerta, v Zítra to roztočíme, drahoušku jako pracovnice komparzního rejstříku či v Co je doma, to se počítá, pánové… jako čiperná tetička z Ameriky Róza. Řadu rolí ztvárnila i v televizi a rozhlase. Dál byla úspěšná i na jevišti, v Městských divadlech pražských, kde hrála v letech 1962 až 1991.

S manželem Jaroslavem o Vánocích 1990 na pražském Staroměstském náměstí

S manželem Jaroslavem o Vánocích 1990 na pražském Staroměstském náměstí

Láska na stará kolena

Revoluci v jejím životě vyvolal až v 90. letech Jaroslav Mráz, kterého znala od mládí a jenž pobýval dlouhá léta v zahraničí. Po čase se za něj provdala, odešla do Spojených států, a žila pak v kalifornském Falbrooku. „Měli jsme naprosto stejné záliby, rádi jsme cestovali, milovali hudbu a zvířata a oba jsme měli velký smysl pro humor. A to všechno je v tomto vyšším věku úplný zázrak, tím větší, že hlavně Jerry, ale i já jsme žili několik let sami. Naštěstí se ani u jednoho u nás neprojevily žádné ‘stařecké návyky‘, kterými bychom šli jeden druhému na nervy. K tomu nedošlo a náš manželský život byl plný pohody a lásky,“ vzpomínala ve svých pamětech. Poté co v roce 1998 manžel zemřel, rozhodla se v USA zůstat. „Díky krásnému manželství, které jsem prožila, jsem doma tady,“ prohlásila. Manžela přežila o více než deset let. Cestovala, udržovala si fyzickou kondici, ráda řídila automobil, hrála v kasinu, a dokonce nějak čas prodávala v obchodě s textilem, jen tak pro zábavu. Dne 8. června 2001 získala Cenu Masarykovy akademie umění a o dva roky později vydala ve spolupráci s Věnceslavou Dezortovou svou memoárovou knihu Kam až mě osud zavál.

Na verandě svého kalifornského domu se čtyřnohým přítelem Jestym

Na verandě svého kalifornského domu se čtyřnohým přítelem Jestym

Na své tělo byla hrdá

Vynikající herečka a zpěvačka zemřela 15. září 2009 na následky roztroušené sklerózy. „Nedávala na sobě znát, že jí něco je. Vím jen, že měla velké problémy a bolesti od páteřních nervů,“ prozradil poté Blesku akademický malíř Petr Pavlík s tím, že si prý ulevovala od bolestí marihuanovými cigaretami. Jeho manželka, Stellina kamarádka Magda Pietrasová, po její smrti převzala kufr s různými památkami a písemnostmi, které odevzdala do Národního archivu. Mimo jiné obsahoval i hereččiny akty, které nafotila v mládí. „Stella byla hrdá na své tělo a ráda ho v mládí dávala na odiv,“ dodala paní Pietrasová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace