Na obzoru další vážný kandidát na prezidenta, žádný ´antiněkdo´; s voliči si klidně zatancuje na diskotéce. Rodina se ale bojí těch ´kbelíků špíny´
08.02.2017
Foto: ČT / repro
Popisek: Předseda Akademie věd profesor Jiří Drahoš
Miloš Zeman má během necelého měsíce oznámit, zda se bude opět ucházet o funkci prezidenta. Na jeho definitivní oznámení, zda do přímé volby půjde či nikoliv, čeká řada potencionálních uchazečů. Jedním z nich je i současný předseda Akademie věd, profesor Jiří Drahoš a jeho možnou kandidaturu vnímá pozitivně i část české politické reprezentace a veřejnosti.
Jiří Drahoš přiznává, že čeká na to, co nakonec prezident Miloš Zeman řekne, ale jeho úvahy o tom, zda kandidovat bude či nikoliv, to neovlivní. Svoji kandidaturu oficiálně oznámí až koncem března, poté, co mu vyprší jeho mandát v Akademii věd. Odmítá také sdělit bližší informace o případné taktice při volební kampani, prozradil pouze, že by šlo určitě o kampaň kontaktní. A s tím nemá žádné problémy, dovede si tři hodiny povídat s rockery, jak to učinil nedávno na jedné rozhlasové stanici, nebo s chalupáři. Přátele má ve všech sociálních skupinách. Baví se s nimi zcela normálně a jde si rád mezi lidi zatančit i na diskotéku.
Velké dilema
Velké dilema pro něj ovšem spíše znamená fakt, že případná prezidentská kampaň může znamenat vylévání kbelíků špíny a přiznává, že jeho rodina z možnosti, že by mohl být prezidentem, není nadšena. „Nebude to žádná procházka růžovou zahradou“. On sám by prý ale špinavou kampaň vydržel a dokonce už první náznaky něčeho podobného pocítil, když se o něm v souvislosti s prezidentskou funkcí začalo hovořit. Na druhé straně ale dostává již nyní řadu podpůrných reakcí, včetně nabídky pomoci. Každopádně chce ale zůstat nezávislý, nestranický kandidát. Dokud do toho prý ale půjde, tak ne jako „antiněkdo“, ale jako Jiří Drahoš se svými vlastními tématy. A těch témat je celá řada. Určitě by se snažil posílit sebevědomí společnosti a národní hrdost. „Je to věc, která je třeba,“ uvedl tento v týden v Dvaceti minutách Radiožurnálu. A myslí si, že nikomu nemusíme poklonkovat, ani žádné velmoci.
Vhodný kandidát
I když nemá přímé zkušenosti z politiky, disponuje jako špičkový vědec řadou zkušeností a schopností: „Věda je také dobrá škola života,“ říká. Na jeho případnou kandidaturu dosti pozitivně reagují i někteří politici, například šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ten si myslí, že by byl profesor Drahoš velmi vhodným kandidátem, protože je to člověk s rozhledem, znalostí jazyků a s manažerskými a protokolárními zkušenostmi. Jeho stranický kolega Petr Pithart je dokonce přesvědčen, že by mohl být podobně dobrým prezidentem jako německý Joachim Gauck nebo slovenský prezident Andrej Kiska.
Nemalé šance
A nemalé šance má i u voličů. Když se v médiích objevily první informace o tom, že velmi vážně zvažuje svoji kandidaturu na funkci prezidenta, téměř polovina čtenářů nejvíce čteného serveru u nás, Novinky.cz, se přiznala, že by mu dala hlas. Svoji roli hraje právě možná to, že skutečně není spojen s žádnou stranou a byl by tedy prezident nadstranický. Velký respekt vzbuzuje také fakt, že je velmi vzdělaným vědcem, který se nenamočil v politice. A jeho šance by prudce vzrostly, kdyby se Miloš Zeman nakonec podruhé o volbu hlavy státu neucházel.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová