Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sněm hnutí ANO na výročí Vítězného února. Daří se nám vracet zemi zpět lidu, hřímali Babiš s Faltýnkem. Šokovaným delegátům zmrzl úsměv na rtech

25.02.2017
Sněm hnutí ANO na výročí Vítězného února. Daří se nám vracet zemi zpět lidu, hřímali Babiš s Faltýnkem. Šokovaným delegátům zmrzl úsměv na rtech

Foto: ANO / repro

Popisek: Andrej Babiš na sněmu ANO

Shodou okolností se v den výročí Vítězného února v Praze konal volební sjezd hnutí ANO. Avšak ne náhodou evokoval hlavní projev předsedy Andreje Babiše temnou poúnorovou éru. Jako prominent někdejšího režimu a člen KSČ nezapomněl na pravidlo, že stranický sjezd se musí patřičně nalinkovat a zacílit na spolustraníky, pronést sebekritiku a lidu slíbit světlé zítřky a návrat moci do jejich rukou.

Nebylo ale žádným překvapením, že Babiš opět zaútočil na hlavní nepřátele, tzv. tradiční strany. Již poněkolikáté připomněl mantru, že ANO vzniklo jako reakce na korupci a marasmus v naší zemi. A znovu tvrdil, že do politiky vstoupil, aby změnil věci k lepšímu, ale byl prý naivní, když spoléhal na koaliční partnery, především lidovce, kteří hlasují společně s ostatními proti ANO. Stejně tak připomněl skandály minulých vlád, privatizaci OKD, předražené církevní restituce, solární tunely, rozkradené evropské dotace, apod. Ovšem všechny skandály, které se týkají jeho samotného a kvůli nimž čelí několika trestním oznámením (a dokonce i vyšetřování evropského protikorupčního úřadu Olaf), nazval „pseudokauzami“.

Pětatřicet tisíc koblih

Hlavní pozornost pak zaměřil na současné i potenciální voliče. Chlubil se, že lidem rozumí, i když premiér Sobotka o něm tvrdí pravý opak. Pochlubil se, že v předvolební kampani rozdal pětatřicet tisíc koblih, s lidmi se setkává i nadále a řeší s nimi jejich problémy. O tom nelze pochybovat, jeho web to dnes a denně dokazuje. Zato ostatní politiky obvinil, že dvacet let sedí ve sněmovně, o lidech nic nevědí a vzpomenou si na ně jen před volbami. Bojí se prý, že by se ocitli v normálním životě. A znovu na ně ostře zaútočil: „Už pochopili, že s nimi nepojedeme v jejich kšeftech.“ Pomlčel však o tom, že do hnutí ANO přeběhla spousta aktivních politiků jím tolik kritizovaných „tradičních stran“, poté co se začaly jejich preference prudce snižovat. Jedním z mnoha příkladů je jeho favorizovaná karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová, bývalá dlouholetá členka ODS.

Totální ztráta paměti

Pestrou politickou minulost má také místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek, Od roku 1998 kandidoval za ČSSD a díky tomu se stal dlouholetým městským a krajským zastupitelem, z ČSSD vystoupil až v roce 2012. Také on je tedy v aktivní politice dvacet let. A podobně jako Babiš čelil trestnímu oznámení, které na něj společně s dalšími jeho kolegy podala ČSOB kvůli konkurzu na významnou potravinářskou společnost Tchecomalt Group z Prostějova. V této souvislosti policie prošetřovala i tunelování této společnosti, což se jí nakonec, jak už u nás bývá zvykem, nepodařilo prokázat. Zajímavý je ale další příběh Tchecomaltu. Přes protesty věřitele, což byla právě ČSOB, byla firma poslána do konkurzu a spolkl ji Agrofert. Faltýnek se poté stal šéfem její zemědělské divize a věrným Babišovým stínem. Také on ve svém projevu opakoval, že všechny kauzy vůči členům ANO jsou pouhými „pseudokauzami“: „Naši soupeři se bojí našeho protikorupčního programu,“ notoval si s šéfem.

Zamrzlí delegáti

Bylo zajímavé, že delegáti sjezdu sledovali Babišův i Faltýnkův projev s vážnými obličeji a jen jedinkrát Babišovi zatleskali. Jejich tváře zamrzly ještě víc, když Babiš zamířil kritikou do vlastních řad, a dokonce přiznal, že se někteří členové ANO uzavřeli do sněmovny a udělali si z ní cestovní kancelář. Oznámil, že on sám bude v podzimních volbách ve Středočeském kraji kandidovat na posledním místě a o tom, zda bude zvolen, rozhodnou voliči. Vyzval k tomu také ostatní. Babiš i Faltýnek několikrát zdůraznili, že dělají vše, na rozdíl od ostatních politiků, pro lidi: „Daří se nám vracet zemi z rukou politiků tradičních stran zpět k lidem“ hřímali. Hrozivě tak evokovali výročí Vítězného února, kdy byla taktéž vrácena všechna moc do rukou pracujícího lidu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace