Babišův spolužák se stal nejvlivnějším lobbistou a nebýt sexy koček, nejspíš by unikl pozornosti. Proč ho Andrej neměl rád?
20.02.2017
Autor: repro/aplausin.cz
Popisek: Jeden z nejvlivnějších lobbistů Peter Kovarčík se choval jako ředitel zeměkoule
Jeho smrt zůstala stejně záhadná jako on sám. Prsty měl v nejvyšší politice, kšeftoval s kdekým a kdečím, z každého průšvihu se ale nakonec dokázal polehoučku vyškrábat zpátky na vrchol. Veřejnost by si ho nejspíš vůbec nevšimla, nebýt toho, že se po jeho boku natřásala Brožová, pak Nosková, Klausová… Přitom prý od nich nic jiného neočekával.
Říkalo se o něm, že je šedou eminencí české politiky i kultury. Budou to pomalu dva roky, co záhadně zemřel v jednašedesáti letech podnikatel, producent, a především jeden z nejvlivnějších lobbistů české politiky a ekonomiky. Podle serveru Neovlivní.cz byl Slovák Peter Kovarčík jedním z mála, kdo znal opravdové kořeny pohádkového zbohatnutí nynějšího ministra financí Andreje Babiše, a v uzavřených kruzích se prý netajil tím, že za příběhem fenomenálního úspěchu dnešního ministra financí byly divné peníze a vztahy.
Prý uklouzl v koupelně
S rozbitou hlavou a bez známek života byl Peter Kovarčík nalezen v pondělí 23. března 2015 ve svém luxusním bytě v Mánesově ulici na pražských Vinohradech. Přivolaný lékař nezjistil při prvotním ohledání známky cizího zavinění, příčinu úmrtí však nedokázal na místě jednoznačně určit. Místo nálezu napovídalo, že Kovarčík nejspíš uklouzl v koupelně a jeho smrt způsobil nešťastný pád v malém prostoru, při němž se udeřil o umyvadlo. Na smrtelné nehodě mohly mít podíl jeho údajné zdravotní problémy, o nichž se již delší domu spekulovalo. Přesto byla nařízena soudní pitva.

S Václavem Klausem a Viktorem Koženým na tenisu
Kariéru odstartoval stejně jako Babiš
Patřil k nejvýznamnějším ‘mužům v pozadí‘ počátků polistopadové politiky. Původně slovenský zaměstnanec zahraničního obchodu měl české a rakouské občanství a velmi rád dával najevo, že okolí má tu čest s mimořádně movitým mužem. Masivní zlaté řetězy na krku i zápěstí, boty z hadí kůže, dokumenty v luxusním kufříku od Louise Vuittona, kancelář na Václaváku... Při rozhovoru mu podobně jako Babišovi tu a tam uklouzlo nějaké to slovenské slůvko, nenosil u sebe vůbec žádnou hotovost a s oblibou vyprávěl, jak musel v mládí podbíjet koleje s krumpáčem v ruce. Narodil se v Nitře a byl bratrancem Jána Kovarčíka, bývalého místopředsedy Merčiarova HZDS. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, poté působil v bance a později v zahraničním obchodu. Do té doby se také datuje vznik jeho velmi dobrých vztahů s ministrem financí Andrejem Babišem.
Mistr metody malá domů
Podle známé novinářky Sabiny Slonkové byl prototypem podnikatele, který dokázal přetavit své vazby na vlivné postavy tuzemské politiky a byznysu ve vlastní prospěch. „Jeho vrcholná léta byla za vlády občanských demokratů, a to zejména díky spojenectví s jejich dlouholetým předsedou a pozdějším premiérem a prezidentem Václavem Klausem,“ napsala před časem Slonková pro server Neovliví.cz s tím, že kariéru současné politické hvězdy Andreje Babiše ovšem mohl zblízka sledovat již dávno předtím. Byli totiž spolužáky na vysoké škole zahraničního obchodu, později se potkali v Maroku, a Babiš byl dokonce v roce 1987 Kovarčíkovým šéfem, když pořádal v marocké Casablance obchodní veletrh. „Vztah s Babišem měl přitom značně napjatý. V neformálních rozhovorech dával najevo, že počátky Babišova byznysu jsou spojeny nikoli jen s jeho pílí, ale také penězi podezřelého původu,“ upozorňuje Slonková. Do zákulisí politiky se potichoučku začínal vracet právě krátce před svou smrtí, a to přes ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Jeho vztah s Kateřinou Brožovou byl oblíbeným soustem bulváru
Dovážel sportovce i politiky
Kromě Prahy a Vídně si Kovarčík udržoval stálé zázemí i ve švýcarském Curychu, ve Španělsku a v USA, vlastnil několik luxusních vozů a jachtu, přesto se ale držel přísloví ‘všeho s mírou‘, a tak neměl ani vlastní letadlo ani zlaté kohoutky v koupelně. Pocházel z chudých poměrů, otec zemřel, když mu bylo šestnáct, a tak si na střední škole opravdu přivydělával jako traťový dělník na železnici. Do vínku dostal nadání na jazyky, takže se domluvil německy, anglicky, francouzsky, rusky, španělsky i srbochorvatsky. Jakmile to zákony dovolily, začal soukromě podnikat, tedy již v únoru 1989. Nejprve jako organizátor zahraničních veletrhů, pak založil firmu Teleaxis a vrhl se na sportovní marketing. Firma dovážela do Česka sportovní hvězdy a pořádala tenisové turnaje. Podobně jako sportovce k nám však ‘dovážel‘ i významné světové politiky, například Madeleine Albright, Johna Majora a José Mariu Aznara, prý za milionové honoráře. „Světoví politici chtějí vydělat tehdy, když z politiky odejdou. Ale musí být kontrakt a serióznost, všechno musí stoprocentně fungovat,“ prohlásil v jednom rozhovoru.
