Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bude EET zdržovat při prodeji? Kdepak, Češi totiž dokážou očůrat úplně všechno. Stánkaři už vymysleli bezva fintu

27.02.2017
Bude EET zdržovat při prodeji? Kdepak, Češi totiž dokážou očůrat úplně všechno. Stánkaři už vymysleli bezva fintu

Foto: Archiv

Popisek: EET, ilustrační foto

Nutnost pořídit si pokladnu a zajistit pro ni při venkovních prodejích elektrickou energii a internet překvapivě stánkaři nepovažují za největší problém. Hlavně se bojí zdržení, jímž by evidence ‘na place‘ mohla odradit zákazníky. I na to už ale vymysleli lék.

Je to prosté. Zajistit si drahocenné vteřiny můžete například tím, že ráno před prodejem vytisknete a zaevidujete účtenky pro všechny produkty, které máte v nabídce. Zákazníkům pak prostě vydáte se zbožím již vytištěnou účtenku. A co se neprodá, to se večer vystornuje. „Je pravda, že každé zdržení na trhu se při prodejní špičce projeví v ziskovosti. Dokonce jsme řešili případ jednoho stánkaře, jehož zdarma stažená pokladní aplikace byla tak neergonomická a pomalá, že místo pěti lidí za stejnou dobu obsloužil jen čtyři. Ziskovost tak klesla až o pětinu. To byl však extrém. Rozumně navržená kasa při evidenci žádné zdržení nepřináší,“ tvrdí Petr Filipec, provozní ředitel Storyous.

Pozor na práskače

„Nápad s předtištěnými účtenkami by trhovci rozhodně zkoušet neměli. Finanční správa jejich chování vyhodnotí jako nestandardní a může vyslat kontrolu. Zákazníkům zároveň samozřejmě neunikne, že ke každému produktu dostanou samostatnou účtenku, navíc s časem, který neodpovídá času prodeje,“ dodává Filipec. Nejasný výklad některých pasáží zákona, malá možnost oficiálních konzultací i záplava dezinformací daly v otázce EET vzniknout celé řadě obecně přijímaných mýtů a polopravd. Pět z nich, provázejících start druhé vlny, zpracoval start-up Storyous, tvůrce stejnojmenného pokladního systému.

Návrat paragonů

Mnoho podnikatelů se již setkalo se situací, kdy kvůli výpadku EET serverů anebo pokladního systému zůstali odkázáni na ruční vypisování účtenek. Část z nich se uchýlila k vypisování paragonů každému zákazníkovi. To je ale zbytečné. Vpřípadě dlouhodobého výpadku je možné přijaté platby doposlat jako jednu souhrnnou částku. Dodavatel pokladního systému by v případě technických potíží měl klientům vystavit potvrzení pro finanční správu, které bude dostatečným vysvětlením pro přerušení evidence. Přijaté platby je pochopitelně nutné zaznamenat pro budoucí zúčtování, na druhou stranu ale paragon je nutné vypsat pouze tomu, kdo o účtenku požádá.

S displejem, nebo bez?

Zejména v posledních dnech se objevila informace, že pokladny musí mít displej, na který uvidí zákazník. To by mohl být závažný problém pro všechny, kteří používají jako EET pokladnu tablet nebo počítač. Tato fáma vychází ze záměny Zákona o evidenci tržeb za někdejší Zákon o registračních pokladnách. Podle Zákona o ochraně spotřebitele je prodávající povinen informovat spotřebitele o ceně prodávaných výrobků, ale jasně dodává, že stačí zřetelně označit výrobek cenovkou nebo informaci jinak vhodně zpřístupnit. Displej u kasy by tedy dával smysl pouze tehdy, kdy není zboží vůbec označeno cenou nebo se u kasy neobjevuje ceník. Zákon o evidenci tržeb v tomto smyslu žádné nové požadavky neklade.

Originál je spolehlivější

Velká část pokladních systémů nabízí možnost dokoupit váhu, prodejci ale často dají přednost dosavadní váze. Jenže je třeba, aby byla certifikována nejen přesnost měření váhy, ale také její spojení s pokladnou. Pokud druhá certifikace chybí, neprobíhá vážení 'přímo do pokladny'. Od 1. 1. 2017 musí být navíc všechna spojení váhy a pokladny v souladu s evropskou normou WELMEC, jinak nebude možno tato zařízení legálně používat. Na druhou stranu není kvůli EET pokladně nutné původní váhu měnit, pokud obchodníkovi nevadí ruční přepisování váhy do pokladního systému.

Trhovci odklad nedostali

Výjimka, přijatá pro stánky s občerstvením těsně před startem první vlny EET, vyvolala v řadě podnikatelů dojem, že povinnost evidovat byla paušálně odložena pro všechny formy stánkového prodeje. A tak mnozí trhovci zavádění EET zatím neřeší. Odklad až do 1. března 2018 ale opravdu platí pouze pro občerstvení a prodej s sebou v restauracích. Běžní trhovci se do evidence musí zapojit již 1. března 2017.

Velký bratr se prý nedívá, ale jenom pomrkává

Většina podnikatelů se na zákon o EET dívá s nedůvěrou a mnoha z nich není dodnes jasné, jaké informace o nich jejich kasa vlastně finanční správě posílá. Kasa ale komunikuje se servery finanční správy pouze pomocí jednotlivých datových zpráv, odesílajících informace o zaevidované platbě. Finanční správa se tudíž nedostane k jednotlivým položkám na účtu, vždy obdrží jen celkovou částku. Na druhou se ale z dat opravdu dají získat důležité provozní informace, například ziskovost, výše útrat v čase a podobně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tagy
EET,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace