Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Není škola jako škola. A což teprve školné! Vysolit můžete i statisíce, ani ty ale nezaručí zářnou budoucnost

26.02.2017
Není škola jako škola. A což teprve školné! Vysolit můžete i statisíce, ani ty ale nezaručí zářnou budoucnost

Foto: pixabay.com

Popisek: vzdělání - ilustrační foto

Ačkoliv 98 procent českých školáků navštěvuje veřejné školy, popularita soukromého vzdělávání roste. Soukromé školy totiž navíc mimo jiné nabízejí speciální metody výuky, nižší počty žáků ve třídě či individuální přístup učitele. Tento nadstandard je ale vykoupen školným, které musí rodiče žáků či studenti sami ročně uhradit. Jeho výše je přitom velmi rozdílná. Zatímco někde se pohybuje v řádech několika tisícovek ročně, jinde může dosáhnout až stonásobku. Ani za to ale rozhodně nezaručí patent na rozum a zářnou budoucnost.

Na provoz soukromých škol v České republice přispívá stát, a přestože loni na dotacích vyplatil téměř 4,6 miliardy korun, kompletní výdaje na provoz to nepokryje. Bez finanční podpory rodičů žáků se proto tyto instituce neobejdou. Kromě peněz za obědy, pomůcky, školní výlety a další výdaje, běžné i ve veřejném sektoru, tak rodiče platí školné. „Školné se v případě mateřských škol pohybuje průměrně kolem pěti až deseti tisíc korun za měsíc, s výjimkou Prahy, kde se může vyšplhat až na dvojnásobek. V menších městech se zase můžete dostat i na čtvrtinu ceny. Výše školného se liší také v závislosti na tom, zda dítě navštěvuje českou, nebo cizojazyčně mluvící třídu,“ vysvětluje Andrea Vedralová ze vzdělávací společnosti School My Project.

Zatímco například v brněnské mateřské škole, kde probíhá Montessori výuka, zaplatíte v české třídě 4390 korun měsíčně, ve třídě s rozšířenou výukou angličtiny o tisíc korun více. Oproti tomu návštěva v International Montessori school of Prague vyjde na téměř 288 000 korun ročně. V jiných částkách se pohybují školky v menších městech, například v mateřské škole Meruzalka v Jihlavě platí žáci jen 22 000 korun za celý školní rok.

Sociální stipendia a slevy pro sourozence

Popularita soukromého vzdělávání roste i na úrovni základních škol. V posledních dvou letech vzniklo v České republice 34 nových soukromých základních škol a dnes již funguje 180 institucí, které navštěvuje přibližně dvanáct tisíc žáků. Vyplývá to z aktuálních údajů Ministerstva školství ČR. I mezi soukromými základními školami existují rozdíly ve výši školného, jímž se rodiče podílejí na jejich provozu. Například pražské Scioškoly požadují roční školné kolem 84 000 korun, stejný typ školy v Brně zhruba 60 000 korun a v Olomouci ještě o pár tisícovek méně.

Měsíční školné na středních školách, a obzvlášť pak na soukromých gymnáziích, již dosahuje desetitisícových částek. Pokud chcete svému dítěti dopřát ještě o něco větší luxus, může se výše školného vyšplhat i k půl milionu korun. Zatímco například pražský PORG, odborníky nejoceňovanější soukromé gymnázium, přijde ročně průměrně na 56 000 korun, gymnázium na International School of Prague vyjde až na 583 400 korun ročně. I některé střední školy poskytují finanční výhody talentovaným a sociálně slabším studentům formou stipendií. Naproti tomu na jedné z nejstarších soukromých středních škol v republice, brněnském gymnáziu Integra, zaplatíte za rok pouze 21 000 korun.

Vysoké školy se příliš neliší

V případě běžných soukromých vysokých škol výrazné rozdíly ve výši školného nejsou. Například brněnská Akademie Sting žádá na bakalářském studiu 40 000 korun, za magisterské 50 000 korun. V podobných částkách se pohybují také běžné soukromé vysoké školy v Praze. Například za akademický rok na Newton College zaplatíte od 49 do 55 tisíc za bakalářské obory, v magisterských pak 59 tisíc za rok.

Pokud ale chcete studovat v angličtině, pak výše školného dosahuje 119 000 korun. I ve vysokoškolském sektoru platí, že v čím menším městě se nachází, tím nižší poplatky za studium si nárokuje. Například na Soukromé vysoké škole ekonomické ve Znojmě vyjde bakalářské studium na 34 000 korun a na Moravské vysoké škole v Olomouci na 30 000 korun za akademický rok.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská