Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza exekuce; jak dlouho ještě?! Chtějí po slepci zaplatit pokuty za jízdu načerno v MHD, kterou má zdarma. Plus těch 200 tisíc pro exekutory

01.03.2017
Kauza exekuce; jak dlouho ještě?! Chtějí po slepci zaplatit pokuty za jízdu načerno v MHD, kterou má zdarma. Plus těch 200 tisíc pro exekutory

Foto: Youtube, repro

Popisek: Slepec, ilustrační foto

Pokutu možná Vladimír Patera platit nebude, exekuční náklady možná ano. Svůj případ dotáhl až k Ústavnímu soudu, absurdní přitom byl už od úplného začátku. Slepec byl podle serveru iDnes.cz v pražské MHD údajně patnáctkrát přistižen při jízdě načerno, ač jako ZTP/P, navíc viditelně s bílou holí, cestuje zdarma!

Vladimír Patera ovšem neměl o pokutách ani ponětí – a tak je samozřejmě nezaplatil, po letech na něj byla díky nim ale uvalena exekuce – a na slepcovy námitky soud nereagoval s tím, že stěžovat si měl už dříve. Jak ale, když o svých prohřešcích nevěděl, to už mu soudy neporadily. Jestlipak mu posílali exekutoři obálky s výhrůžkami v Braillově písmu? Až Ústavní soud se Patery zastal při stížnosti na jednu z exekucí. A Dopravní podnik poté rozhodl, že podá návrh na zastavení i dalších exekučních řízení. „Dne 3. 2. 2017 DPP obdržel přípis od advokátní kanceláře, z kterého vyplývá, že všechna exekuční řízení vedená vůči panu Paterovi byla na základě této skutečnosti zastavena,“ potvrdila novinářům Aneta Řehková z pražského Dopravního podniku.

Dvě stě tisíc dluhu za něco, co nespáchal

Jenže pokuty za jízdu načerno jsou to nejmenší. Jde o řádově stovky korun, náklady na exekuční řízení ale trvají. Některé exekuce, kterému mu hrozí, jsou podle Patery ve výši 10 tisíc, jiné za 15, dohromady všechny náklady dělají nějakých 200 tisíc, což je pro invalidního důchodce likvidační částka. Uhradí ji Dopravní podnik? V případu, o kterém rozhodl Ústavní soud, bude muset. Co ale ostatní hrozící exekuce?

Podle exekutora Podkonického bude nevidomý platit

Podle soudního exekutora Juraje Podkonického by Patera měl zaplatit. Minimálně nejnovější z exekucí, tu na 7865 Kč. Z těch tvoří 3 000 korun minimální odměna exekutora, 3 500 korun náhrada hotových výdajů a zbylých 1 365 korun je daň. Podle Podkonického se na tuto exekuci výrok Ústavního soudu nevztahuje. A náklady má prý zaplatit Patera, protože pochybil tím, že se pokutám nebránil. Aby taky ano, když o nich nevěděl…

Jenže slepec o pokutách ani nevěděl

„O uplatňování nároků ze strany dopravního podniku se můj klient dozvěděl teprve v rámci exekučního řízení. O nalézacím řízení neměl žádné informace. Byl v něm zastupován opatrovníky (justičními čekateli), kteří byli nečinní,“ sdělil médiím právník Patery Jirák. A když jeho klient zjistil, co se děje, bylo už na zastavení exekučního řízení pozdě. Jak k němu ale vůbec mohlo dojít?

Je to absurdní, říká Ústavní soud

Celá situace je totiž absurdní, úřadům to ale musel sdělit až Ústavní soud… „Nastala tak zcela absurdní situace, kdy je proti stěžovateli vedeno exekuční řízení, ačkoliv si soudy byly a být musely plně vědomy toho, že stěžovatel žádnou svoji právní povinnost nejen neporušil, nýbrž ani porušit nemohl (!),“ konstatovali jeho soudci. Jako nevidomý totiž Patera má samozřejmě jízdné zdarma, nemohl tedy jet s neplatnou jízdenkou… Patera se domnívá, že všechny jeho útrapy odstartoval ztracený rodný list, který kdosi zneužil.

Jak ke všemu došlo?

Jenže těžko něco dohledávat, Dopravní podnik v tom má trochu chaos. „Při nahlížení do spisů jsme dohledali jen jedno hlášení revizora, dle kterého měl cestující nechat časovou jízdenku doma. Bylo by zcela nelogické, aby toto uváděl pan Patera, který měl průkaz ZTP/P,“ vysvětluje Paterův právník. Jak celá kauza skončí? Bude muset nevidomý muž v invalidním důchodu zaplatit statisícové exekuce za něco, co prokazatelně nespáchal, anebo už si někdo na amorální a chamtivé chování exekutorů konečně posvítí?

Originální text najdete ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace