Kauza exekuce; jak dlouho ještě?! Chtějí po slepci zaplatit pokuty za jízdu načerno v MHD, kterou má zdarma. Plus těch 200 tisíc pro exekutory
01.03.2017
Autor: Youtube, repro
Popisek: Slepec, ilustrační foto
Pokutu možná Vladimír Patera platit nebude, exekuční náklady možná ano. Svůj případ dotáhl až k Ústavnímu soudu, absurdní přitom byl už od úplného začátku. Slepec byl podle serveru iDnes.cz v pražské MHD údajně patnáctkrát přistižen při jízdě načerno, ač jako ZTP/P, navíc viditelně s bílou holí, cestuje zdarma!
Vladimír Patera ovšem neměl o pokutách ani ponětí – a tak je samozřejmě nezaplatil, po letech na něj byla díky nim ale uvalena exekuce – a na slepcovy námitky soud nereagoval s tím, že stěžovat si měl už dříve. Jak ale, když o svých prohřešcích nevěděl, to už mu soudy neporadily. Jestlipak mu posílali exekutoři obálky s výhrůžkami v Braillově písmu? Až Ústavní soud se Patery zastal při stížnosti na jednu z exekucí. A Dopravní podnik poté rozhodl, že podá návrh na zastavení i dalších exekučních řízení. „Dne 3. 2. 2017 DPP obdržel přípis od advokátní kanceláře, z kterého vyplývá, že všechna exekuční řízení vedená vůči panu Paterovi byla na základě této skutečnosti zastavena,“ potvrdila novinářům Aneta Řehková z pražského Dopravního podniku.
Dvě stě tisíc dluhu za něco, co nespáchal
Jenže pokuty za jízdu načerno jsou to nejmenší. Jde o řádově stovky korun, náklady na exekuční řízení ale trvají. Některé exekuce, kterému mu hrozí, jsou podle Patery ve výši 10 tisíc, jiné za 15, dohromady všechny náklady dělají nějakých 200 tisíc, což je pro invalidního důchodce likvidační částka. Uhradí ji Dopravní podnik? V případu, o kterém rozhodl Ústavní soud, bude muset. Co ale ostatní hrozící exekuce?
Podle exekutora Podkonického bude nevidomý platit
Podle soudního exekutora Juraje Podkonického by Patera měl zaplatit. Minimálně nejnovější z exekucí, tu na 7865 Kč. Z těch tvoří 3 000 korun minimální odměna exekutora, 3 500 korun náhrada hotových výdajů a zbylých 1 365 korun je daň. Podle Podkonického se na tuto exekuci výrok Ústavního soudu nevztahuje. A náklady má prý zaplatit Patera, protože pochybil tím, že se pokutám nebránil. Aby taky ano, když o nich nevěděl…
Jenže slepec o pokutách ani nevěděl
„O uplatňování nároků ze strany dopravního podniku se můj klient dozvěděl teprve v rámci exekučního řízení. O nalézacím řízení neměl žádné informace. Byl v něm zastupován opatrovníky (justičními čekateli), kteří byli nečinní,“ sdělil médiím právník Patery Jirák. A když jeho klient zjistil, co se děje, bylo už na zastavení exekučního řízení pozdě. Jak k němu ale vůbec mohlo dojít?
Je to absurdní, říká Ústavní soud
Celá situace je totiž absurdní, úřadům to ale musel sdělit až Ústavní soud… „Nastala tak zcela absurdní situace, kdy je proti stěžovateli vedeno exekuční řízení, ačkoliv si soudy byly a být musely plně vědomy toho, že stěžovatel žádnou svoji právní povinnost nejen neporušil, nýbrž ani porušit nemohl (!),“ konstatovali jeho soudci. Jako nevidomý totiž Patera má samozřejmě jízdné zdarma, nemohl tedy jet s neplatnou jízdenkou… Patera se domnívá, že všechny jeho útrapy odstartoval ztracený rodný list, který kdosi zneužil.
Jak ke všemu došlo?
Jenže těžko něco dohledávat, Dopravní podnik v tom má trochu chaos. „Při nahlížení do spisů jsme dohledali jen jedno hlášení revizora, dle kterého měl cestující nechat časovou jízdenku doma. Bylo by zcela nelogické, aby toto uváděl pan Patera, který měl průkaz ZTP/P,“ vysvětluje Paterův právník. Jak celá kauza skončí? Bude muset nevidomý muž v invalidním důchodu zaplatit statisícové exekuce za něco, co prokazatelně nespáchal, anebo už si někdo na amorální a chamtivé chování exekutorů konečně posvítí?
Originální text najdete ZDE.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Dáša Vrchotová