Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostuda. A facka pro vládní politiky, kteří se chvástají prosperitou ČR. Prestižní instituce nás vyřadila ze seznamu vyspělých zemí

28.02.2017
Ostuda. A facka pro vládní politiky, kteří se chvástají prosperitou ČR. Prestižní instituce nás vyřadila ze seznamu vyspělých zemí

Autor: ČSSD

Popisek: Bohuslav Sobotka. Pane premiére, není to, že v Česku bereme méně než Řekové, pořádné předvolební téma?!

Čím více se blíží podzimní volby, tím více se vládní politici chvástají různými úspěchy, především ekonomickými a tvrdí, že se lidem žije stále lépe. Nyní ale dostali tvrdou facku. Renomovaná americká banka JPMorgan vyřadila Česko ze seznamu vyspělých zemí. Důvod je pro mnohé překvapivý. Češi mají totiž v posledních třech letech nižší příjem než dvacet tisíc dolarů, což je touto bankou stanovená hranice pro bohaté státy.

Mezi hlavní příčiny nízkých platů v Česku patří fakt, že zahraniční firmy, působící v naší zemi, odtud vyvádějí obří zisky, namísto toho, aby investovaly do svých zaměstnanců. Známá ekonomická publicistka deníku echo 24.cz  Lenka Zlámalová vysvětluje tento problém velmi jasně a stručně: „Čím méně se zaplatí na lidech, tím vyšší jsou zisky.“ A konstatuje, že patříme k zemím světa, kde končí v kapsách firem nejvíce peněz a na účtech zaměstnanců vůbec nejméně. 

Jsme levnou montovnou

Na tuto skutečnost dlouhodobě poukazuje řada dalších odborníků, například ekonomka Ilona Švihlíková. Ta tvrdí, že nás zahraniční firmy doslova vysávají a ročně si od nás do ciziny odteče až  500 miliard korun zisků, přičemž české mzdy patří k nejnižším v Evropské unii. Ekonomka opakovaně upozorňuje na to, že tento systém byl nastaven hned po roce 1989, kdy jsme se do světové ekonomiky zařadili jako země s levnou pracovní silou. A to se s námi táhne dodnes. „Jsme opravdu montovnou pro zahraniční společnosti, což se pak samozřejmě projevuje i na výši mezd,“ zdůrazňuje  Švihlíková.  Velmi nelichotivě například vycházíme ze srovnání se sousedním Německem, mzdy v Česku jsou přibližně třetinové, ale produktivita práce přitom dosahuje dvou třetin. Zatímco srovnání s bohatým Německem asi nikoho nepřekvapí, absurdní je, že jsou u nás i o polovinu nižší platy než v zadluženém Řecku! 

Zbabělí politici

Nekompromisní ekonomka to dává  za vinu i  českým politikům a v neposlední řadě také občanům. Podle ní české politiky stav ekonomiky příliš netrápí  a jejich dominantní vlastností je zbabělost. Česká veřejnost se zase na tyto problémy dívá jako nezúčastněný divák a hledá spasitele, který to vše vyřeší. Jenže problém je v tom, že oni „spasitelé“ namísto toho, aby se zabývali především vývozem obrovských zisků z Česka, zamířili kanon na živnostníky a malé podnikatele, které v mnoha případech zlikvidovaly právě zahraniční řetězce. Teprve po skandálu s nízkými platy v některých z nich, došlo k jejich částečnému zvyšování. Ale hlavní zásluhu na tom má fakt, že supermarkety i mnohé výrobní podniky trpí nedostatkem pracovníků, a tak musí mzdy zvyšovat chtě nechtě. To ostatně platí i o řadě dalších firem, kde už lidé nechtějí být špatně placenými roboty.  Mnoho lékařů či řemeslníků pak raději dojíždí za hranice, kde si vydělají mnohem více. Jenom v Německu  jsou zaměstnány desítky tisíc Čechů. 

Průměrná mzda jen pro vyvolené

Ale špatně placeni jsou také téměř všichni státní zaměstnanci, samozřejmě kromě státní správy. V této souvislosti připomínáme, že zatímco udávaná průměrná mzda loni dosáhla přes 27 tisíc korun, ve skutečnosti na ni nedosáhnou celé dvě třetiny lidí, často dokonce ani vysokoškolsky vzdělaní lékaři a učitelé. Za leckdy propagandisticky využívaným nárůstem průměrné mzdy totiž stojí platy  vyvolené skupiny,  nezřídka přesahující sto tisíc korun. A čeští politici také rádi mlčí o tom, že je u nás nadprůměrně zdaněna práce. Namísto toho si před  volbami někteří zahrávají s myšlenkou, že daně ještě zvýší.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace