Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi jsou chudí jako kostelní myši, nejen mýtické prodavačky v Bruntálu, ale i lékaři v Praze. Ti berou jen o málo víc než němečtí metaři...

03.03.2017
Češi jsou chudí jako kostelní myši, nejen mýtické prodavačky v Bruntálu, ale i lékaři v Praze. Ti berou jen o málo víc než němečtí metaři...

Foto: Hans Štembera

Popisek: V České republice bere víc, než je životní minimum v Německu, jen šestnáct procent pracujících

Sociolog Stanislav Bilar se ve své úvaze na serveru iHned.cz ptá na jednoduchou otázku: Proč jsou v České republice tak nízké mzdy? Připomeňme, že máme jednu z nejnižších minimálních mezd v celé Evropě… I naši boháči jsou totiž podle Bilara vlastně chudí.

ČSSD nedávno podala návrh snížit daně pro 90 procent obyvatel a zvednout je pro deset procent zbývajících. Hned se ozvaly hlasy, že chce znovu zavést komunismus. Jenže situace je ještě šílenější. Navrhovaná částka pro vyšší zdanění totiž je 50 000 hrubého, tedy to, co bere zhruba deset procent národa. Jenže je to jen o deset tisíc víc, než minimální mzda v sousedním Německu. Ta činí aktuálně 1473 Eur – u nás má víc než německé minimum jen 16 procent pracujících. Něco je evidentně špatně, když pouze naše elita má víc, než němečtí metaři.

Češi vědí, že na Západě je lépe, ale neradi se stěhují

Progresivní zdanění je ve světě mimochodem celkem běžné. To jen u nás se k ekonomice vyjadřují pouze bankéři a investoři, a ti o vyšší daně na své platy nestojí. „Apokalyptické scénáře, podle kterých po mírném zvýšení daní čeká Česko odliv vysoce kvalifikovaných pracovníků, je nutné brát s rezervou. Všichni z dotčených profesí dávno vědí, můžeme klidně zůstat třeba u oblíbených profesí lékařů a IT specialistů, že je za našimi západními hranicemi čekají násobně vyšší příjmy bez ohledu na výši daně,“ konstatuje Bilar. Naštěstí se Češi obecně neradi stěhují za prací… A obecně jsou poměrně laxní. Což je škoda. Je tu pár otázek, které bychom klást měli.

Proč máme nízké mzdy a proč se tváříme, že nám to nevadí?

Třeba tu zásadní a základní: Proč jsou v České republice tak nízké mzdy? A proč máme skoro nejnižší minimální mzdu v Evropě? A pak třeba ty složitější: Proč se k nám stěhují takřka výhradně jen ty korporace, které hledají nízce kvalifikovanou pracovní sílu, ochotnou poslušně pracovat za částky, na které by se jinde každý vykašlal? A Bilar klade i další. „Je třeba řešením dominující nátlak průmyslu, aby šlo víc děcek na učňáky a míň děcek na gymnázia a vysoké školy? Není to náhodou spíš jen začarovaný kruh, kdy více manuálních pracovníků bude i nadále přitahovat více firem, vyžadujících více manuálních pracovníků?“ Kdo vyřeší bludný kruh, když politici volají po chudobě všech?

I bohatí jsou u nás chudí

„Pokud může ve veřejné debatě nahlas zaznít, že člověk s padesáti tisíci hrubého je na tom vlastně docela špatně, pak se můžeme konečně ptát, jak pomoci těm 90 procentům pracujících pod ním,“ ptá se sociolog na to, co zajímá nás všechny. I když – na rozdíl od takové Francie se u nás za vyšší mzdy nikdy nestávkovalo. Že by Češi nakonec byli spokojení se životem pod hranicí evropského minima? „V České republice neexistuje politický program nebo konsenzus, jak se dostat z pozice levné montovny roku 2017 na úroveň, alespoň vzdáleně připomínající Německo nebo Dánsko. Vyděšené reakce na úpravu daní odhalily nepříjemnou skutečnost, že máme dokonce strach, abychom o tohle málo nepřišli. Tragédii pak dokresluje masa nespokojených pracujících, kterým požadavek na zvýšení mezd nestojí za nepohodlí stávky a raději tiše doufají, že jim někdo sám od sebe přidá pár stovek a zachová stravenky,“ píše Stanislav Bilar. Jenže ti nespokojení nejsou jen nějaké vesnické prodavačky, ale taky lékaři z Prahy. I ti bohatí jsou u nás totiž vlastně chudí.

Už nejsme vyspělá země

Zatím nás všechny překvapil Lidl tím, že bez mučení sám zvedl nástupní plat na 23 000 hrubého – tedy na částku, o které si učitelé nebo nastupující lékaři mohou nechat jen zdát. A sůl do rány přisypala i banka JP Morgan, která vyřadila Česko z vyspělých zemí, protože HDP na obyvatele nás řadí k těm rozvojovým.

Originální text najdete ZDE

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová