Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tento geniální český herec předvádí své úžasné kreace ve stínu Bartošky, Rodena a Trojana. Pozvali ho i na předávání Oscarů

14.02.2017
Tento geniální český herec předvádí své úžasné kreace ve stínu Bartošky, Rodena a Trojana. Pozvali ho i na předávání Oscarů

Foto: ČT

Popisek: Vladimír Javorský v Bohémě

Seriál České televize Bohéma působí značný rozruch. Bohužel se však většinou týká bezvýznamných banalit, například zda má na sobě Vlasta Burian správné pyžamo a proč někteří herci ukázali holý zadek. Ale to podstatnější uniká. Naštěstí si část kritiků i diváků všímá výjimečných hereckých výkonů a oceňují, že měl režisér Robert Sedláček odvahu obejít se bez donekonečna obsazovaných populárních tváří. Postavy slavných bardů a komiků naší historie Zdeňka Štěpánka, Vlasty Buriana a Oldřicha Nového nabídl hercům, které by nejspíše dopředu nikdo netipoval.

Když se Vladimír Javorský připravoval na roli Krále komiků, činil tak po vzoru nejlepších zahraničních herců,  jakými jsou například Dustin Hoffman nebo Leonardo di Caprio. Mimochodem, není to náhoda. Zatímco většina českých filmových hvězd si v zahraničních projekcích ani neškrtne, Vladimír Javorský je díky znalosti několika jazyků obsazován také  do mezinárodních projektů.  Krátkometrážní  snímek Most,  natočený v americko-české koprodukci,  němž vytvořil hlavní roli, byl dokonce nominován na Oscara.  A Vladimír Javorský byl díky tomu pozván na předávání legendární zlaté sošky přímo do Los Angeles.

Vladimír Javorský ve filmu Most

Strhující Král komiků

Bude zajímavé sledovat, zda se tento skutečný umělec dočká nějakého významnějšího ocenění i za roli Vlasty Buriana v Bohémě, či opět zůstane ve stínu Bartošky, Trojana nebo Rodena, jak v poslední době bývá zvykem. Vlastu Buriana totiž hraje fenomenálně. Velmi věrohodně se  převtěluje do geniálního komika, který podobně jako otec v dramatu Most řeší těžké životní dilema. Má naoko kolaborovat s nacisty a zachránit tak své divadlo a práci mnoha kolegům? Má přijmout role, které jsou mu proti srsti?  Rozhodnutí je trýznivé. Zatímco baví  divadelní publikum a natáčí  nesmrtelné komedie,  ve své luxusní vile upadá do těžkých depresí a vymýšlí si různé výmluvy, jak uniknout  ďábelským námluvám.

Největší z Pierotů

Podobnou kreaci Javorský již před lety předvedl, když podobně autenticky zahrál hlavní roli v seriálu Největší z Pierotů, věnovanému legendárnímu francouzskému  mimovi Deburauovi. Dalšímu umělci, který bavil publikum, ale sám měl smutnou duši. Již tehdy kritici nadšeně psali, že to  byla jeho životní role a že působil,  jako by hrál samotný Deburau. I tehdy se Vladimír pečlivě připravoval a bral hodiny u vynikajících českých mimů Ctibora Turby a Ladislava Fialky.  A podobné je to s Vlastou Burianem. Jen s tím rozdílem, že slavná čísla Krále komiků musel nastudovat sám. Prozradil, že znovu viděl všechny jeho filmy a přečetl desítky knih.

Kyslík bolel

Ostatně, samotný Vladimír Javorský musel během své kariéry také řešit těžké dilema.  Tak jako Burian trpěl za propagandistický rozhlasový pořad Hvězdy nad Baltimore, i on účinkoval v roli, která byla, jak sám říká, politicky přes míru. Šlo o postavu  vojína v seriálu Chlapci a chlapi. Pronásleduje jej dodnes a lidi na něj  stále pokřikují „Kyslíku“. „Možná díky tomu chápu, proč lidi někdy udělají věci, za které je pak ostatní peskují. Nebo se za ně peskují sami. Nějakou dobu to bolelo,“ přiznal se ve velmi zajímavém rozhovoru  pro časopis  Reflex.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace