Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obermaierová ztratila svou životní lásku. Charismatickému hříšníkovi vystavil osud nekompromisně účet. Tajnosti slavných

09.02.2017
Obermaierová ztratila svou životní lásku. Charismatickému hříšníkovi vystavil osud nekompromisně účet. Tajnosti slavných

Foto: Činoherní klub

Popisek: Michal Pavlata

Měl pověst proutníka, sám s tím ale nesouhlasil. Tvrdil, že byl spíš nejznámějším paroháčem. S mimořádně krásnou spolužačkou a kolegyní chodil pět let, ona s ním ale pouze tři. „Já měl parohy, které se téměř dotýkaly hvězd,“ prohlásil Michal Pavlata.

Bolek Polívka o něm kdysi prohlásil, že je jedním z nejlepších neznámých herců, které zná. Jeho manželka o něm zase říkávala, že je celoživotní dorostenec. Mimořádná osobnost, skvělý herec a dabér, který nedávno bohužel prohrál nerovný boj se zákeřnou rakovinou, podle ní zkrátka nikdy nedostal rozum. Jenže bez nezničitelného smyslu pro humor, všestrannosti a chuti naplno se pustit kdykoli téměř do čehokoli by nebyl Pavlata Pavlatou. „Samozřejmě že jako každý herec i já chtěl tohle povolání dělat proto, abych byl slavný. No a teď jezdíme na zájezdy třeba v sestavě Chýlková, Žilková, Polívka, Vetchý, Nárožný... a já. A protože nepiju, tak mě tam všichni mají za jejich šoféra. Přistupuje k tomu pak někdy i moc tisku, protože když si diváci přečtou moje jméno v programu, občas se zeptají: Nejste náhodou příbuzný toho novináře? Nebo nejste to snad přímo vy, Mistře?“ prohlásil v rozhovoru pro web legendárního pražského Činoherního klubu.

V roce 1973 v kriminálce Zlá noc

V roce 1973 v kriminálce Zlá noc

Otec chtěl mít doma profíka

Narodil se 15. července 1945 v moravských Kvasicích u Kroměříže v rodině úředníka, velmi brzy se ale rodina přestěhovala do severních Čech, a tak Michal nakonec vyrůstal na venkově u Jablonce nad Nisou. Herecká kariéra ale nebyla z jeho hlavy, připravovat se na ni začal velmi brzy, protože si to přál tatínek, který byl velkým milovníkem divadla a přál si mít v rodině profesionála. A tak Michal recitoval, již v dětství začal vystupovat v Severočeském kabaretu a nakonec vystudoval herectví na pražské DAMU. Již jako student začal pohostinsky účinkovat v Hudebním divadle Karlín a v Činoherním klubu a poprvé také přičichl k filmu, když dostal epizodní roli v dramatu Martina Friče Lidé z maringotek, natočeném podle slavného románu Eduarda Basse. Studium zakončil v roce 1967 absolventským představením Milenci z kiosku. Jeho profesionální kariéru ale nakonec otec málem pohřbil, když v padesáti letech emigroval do Švýcarska, čímž vážně ‘pokaňkal‘ synův kádrový profil.

Michal Pavlata se stal jedním z nejvytíženějších českých dabérů

Michal Pavlata se stal jedním z nejžádanějších českých dabérů

Nejznámější paroháč

Mezi kolegy měl pověst velkého proutníka, kterému žádná neodolá, Pavlata ale s tímto tvrzením nesouhlasil a o svých partnerkách nikdy nic neprozradil. S jedinou výjimkou. Zdůrazňoval, že se stal nejznámějším českým paroháčem. Jeho první velkou láskou totiž byla herečka Jaroslava Obermaierová, s níž se seznámil během studií. „Byla mimořádně krásná, takže chápu, že nemohla mít jen jednoho chlapa. Já s ní chodil pět let, ona se mnou tři. Já měl parohy, které se téměř dotýkaly hvězd. Dodnes jsme ale přátelé,“ usmál se trochu nostalgicky. Jeho dlouholetou partnerkou pak byla Eva Svobodová, s níž žil čtyři desetiletí, zemřel ale bezdětný. „Moje žena, která mě bohužel opustila před šesti lety, o mně vždycky říkala, že jsem doživotní dorostenec. Dlouho jsem si myslel, že je to pochvala. Až teď jsem zjistil, že si ze mě dělala srandu a měla svatou pravdu. Aby byl člověk v životě šťastný, musí být zamilovaný. A to já jsem!“ nechal se slyšet.

