Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak pokračuje kauza Nečasovy lásky a rebelů? Podívejte se

15.06.2013
Jak pokračuje kauza Nečasovy lásky a rebelů? Podívejte se

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Premiér na dnešní tiskové konferenci

AKTUALIZUJEME Kauza šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové má dvě roviny. První z nich tak trochu připomíná červenou knihovnu, u druhé existuje podezření pro korupční jednání, kde měli být pozicemi ve státních firmách uplaceni tři rebelové ODS, aby nepoložili vládu. Šlo ale skutečně o korupci? Koaliční politici se brání, že politické obchody k tomuto řemeslu zkrátka patří. Zanedlouho ale mohou mluvit také jinak.

Ty uděláš něco pro mě, já později udělám něco pro tebe, zkrátka něco za něco, tak to prý v politice běžně chodí. Tím se ve svém pátečním projevu před poslaneckou sněmovnou hájil premiér Petr Nečas (ODS) a koaliční partneři z TOP 09 mu prozatím dávají za pravdu. Pokud šlo jen o „trafiky, je to prý v pořádku, kdyby v tom ale byly peníze...

Zadržen a obviněn

Policie to ale vidí jinak, o čemž svědčí osud exposlance Marka Šnajdra, který se po návratu ze zahraničí sám dostavil na policii. Ihned byl zadržen a obviněn. ČTK o tom informoval jeho advokát jeho obhájce Lukáš Trojan. Zadrženi už jsou všichni tři někdejší rebelové ODS, i Petr Tluchoř a Ivan Fuksa.

„Podle dohody se po 15:00 dostavil na policii, kde byl zadržen a obviněn," prohlásil advokát. Kriminalisté někdejšího poslance viní z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, tedy ze stejných trestných činů jako Tluchoře s Fuksou. „Je to naprosto stejné," uvedl Trojan. Bývalý člen dolní komory Parlamentu ale trestnou činnost odmítá. „Objektivně to není trestný čin," domnívá se právník. Proti stíhání již podal stížnost.

Policie bude potřebovat důkazy pevnější než skála

Odborníci se shodují, že odsoudit někdejší vládní rebely z ODS nebude nijak snadné. Policie bude muset předložit absolutně neotřesitelné důkazy. Např. advokát Josef Lžičář pro sobotní Lidové noviny poznamenává, že „trafiky“ se u nás rozdávají stále, ale až dosud se nad tím kriminalisté nepozastavovali.

„Může to být sporné a netroufám si odhadnout, jak to soud nakonec vyhodnotí, pokud totiž někdo řekne, že prebenda je úplatkem, mohl bych namítnout - a je to možná trochu silné tvrzení - že řadě odcházejících poslanců jsou jejich stranami poskytovány prebendy, a nikdo se nad tím nezamýšlí,“ upozorňuje Lžičář.

Dobrá vůle vůči manželce premiéra

A co druhá rovina kauzy, ve které pravá ruka premiéra Jana Nagyová nechala sledovat jeho ženu? Advokát Nagyové deníku Právo sdělil, že celou akci jeho klientka rozjela z dobré vůle vůči Radce Nečasové, premiérově choti.

Klientka je toho názoru, že všechno umí vysvětlit. Její osobní pohnutky spočívaly v tom, že ona měla starost o to, aby bylo všechno v pořádku. Stojí si na stanovisku, že to byla seriózní věc, že to byla jenom její dobrá vůle a žádný zlý úmysl,“ uvedl obhájce Bruna.

Vojenské zpravodajství má sloužit k jiným věcem

Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák nabízí na „milostnou“ aféru ještě jiný pohled. V rozhovoru pro server ihned.cz zdůrazňuje, že premiér nesmí použít Vojenskou rozvědku v případě, že se snad cítí sám ohrožen, jak naznačoval ve svém pátečním vystoupení ve sněmovně.

„Premiér, tím méně paní Nagyová, nemá právo do toho jakkoli zapojit Vojenské zpravodajství. Na to by měl pověřit BIS, když už, Vojenské zpravodajství s tím nemá co dělat, je to zcela mimo jeho působnost,“ upozorňuje Randák.

Premiér se omluvil všem sledovaným

V odpoledních hodinách vydal předseda vlády Petr Nčas prohlášení, ve kterém se omluvil všem sledovaným osobám a zdůraznil, že o něm nevěděl, pokud by s ním byl seznámen, tak by ho prý nepřipustil.

„Přestože jsem o tomto konání nevěděl, hluboce toho lituji a omlouvám se všem, kterých se mělo týkat. Nikdy bych nepřipustil zneužití zpravodajských služeb k osobním a politickým účelům. Považuji také za nepřijatelné, že dva vysoce postavení představitelé Vojenského zpravodajství údajně přijímali pokyny od osoby, které k tomu neměla jakékoliv zákonné oprávnění,“ napsal Nečas.

Uvedl však také, že nesouhlasí s obviněním tří někdejších poslaneckých rebelů ODS. Pokud by měla být stíhána každá politická dohoda podobná té, jež se zrodila s rebely, byly by v této zemi stíhány až tisíce lidí.

Policie by také podle premiéra měla říci, v jakém vztahu k obviněným jsou zabavené miliony korun a kilogramy zlata. Pokud s obviněnými osobami přímo nesouvisí, mělo by to být jasně řečeno a média by to měkla vzít v potaz.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL