Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo mercedesky Jaguar, jenže... Proč dělá Prima s novým seriálem tajnosti? Má strach. Sáhla na legendu

03.02.2017
Místo mercedesky Jaguar, jenže... Proč dělá Prima s novým seriálem tajnosti? Má strach. Sáhla na legendu

Foto: FTV Prima

Popisek: Michal Dlouhý jako kapitán Exner

Dosavadní PR nového kriminálního seriálu spočíval zatím jen v tom, že FTV Prima rozeslala do redakcí fotky s tím, že bychom měli divákům naservírovat článek: KDO je nejvíce sexy detektiv? A mezi fotky Kotka a Bartošky (Mordparta), Vaculíka (Temný kraj) a mlaďocha Patrika Děrgela (V.I.P. vraždy) zamíchala snímky Michala Dlouhého bez křiváku, zato v obleku, beze zbraně, zato v naleštěném kabrioletu. S informací, že jde o kapitána Michala Exnera v novém detektivním seriálu Primy, o němž zatím nechce televize nic prozrazovat. Co tak najednou?

Bulvární Aha! To pojalo po svém: „Dokonale padnoucí luxusní oblek, historický sporťák bez střechy, modré oči, ze kterých se ženám podlamují kolena, a za pasem pistole. To všechno stejně jako věk spojuje Dlouhého s Craigem v novém krimi seriálu Kapitán Exner. Podrobnosti o svém novém projektu ale televize Prima úzkostlivě tají. „Seriál se natáčí od minulého roku. V současné době má herec pauzu, ale už od března se opět vrátí na plac,“ prozradil Aha! dobře informovaný člověk ze štábu.““ V Aha! zjevně pracují mlaďoši, kterým to jméno nic neříká. Jinak by nemohli sepsat takovýto blábol. Nic totiž není legendě české detektivky vzdálenější než James Bond. Zato Aha! objevilo, že na snímku Michal Dlouhý řídí pronajatý vůz Jaguar E-type, který patří mezi sběratelské skvosty a jeho hodnota se pohybuje podle roku výroby a stavu hodně nad milionem korun. To ale není jediné, co nás na fotkách zarazilo…

Moderní, současná auta v pozadí snímku ukazují, že o retro nepůjde

Kdo je ve skutečnosti kapitán Exner?

Postava elegantního kriminalisty a milovníka žen, luxusních vozů a vybraného jídla, se zrodila v kriminálních románech spisovatele Václava Erbena, vedle Hany Proškové asi nejlepšího a také nejúspěšnějšího českého detektivkáře 60. - 80. let dvacátého století. Svého elegantního, vzdělaného kriminalistu, doktora obojího práva, čili JUDr. Michala Exnera, který jezdil v historické mercedesce, miloval krásné ženy a dobré jídlo a tak trochu si nesocialisticky užíval, byl výborný psycholog a bystrý pozorovatel, jemuž to skvěle myslelo, tedy žádný ranař, ani žádný Vacátko, uvedl spisovatel na detektivní scénu v 60. letech. „V té době byly v české detektivce jenom strejcové, Vachkem počínaje a Škvoreckým konče. Tak jsem si říkal, že zkusím proutníka, co se jen tak lehce pohybuje světem," popsal zrod svého kapitána spisovatel, který napsal do roku 1991 dvanáct skvělých detektivních románů s Exnerem, mimochodem elegánem zřejmě židovského původu, což v žádné knížce není přímo řečeno, ale narážek na to je tam dost a dost.

Václav Erben, jenž měl za mimochodem za ženu maminku Petry Buzkové, která byla tanečnicí v karlínském hudebním divadle, se po revoluci na dlouhou dobu se odmlčel. Nechával se slyšet, že už žádnou knížku s kapitánem Exnerem nenapíše, neboť prý k tomu není vhodná doba. Případy, které jeho hrdina lehce řešíval, protože rozuměl podivným lidským povahám, byly vytěsněny brutální a primitivní kriminalitou. Pro jednou svoji zásadu porušil a vznikla tak třináctá „exnerovka“, Vražda ve společnosti Consus. Brzy poté pan Erben bohužel zemřel.

Jeho knihy jsou dodnes nejvyhledávanějšími detektivními romány nejen u nás, ale i v zahraničí. Jen českých vydání je v počtu vydaných knih více než tři miliony, jak uvádí detektivkářský fan web. A byly přeloženy do devíti jazyků, zvláště do němčiny a švédštiny.

Mlsný milovník žen v mercedesce… v současnosti?

Elegance je to hlavní, na čem si Michal Exner zakládá, jak píše zmíněný fan web: „Za všech okolností je upravený, na sobě mívá nejraději oblek, jeho boty jsou vzorně vyčištěné a jezdí v perfektně udržované mercedesce kabrioletu. Dokonce i z kapsy tmavomodrého pyžama s bílým lemováním vykukují cípky bílého kapesníku. Podobný vztah jako k oblékání má Exner také k jídlu, je totiž skutečný gurmán. Ve své garsonce, kterou obývá sám, si dokáže připravit skutečné lahůdky (například restované ledvinky). Jeho oblíbené úsloví zní: „To ví jen bůh a svatý Václav.““ Sami vidíte, že to, co bylo za socíku málem zjevení oproti esenbákům v tesilu, není dnes už nic zvláštního, v obleku chodí kde kdo. A i v Česku jíme onačejší lahůdky než jsou restované ledvinky… A co bylo vždy na exnerovkách to nejlepší, byla uvěřitelnost dějových zápletek, dokonale odpozorované charaktery, vše ukotvené logicky ve své době. Kriminální případy, které Exner řešil, se tak, jak je Erben napsal, nemohly odehrát jinde než v Čechách za komančů – jinak by nedávaly smysl. Ostatně, pro mnohé jsou Erbenovy knihy dodnes milovaným retro výletem do minulosti, kdo chce vědět, jak to tehdy u nás chodilo, není lepšího průvodce „inteligentního čtenáře po vlastním osudu“, abychom parafrázovali Pavla Tigrida.

Jak se Michal Dlouhý popasuje se slavnými předchůdci jako byl Vala a Kodet, bude zajímavé sledovat. Pro úspěch seriálu je ale důležitější, jak se popasuje se scénářem; a jaký ten bude...

A teď – co vidíme? Snímky ukazují, že FTV Prima přenesla kapitána Exnera do současnosti. Nebudeme ji předem zatracovat, ale… Pokud scénář využívá knižních zápletek, velmi pravděpodobně vzniká prasopes. A pokud dostane kapitán Exner nové, pro současnost ´vhodné´ případy – proč to musí být zrovna milovaná legenda? Co z knižního Exnera zůstane v primáckém seriálu? Asi nic, jen pár vnějších nepodstatných atributů, což dokazuje i výměna mercedesky za ten Jaguar. Celkem chápeme, že Prima nenatočila pietní retro, to by bylo příšerně drahé, i když třeba pro ČT, dobře placenou koncesionáři, by exnerovky (ale i Proškové amatérský detektiv, malíř Horác) mohly být skvělými náměty... Teď už ale chápeme, proč Prima dělá takové okolky, není si zjevně jistá reakcí fanoušků exnerovek.

Kdo byl dosud nejlepší Exner?

Ve filmu Poklad byzantského kupce kapitána JUDr. Michala Exnera ztvárnil Jiří Vala, v Bláznově smrti Petr Kostka, ve snímku Čas pracuje pro vraha František Němec a ve Smrti talentovaného ševce Jiří Kodet. V televizní adaptaci  z roku 1986 Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí to byl pro změnu Karel Heřmánek. Za nás hlasujeme pro Jiřího Valu a Jiřího Kodeta, Smrt talentovaného ševce z roku  1982 v režii Jana Schmidta (scénář napsal spolu se Schmidtem i Václav Erben) je vůbec mimořádně povedená adaptace, na níž se dá koukat dodnes.

„Po třiceti letech se opět objevím v hlavní roli, za což jsem nesmírně rád. Natáčím seriál Kapitán Exner, který Prima odvysílá v listopadu,“ stručně okomentoval v rozhovoru nový Exner, Michal Dlouhý s tím, že v první řadě je to scénář, který ho musí zaujmout a podle toho si vybírá role. Důležitý je pro něj, jak řekl, i tým, který na projektu pracuje: „Za ta léta mám zkušenosti, že když se sejde špatná parta lidí, ublíží to jak dobrému námětu, tak celkovému výsledku. Divili byste se, jak je důležitý pro herce i catering. Když natáčíte rok nebo dva, nikdo si nechce zničit zdraví. Navíc dobré jídlo lidi stmeluje, což je v této práci velmi důležité.“ No, Michal Dlouhý je velmi dobrý herec, tak jen doufejme, že se tentokráte ve výběru role nespletl a neoslnil ho pouhý fakt hlavní role v seriálu po dlouhých třiceti letech…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová