Jde do tuhého. Živnostníci vyzývají, spojme se, jinak nás zlikvidují. Pro stát jsou zloději, místo aby byli potrestáni gauneři, porcující si miliardové zakázky
23.02.2017
Foto: Facebook
Popisek: Strana soukromníků ´oslavila´ Vítězný únor. Pak se spojila s ODS pro nadcházející volby
Tento týden došlo na české politické scéně k dalším námluvám. Na spolupráci se domluvili Občanští demokraté společně se Stranou soukromníků. Jejím smyslem je spojit síly milionů živnostníků a malých a středních podnikatelů, protože je stát šikanuje, buzeruje a účelově kriminalizuje, namísto toho, aby trestal skutečné gaunery.
„Česká republika se utápí v „regulokracii“. Agro-levicová vláda řeší každý problém tak, že vymyslí novou regulaci, něco zakáže nebo alespoň zatíží nesmyslnou byrokracií. Živnostníci, malí podnikatelé, ale i všichni aktivní lidé, jsou pro ně přítěží a vláda se je snaží zadupat do země. Je evidentní, že stát nahrává pouze velkému byznysu, nežli statisícům jednotlivců, kteří se každodenní tvůrčí prací starají o své firmičky, rodiny a zaměstnance,“ stěžuje si Petr Bajer, předseda Strany soukromníků ČR.
Živnostníci v želízcích
Strana soukromníků velmi ostře kritizuje především plány ministerstva financí. „Ministr financí chce naši zemi vrátit do dob socialistického národního hospodářství. Živnostníci dostávají otěže nebo rovnou želízka, ale velké firmy si porcují miliardové státní zakázky a cpou si břicha dotacemi a státními úlevami. Přitom právě sektor drobného podnikání je hybnou složkou každé úspěšné tržní ekonomiky, vytváří dlouhodobě konstantní a teritoriálně rovnoměrně rozprostřenou nabídku pracovních míst,“ upozorňuje Rudolf Baránek, zakladatel Strany soukromníků ČR.
Byrokracie, šmírování a právní džungle
Podobně jako ODS, i Strana soukromníků kritizuje, že na úkor živnostníků a podnikatelů se buduje mohutný aparát s armádou nepotřebných úředníků, na místo kvalitních zákonů vznikla nepřehledná právní džungle a občané i podnikatelé jsou každodenně šmírováni. Zatímco ve svém programovém prohlášení Sobotkova vláda deklarovala, že nebude plýtvat, státní aparát narostl o tisíce lidí a roční náklady na jejich platy vzrostly o 28 miliard. Přesto, že v kampani na podporu zavedení EET ministerstvo financí slibuje, že vyšší výběr daní bude použit na vybudování dálnic, nemocnic či školek, ve skutečnosti je nejvíce vysají úředníci. Nečasova vláda skutečně snížila počet státních zaměstnanců o deset tisíc, Sobotkův kabinet však činí pravý opak. Časopis Dotyk nedávno zveřejnil analýzu vývoje počtu zaměstnanců státního aparátu. Od roku 2012 činí jejich nárůst více než třicet tisíc a náklady na jejich platy představují zvýšení o třicet miliard. Stovky dobře placených lidí nabralo Ministerstvo financi, berňáky a celní správa, právě kvůli EET. Počty byrokratů rostou i přesto, že se s vysokými náklady zavádí elektronizace veřejné správy.
Šikana a pokuty
Média dnes a denně informují o tom, jak státní úředníci šikanují a pokutují živnostníky i občany za každý prohřešek. Státní úředníci přitom zákony porušují pravidelně a naprosto beztrestně. Server Echo24. cz nyní například upozornil, že státní zastupitelství bude prověřovat, jak Generální finanční ředitelství nakoupilo software na kontroverzní projekt EET. Vše nasvědčuje podezření, že neproběhla řádná výběrová řízení a byla způsobena škoda ve výši až dvaceti milionů korun. Když se však živnostník v rámci EET dopustí sebemenší chyby, hrozí mu obří pokuty, například za nevydání účtenky až půl milionu korun. Další obrovské pokuty dostávají podnikatelé za to, když se o pár dnů zpozdí s kontrolním hlášením.
V souvislosti s trestním oznámením na EET bude státní zastupitelství rovněž prověřovat, zda se také v této kauze neocitl ministr financí Andrej Babiš ve střetu zájmu. Státní zakázku totiž získala firma IBM, která dodávala systémy jeho firmě Agrofert.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová