Bude EET zdržovat při prodeji? Kdepak, Češi totiž dokážou očůrat úplně všechno. Stánkaři už vymysleli bezva fintu
27.02.2017
Foto: Archiv
Popisek: EET, ilustrační foto
Nutnost pořídit si pokladnu a zajistit pro ni při venkovních prodejích elektrickou energii a internet překvapivě stánkaři nepovažují za největší problém. Hlavně se bojí zdržení, jímž by evidence ‘na place‘ mohla odradit zákazníky. I na to už ale vymysleli lék.
Je to prosté. Zajistit si drahocenné vteřiny můžete například tím, že ráno před prodejem vytisknete a zaevidujete účtenky pro všechny produkty, které máte v nabídce. Zákazníkům pak prostě vydáte se zbožím již vytištěnou účtenku. A co se neprodá, to se večer vystornuje. „Je pravda, že každé zdržení na trhu se při prodejní špičce projeví v ziskovosti. Dokonce jsme řešili případ jednoho stánkaře, jehož zdarma stažená pokladní aplikace byla tak neergonomická a pomalá, že místo pěti lidí za stejnou dobu obsloužil jen čtyři. Ziskovost tak klesla až o pětinu. To byl však extrém. Rozumně navržená kasa při evidenci žádné zdržení nepřináší,“ tvrdí Petr Filipec, provozní ředitel Storyous.
Pozor na práskače
„Nápad s předtištěnými účtenkami by trhovci rozhodně zkoušet neměli. Finanční správa jejich chování vyhodnotí jako nestandardní a může vyslat kontrolu. Zákazníkům zároveň samozřejmě neunikne, že ke každému produktu dostanou samostatnou účtenku, navíc s časem, který neodpovídá času prodeje,“ dodává Filipec. Nejasný výklad některých pasáží zákona, malá možnost oficiálních konzultací i záplava dezinformací daly v otázce EET vzniknout celé řadě obecně přijímaných mýtů a polopravd. Pět z nich, provázejících start druhé vlny, zpracoval start-up Storyous, tvůrce stejnojmenného pokladního systému.
Návrat paragonů
Mnoho podnikatelů se již setkalo se situací, kdy kvůli výpadku EET serverů anebo pokladního systému zůstali odkázáni na ruční vypisování účtenek. Část z nich se uchýlila k vypisování paragonů každému zákazníkovi. To je ale zbytečné. Vpřípadě dlouhodobého výpadku je možné přijaté platby doposlat jako jednu souhrnnou částku. Dodavatel pokladního systému by v případě technických potíží měl klientům vystavit potvrzení pro finanční správu, které bude dostatečným vysvětlením pro přerušení evidence. Přijaté platby je pochopitelně nutné zaznamenat pro budoucí zúčtování, na druhou stranu ale paragon je nutné vypsat pouze tomu, kdo o účtenku požádá.
S displejem, nebo bez?
Zejména v posledních dnech se objevila informace, že pokladny musí mít displej, na který uvidí zákazník. To by mohl být závažný problém pro všechny, kteří používají jako EET pokladnu tablet nebo počítač. Tato fáma vychází ze záměny Zákona o evidenci tržeb za někdejší Zákon o registračních pokladnách. Podle Zákona o ochraně spotřebitele je prodávající povinen informovat spotřebitele o ceně prodávaných výrobků, ale jasně dodává, že stačí zřetelně označit výrobek cenovkou nebo informaci jinak vhodně zpřístupnit. Displej u kasy by tedy dával smysl pouze tehdy, kdy není zboží vůbec označeno cenou nebo se u kasy neobjevuje ceník. Zákon o evidenci tržeb v tomto smyslu žádné nové požadavky neklade.
Originál je spolehlivější
Velká část pokladních systémů nabízí možnost dokoupit váhu, prodejci ale často dají přednost dosavadní váze. Jenže je třeba, aby byla certifikována nejen přesnost měření váhy, ale také její spojení s pokladnou. Pokud druhá certifikace chybí, neprobíhá vážení 'přímo do pokladny'. Od 1. 1. 2017 musí být navíc všechna spojení váhy a pokladny v souladu s evropskou normou WELMEC, jinak nebude možno tato zařízení legálně používat. Na druhou stranu není kvůli EET pokladně nutné původní váhu měnit, pokud obchodníkovi nevadí ruční přepisování váhy do pokladního systému.
Trhovci odklad nedostali
Výjimka, přijatá pro stánky s občerstvením těsně před startem první vlny EET, vyvolala v řadě podnikatelů dojem, že povinnost evidovat byla paušálně odložena pro všechny formy stánkového prodeje. A tak mnozí trhovci zavádění EET zatím neřeší. Odklad až do 1. března 2018 ale opravdu platí pouze pro občerstvení a prodej s sebou v restauracích. Běžní trhovci se do evidence musí zapojit již 1. března 2017.
Velký bratr se prý nedívá, ale jenom pomrkává
Většina podnikatelů se na zákon o EET dívá s nedůvěrou a mnoha z nich není dodnes jasné, jaké informace o nich jejich kasa vlastně finanční správě posílá. Kasa ale komunikuje se servery finanční správy pouze pomocí jednotlivých datových zpráv, odesílajících informace o zaevidované platbě. Finanční správa se tudíž nedostane k jednotlivým položkám na účtu, vždy obdrží jen celkovou částku. Na druhou se ale z dat opravdu dají získat důležité provozní informace, například ziskovost, výše útrat v čase a podobně.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská