Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostuda. A facka pro vládní politiky, kteří se chvástají prosperitou ČR. Prestižní instituce nás vyřadila ze seznamu vyspělých zemí

28.02.2017
Ostuda. A facka pro vládní politiky, kteří se chvástají prosperitou ČR. Prestižní instituce nás vyřadila ze seznamu vyspělých zemí

Foto: ČSSD

Popisek: Bohuslav Sobotka. Pane premiére, není to, že v Česku bereme méně než Řekové, pořádné předvolební téma?!

Čím více se blíží podzimní volby, tím více se vládní politici chvástají různými úspěchy, především ekonomickými a tvrdí, že se lidem žije stále lépe. Nyní ale dostali tvrdou facku. Renomovaná americká banka JPMorgan vyřadila Česko ze seznamu vyspělých zemí. Důvod je pro mnohé překvapivý. Češi mají totiž v posledních třech letech nižší příjem než dvacet tisíc dolarů, což je touto bankou stanovená hranice pro bohaté státy.

Mezi hlavní příčiny nízkých platů v Česku patří fakt, že zahraniční firmy, působící v naší zemi, odtud vyvádějí obří zisky, namísto toho, aby investovaly do svých zaměstnanců. Známá ekonomická publicistka deníku echo 24.cz  Lenka Zlámalová vysvětluje tento problém velmi jasně a stručně: „Čím méně se zaplatí na lidech, tím vyšší jsou zisky.“ A konstatuje, že patříme k zemím světa, kde končí v kapsách firem nejvíce peněz a na účtech zaměstnanců vůbec nejméně. 

Jsme levnou montovnou

Na tuto skutečnost dlouhodobě poukazuje řada dalších odborníků, například ekonomka Ilona Švihlíková. Ta tvrdí, že nás zahraniční firmy doslova vysávají a ročně si od nás do ciziny odteče až  500 miliard korun zisků, přičemž české mzdy patří k nejnižším v Evropské unii. Ekonomka opakovaně upozorňuje na to, že tento systém byl nastaven hned po roce 1989, kdy jsme se do světové ekonomiky zařadili jako země s levnou pracovní silou. A to se s námi táhne dodnes. „Jsme opravdu montovnou pro zahraniční společnosti, což se pak samozřejmě projevuje i na výši mezd,“ zdůrazňuje  Švihlíková.  Velmi nelichotivě například vycházíme ze srovnání se sousedním Německem, mzdy v Česku jsou přibližně třetinové, ale produktivita práce přitom dosahuje dvou třetin. Zatímco srovnání s bohatým Německem asi nikoho nepřekvapí, absurdní je, že jsou u nás i o polovinu nižší platy než v zadluženém Řecku! 

Zbabělí politici

Nekompromisní ekonomka to dává  za vinu i  českým politikům a v neposlední řadě také občanům. Podle ní české politiky stav ekonomiky příliš netrápí  a jejich dominantní vlastností je zbabělost. Česká veřejnost se zase na tyto problémy dívá jako nezúčastněný divák a hledá spasitele, který to vše vyřeší. Jenže problém je v tom, že oni „spasitelé“ namísto toho, aby se zabývali především vývozem obrovských zisků z Česka, zamířili kanon na živnostníky a malé podnikatele, které v mnoha případech zlikvidovaly právě zahraniční řetězce. Teprve po skandálu s nízkými platy v některých z nich, došlo k jejich částečnému zvyšování. Ale hlavní zásluhu na tom má fakt, že supermarkety i mnohé výrobní podniky trpí nedostatkem pracovníků, a tak musí mzdy zvyšovat chtě nechtě. To ostatně platí i o řadě dalších firem, kde už lidé nechtějí být špatně placenými roboty.  Mnoho lékařů či řemeslníků pak raději dojíždí za hranice, kde si vydělají mnohem více. Jenom v Německu  jsou zaměstnány desítky tisíc Čechů. 

Průměrná mzda jen pro vyvolené

Ale špatně placeni jsou také téměř všichni státní zaměstnanci, samozřejmě kromě státní správy. V této souvislosti připomínáme, že zatímco udávaná průměrná mzda loni dosáhla přes 27 tisíc korun, ve skutečnosti na ni nedosáhnou celé dvě třetiny lidí, často dokonce ani vysokoškolsky vzdělaní lékaři a učitelé. Za leckdy propagandisticky využívaným nárůstem průměrné mzdy totiž stojí platy  vyvolené skupiny,  nezřídka přesahující sto tisíc korun. A čeští politici také rádi mlčí o tom, že je u nás nadprůměrně zdaněna práce. Namísto toho si před  volbami někteří zahrávají s myšlenkou, že daně ještě zvýší.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová