Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Štěpánek nebyl pedofil a domácí tyran. Dcera má pláč na krajíčku, vnuk sází fakta a národu je to prý u pr…. Nefňukejte, nabádá další slavný junior

23.02.2017
Štěpánek nebyl pedofil a domácí tyran. Dcera má pláč na krajíčku, vnuk sází fakta a národu je to prý u pr…. Nefňukejte, nabádá další slavný junior

Foto: ČT

Popisek: Michal Dlouhý jako Zdeněk Štěpánek v Bohémě

FOTOGALERIE O Bohémě mluví každý. Dokonce i Pavel Novotný… A proč? Protože se rodina Zdeňka Štěpánka brání tomu, jak byl legendární herec v seriálu vykreslen. Ne, vážně nesbalil šestnáctku a ne, neterorizoval ženy, říká Erik Tabery, hercův vnuk.

Šéfredaktor Respektu Tabery je synem herce Erika Taberyho st. a režisérky Kristiny Taberyové, rozené Štěpánkové, dcery herce Zdeňka Štěpánka. Ten byl ženatý dvakrát -  z prvního manželství s Elenou Hálkovou (vnučkou českého básníka Vítězslava Hálka) se narodila herečka Jana Štěpánková, z druhého manželství se Soňou Grossovou pak dva synové, oba slavní herci, tragicky zesnulý  Martin Štěpánek a Petr Štěpánek, a  právě Erikova matka, Kristina, provdaná Taberyová.

Hrušky a jablka, fakta a lži

A co že se Taberymu na seriálu, kde jeho dědečka skvěle zahrál Michal Dlouhý, nelíbí? Novinář se rozepsal na svém facebookovém profilu.  Podle něj nejsou na Bohémě nejhorší historické lapsy, ale vymyšlené detaily ze soukromí – ty si totiž diváci nemají kde ověřit a jelikož jsou zasazeny mezi fakta, věří jim. A to se Taberymu nepozdává, podle něj na jeho dědečka hází scenáristé špínu.

Babičce nebylo 16, ale 23

„Mojí babičce nebylo 16, když se s ní děda seznámil, ale 23. Takže tato linka měla jen ukázat jakousi zvrhlost Zdeňka Štěpánka a jeho touhu po submisivní ženě. To mají dokazovat i scény, kdy zavrhuje svou první ženu Elenu Hálkovou, protože nechtěl doma herečku. Dokonce jí měl ničit kariéru,“ zlobí se Tabery.  Jenže vztahy mezi manžely byly poněkud jiné. „Pomiňme, že už si herečku bral, takže asi mu to nevadilo. Ale především, on tvrdě kritizoval vedení Národního divadla, když ji chtělo vyhodit ze zaměstnání. V této souvislosti je třeba také zmínit, že těžko k ní mohl projevovat násilnické sklony a ničit ji život, když byli doživotními přáteli, tedy i po rozvodu,“ hájí dědečka vnuk.

Jaký doopravdy byl Zdeněk Štěpánek?

A dále mu vadí, jak jeho seriálový dědeček zapíral své známé, emigranty. Jenže třeba s Milošem Havlem zůstal Štěpánek doživotním kamarádem. „Stejně tak si nadále psal s emigranty jako byl Voskovec, Steinbach či Haas. Toho i vítal v 60. letech při příjezdu do vlasti. Přátelům byl věrný i v nouzi, když byla v 50. letech ve vězení Jiřina Štěpničková, neustále žádal o milost. I v tomto kontextu je scéna, kde místo vyslechnutí nešťastné Anny Letenské jde zpívat, naprostý nesmysl,“ dokazuje Tabery.

Tragédii Zdeňka Štěpánka tvůrci připsali Novému

Jeho dědeček nesměl za nového komunistického režimu rok a půl hrát, byl nespravedlivě viněn z kolaborace. Jeho žena z toho málem potratila, novorozený chlapeček pak zemřel, patrně vlivem matčina stresu v těhotenství – jenže tenhle motiv přisoudili scenáristé Oldřichu Novému, k despotovi Štěpánkovi se jim asi nehodil.  A proto Tabery prosí diváky o jediné: „Každopádně pokud jste seriál viděli, tak vezměte prosím do úvahy, že i když se tvůrci tváří jinak, je to více fikce než pravda. Nic víc. Díky,“ končí emotivně vnuk velkého herce.

Lidem je to u pr…, říká Pavel Novotný

A odpovídá mu dokonce ´protekční spratek´ Pavel Novotný.  „Bohéma je nádherný seriál, každý příčetný člověk ví, že je tam jistá licence, jen rodiny hlavních hrdinů neustále držkují. Nebylo by to tak zábavné Eriku, víme? Ne, bránit se efektivně nemůžete a je to v pořádku.... Uvědomujete si, co za lidi kouká na bednu, Eriku? Je jim to zcela u prdele... A dům od domu to obejít fakt nemůžete.... také jsem takto fňukával,“ usmívá se pod vousy Novotný.

Zlobí se i Jana Štěpánková

Jenže to, že v historickém díle nejde jen tak míchat fikci a pravdu, zvlášť když ještě žijí pamětníci a rodiny zobrazených osob, si myslí i Taberyho teta, herečka Jana Štěpánková, dcera Zdeňka Štěpánka. Ta podotýká, že nemá nic proti herci Michalu Dlouhému, který svou roli hraje skvěle. Jinak ale podle ní Bohéma lže. Seriál podle ní jejího otce dehonestuje, přemýšlí, že na tvůrce prý podá žalobu, řekla v pořadu Rozstřel.

„Když mi bylo asi šest let, rodiče se rozvedli. Táta si vzal Soňu Grossovou. S ní měl pak Martina,  Petra a Kristinu,“ vyprávěla Jana Štěpánková už před lety o své rodině. Znovu se vdala i její maminka Elena Hálková, která si vzala lékaře a měla s ním další dceru Kateřinu, tedy Janinu sestru. „Přišla na svět v době, kdy se Soně a tátovi narodil Martin. Soňa nemohla kojit, měla málo mléka. Moje máma ho zase měla na rozdávání. Denně ho tak Soně posílala,“ vypráví Jana Štěpánková v knize Aleše Cibulky Černobílé idoly 3 a už tam hovoří o poklidných rozvodech, které rodinu nerozdělily. Všichni v rodině Zdeňka Štěpánka se navzájem znali a měli se prý rádi. „Lidé na sebe při rozvodu většinou plivou a jsou na sebe zlí. U nás ne. Prostě se rozešli dva inteligentní lidé,“ prozradila Jana Štěpánková.

Jedna velká lež

To, jak tvůrci zobrazují její rodiče, je podle ní jedna velká lež. „Když tam přijde moje máma a řekne, že odmítá hrát Partu brusiče Karhana v Národním divadle a že odchází, to je velký omyl. Tak to nebylo. Mámu vyhodili, protože řekla, že Vítězný únor byl puč. Ona letěla,“ připomíná  Štěpánková, která v pořadu téměř plakala, když mluvila o svých rodičích. Kritizuje i to, jak její otec v seriálu s matkou jednal, to je podle ní něco absurdního.

Scenáristka se ohání uměleckou licencí

A co na obvinění říká scenáristka Bohémy Tereza Brdečková?  „Naprosto chápu, že to vadí rodinným příslušníkům. Je to hrozně silné,“ řekla, dál se ale odvolává na uměleckou licenci, v seriálu jsou kromě historických osob také postavy smyšlené, a tak prý nelze vše považovat za pravdu. Jak by se ale Brdečkové líbilo, kdyby někdo, aniž by to s ní konzultoval – protože Jany Štěpánkové se na otce nikdo neptal – psal o tom, jak její otec, scenárista Jiří Brdečka, terorizoval její matku a zbaběle opouštěl přátele emigranty? 

Anebo je požadavek rodiny Štěpánkovy absurdní a umělecká licence je nade vše? Líbí se nám Formanův Amadeus a přitom víme, že Salieri ve skutečnosti za Mozartovu smrt nemohl. Nezapomínejme, že žijeme v době, kdy se chodíme do muzea koukat na „vycpané“ oběti čínského režimu, v době, která chce senzace a ne fakta. Zvlášť pokud jsou ty výmysly zábavnější než pravda. Kde je ale zodpovědnost tvůrců? Zvláště když stále žijí lidé, jichž se to dotýká… Co si o tom myslíte vy? 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Dáša Vrchotová