Se svou velkou láskou Jaroslavou Obermaierovou

Se svou velkou láskou Jaroslavou Obermaierovou

Hřích, který se neodpouštěl

Slibný začátek jeho filmové kariéry odstartovala hlavní role neúspěšného amatérského zpěváka v roce 1968 v hudební komedii Vladimíra Čecha Bylo čtvrt a bude půl, v němž za něj nahrál pěvecké party Václav Neckář. Další hlaví roli mu o čtyři roky později nabídl znovu Čech, tentokrát v dramatu Svatba bez prstýnku, a poslední větší hereckou příležitost dostal v roce 1973 v kriminálce Zlá noc. Pak už byla jeho filmová činnost výrazně omezena na vedlejší až epizodní role, především kvůli otcově emigraci. Od roku 1969 strávil téměř čtvrt století v angažmá v pražském Divadle E. F. Buriana. Po jeho zániku hrál krátce v Městských divadlech pražských a v roce 1994 se stal členem souboru Činoherního klubu.

S Janem Kanyzou a Vladimírem Kratinou v seriálu Expozitura

S Janem Kanyzou a Vladimírem Kratinou v seriálu Expozitura

Nebezpečný hlas

Koncem sedmdesátých let začal pracovat i pro televizi a zahrál si v dlouhé řadě inscenací i seriálů. Současně začal působit jako dabér, mimo jiné například namluvil Jiřího Korna v pohádce Honza málem králem. Nejširšího uplatnění se ale dočkal až po roce 1989, kdy došlo k mohutnému přívalu zahraničních projektů. Jeho dabingové role se počítají na tisíce, a tak ani není divu, že ho lidé poznávali především po hlasu. „Hlas je nebezpečný v tom, že když na jevišti promluvím, tak v hledišti si už špitají – to je ten chlap ze seriálu Magnum!“ prozradil deníku Aha!. Díky hlasu se uplatnil také v rozhlase a v uměleckém přednesu a v letech 1999 až 2006 byl členem Rady Českého rozhlasu. Pro rozhlas psal scénáře k pořadům o populární hudbě, s níž přišel poprvé do styku již v době vojenské služby jako příležitostný textař skupiny Rangers. Psal také pravidelně fejetony pro Lidové noviny, vydal dvě knihy (Zápisky plebejce a Pro dámy na balkónech) a působil jako pedagog na DAMU.

S Bolkem Polívkou v roce 2015 v divadelní hře Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

S Bolkem Polívkou v roce 2015 v divadelní hře Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

Nad pohřbu bylo i veselo

Nad rakovinou již Michal Pavlata dříve jednou zvítězil, bohužel po čase zaútočila znovu. Své zdravotní problémy ale dlouho úzkostlivě tajil a začalo se o nich otevřeně mluvit až v listopadu 2015, když se nemohl zúčastnit křtu knihy Rumová nevěsta, veršů z pozůstalosti básníka a textaře Pavla Vrby. Navíc vinou chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) přišel i o svůj krásný hlas. Na jeviště ani před kameru se pak už bohužel nevrátil a dlouhý boj o život 21. ledna 2017 prohrál. Smutnou zprávu oznámil jeho mladší bratr, bývalý senátor Josef Pavlata. „Poznal jsem ho na DAMU, když u okna kouřil. Ve tváři měl takový ironický úšklebek, který znamenal mám tě rád, ale i polib mi prdel. Učebnou zaznělo nazdar a po dlouhé době jsem objevil slovo chlap. Chlap to byl obrovský. Zvláště před ženskými jsem měl pocit, že vyrostl o půl metru,“ prohlásil o něm při posledním rozloučení Tomáš Klus, kterému se dokonce podařilo smuteční hosty několikrát rozesmát. A právě to by si Michal Pavlata určitě přál.

Pavlata parte

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace