Kdo nám po pádu Nečase teď bude vládnout? Tady jsou možné scénáře
16.06.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Strakovka, sídlo vlády. Ilustrační foto
Premiér Petr Nečas oznámil, že v pondělí podá demisi. Budou předčasné volby, nebo nebudou? Kolik poslanců potřebuje ČSSD, aby je vyvolala? Kdo může současnou koalici shodit a kdo ji může naopak zachránit? Jak by předčasné volby dopadly? To všechno jsou otázky, na které jsme hledali odpovědi a nyní vám je přinášíme.
Bez ohledu na výsledky vyšetřování kauzy Jany Nagyové, generálů Vojenské rozvědky, tří bývalých poslanců nebo lobistů Rittiga s Janouškem se zdá, že má současná koalice na kahánku. Petr Nečas podá demisi a spolu s ním automaticky končí i jeho kabinet. Otázkou je, jestli ho v čele nové vlády nahradí někdo jiný, nebo jestli dojde k předčasným volbám.
Varianta první: Koalice přežije a zemi dovede k řádným volbám nástupce Petra Nečase
Petr Nečas končí, spolu s ním ovšem automaticky skončí i celý jeho kabinet. Vláda bez premiéra totiž existovat nemůže. Na tahu tak je prezident Miloš Zeman, který by podle představ koaličních politků měl oslovit Nečasova nástupce a ten sestaví vládu novou. Jako nejpravděpodobnější náhradník Petra Nečase se zatím ukazuje současný 1. místopředseda ODS Martin Kuba.
Otázkou je, zda prezident Miloš Zeman sestavením nové vlády pověří právě jeho. Technicky totiž může pověřit koho chce. Například předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, který na to jako předseda ve volbách vítězné strany má nárok.
Koaliční strany TOP 09, ODS a LIDEM se tedy nyní musí spoléhat na prezidenta a najít shodu na novém premiérovi. Takto vzniklá vláda by pak do 30 dní od svého vzniku musela požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Pro její získání by ji stačila už jen nadpoloviční většina přítomných poslanců. Tedy teoreticky i 67 hlasů.
Pro Sociální demokraty je samozřejmě tato možnost zcela nepřijatelná a budou se v následujících dnech požadovat, aby prezident oslovil je. Případně se mohou pokusit najít ústavní většinu 120 hlasů a odhlasovat rozpuštění Poslanecké sněmovny.
Varianta druhá: Novou vládu sestaví ČSSD.
Pokud Miloš Zeman sestavením nové vlády pověří předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, může se i on pokusit vytvořit koalici například s Komunisty a vládnout s nimi do konce tohoto volebního období. Sobotka se ale již dříve nechal slyšet, že bude za každou cenu usilovat o předčasné volby a sotva roční post premiéra by nepřijal. Jeho postoj je vzhledem k předvolebním průzkumům volebních preferencí zcela pochopitelný.
Varianta třetí: Předčasné volby
Podle volebních preferencí by v současné době Sociální demokracii volilo 28,5 % voličů, druhé Komunisty 16 %, ODS by byla třetí s 13,4 %, čtvrtá by skončila TOP 09 s 11,7 % a do poslanecké sněmovny by se dostali ještě Zemanovci a Lidovci se shodným ziskem okolo 6,5 %.
Z toho vyplývá, proč sociálním demokratům jde o předčasné volby. K těm může dojít buď tak, že se ČSSD nakonec podaří sehnat 120 hlasů pro rozpuštění Poslanecké sněmovny, anebo se natřikrát nikomu nepodaří sestavit životaschopnou vládu, která by dostala důvěru. V případě, že by se strany shodly na rozpuštění sněmovny, musely by být volby do 60 dnů a Nečasova vláda by dovládla v demisi.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.