Prapodivný kamarádšoft
Právě díky tenisu se zrodilo jeho dlouholeté přátelství s tehdejším ministrem financí Václavem Klausem. Kovarčík patřil k nejvýznamnějším sponzorům ODS, což mu otvíralo dveře do státních a polostátních firem. Podporoval Klause zcela otevřeně, dokonce zaplatil 2,5 milionu korun za vydání jeho knihy Obhajoba zapomenutých myšlenek. Jejich přátelství však dostalo trhlinu v roce 2002, když Kovarčík Klausovi veřejně vyčetl tehdejší prohru ODS ve volbách, a na pár let se ocitlo na bodu mrazu. Do okruhu jeho přátel ale nepatřil jen exprezident Klaus, řadila se k nim i řada dalších politiků a podnikatelů, někteří s nepříliš čistým štítem. Do oka mu padl například mladý ambiciózní politik Karel Březina, exmanžel spisovatelky Báry Nesvadbové, jenž se i díky Kovarčíkově podpopře stal v roce 2000 v pouhých sedmadvaceti letech historicky nejmladším ministrem. K jeho blízkým přátelům patřil i nechvalně proslulý miliardář Viktor Kožený, který zbohatl na kupónové privatizaci, a poskytoval právní služby jeho Harvardským fondům.

Míša Nosková tvrdí, že po ní chtěl pouze, aby ho doprovázela do společnosti
Jako bájný Fénix znovu povstal
Podobně jako bájný Fénix si Kovarčík vždy znovu dokázal najít cestičku, vedoucí zpátky na vrchol. Když po problémech s hokejovým svazem skončila jeho firma Teleaxis v roce 2004 v konkurzu, založil Czech Teleaxis, přeorientoval se na golf a na kulturu, začal produkovat muzikály a jeho firma byla i marketingovým partnerem Pražské komorní filharmonie a Herecké asociace. Díky svým kontaktům dál mistrně dokázal získávat peníze i od státních firem, například v roce 2012 mu na Dny USA a Evropské unie přispěl dvěma miliony ČEPS. U velkolepých projektů stával v pozadí, o svých zahraničních aktivitách mluvil málokdy, rád ale naznačoval jejich širokou působnost. A pokud se dostal do problémů, dokázal hrát hodně tvrdě. Vyprávět by o tom mohla například kdysi nesmírně mocná tisková mluvčí společnosti EuroTel Iva Taťounová, se kterou se střetl kvůli rozpočtu na sponzorské aktivity. Nejenže přišla o místo, ale navíc ještě ‘vyfasovala‘ podmínku za jeho vydírání.
Jenom exkluzivní doprovod?
Nebýt jeho několikaletého vztahu s herečkou a zpěvačkou Kateřinou Brožovou, možná by Kovarčíkovo působení pozornosti téměř uniklo. Byl rozvedený, jeho dcera vystudovala práva v Curychu, syn pro změnu aeronautiku ve Spojených státech. S Brožovou se několikrát rozešli a znovu sešli a jejich vztah se stal tučným soustem pro bulvár. Přetřásala se cena jejího domu, za nějž Kovarčík údajně zaplatil dvanáct milionů, národ se bavil jeho údajným prohlášením, že byla „nejdražším eskortem jeho života“. Pár měsíců před smrtí se začal objevovat na veřejnosti s herečkou a zpěvačkou Michaelou Noskovou, oba ale popírali, že by spolu něco měli. Rozhodně jí však pomáhal v kariéře. „Potkala jsem ho na jedné premiéře, seznámil nás Zdeněk Barták. Pro mě to byl člověk, který mi zásadně pomohl,“ zavzpomínala pro Blesk.cz. A co za to? „Měl jedinou podmínku. Chtěl, abych ho doprovázela na veřejnosti. To bylo jediné. A abych o něm nemluvila špatně. Nic jiného ne, ačkoliv si to lidi myslí, ale s tím jsem byla smířená, s tím jsem do toho šla.“ Po jeho boku se objevila na veřejnosti řada dalších krásných žen, například modelka Kateřina Klausová či herečka Zuzana Benešová. Chlapi prostě měli Kovarčíkovi co závidět, a o to mu zřejmě šlo.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská