Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Novela zákona o praní špinavých peněz ovlivní i podmínky předplacených karet. Těch u nás za dva roky přibylo čtyřnásobně

01.02.2017
Novela zákona o praní špinavých peněz ovlivní i podmínky předplacených karet. Těch u nás za dva roky přibylo čtyřnásobně

Foto: Prepaid Solution

Popisek: Karta FreePay Mastercard.

ROZHOVOR V tomto roce vstoupilo nebo vstoupí v platnost několik důležitých legislativních úprav, které se týkají finančního sektoru. Jednou z nich, která je již v platnosti, je i novela tzv. Zákona proti praní špinavých peněz. Ta má mimo jiné dopad i na uživatele předplacených platebních karet, jejichž počet se během dvou let v České republice zvýšil téměř čtyřnásobně. Co konkrétně změna pro majitele těchto karet znamená, jsme se zeptali produktové specialistky Martiny Schäferové ze společnosti Prepaid Solution.

Jaké aktuální změny se týkají předplacených platebních karet?

Od 1.1.2017 vešla v platnost novela zákona týkající se praní špinavých peněz (AML), ze které vyplývá to, že předplacené karty musí projít identifikací klienta. Bez toho není možné kartu nadále používat. O tomto opatření se vědělo již předem a držitelé předplacených karet některých společností o tomto byli informováni I přesto je stále spousta držitelů neidentifikovaná, tudíž nemůže své karty používat.

Produktová specialistka Martina Schäferová ze společnosti Prepaid Solution.

Co konkrétně znamená identifikace?

Když se zmiňuje identifikace, míní se tím získání informací o majiteli karty, např. jeho jméno, bydliště, číslo občanského průkazu a rodné číslo (pokud bylo držiteli přiděleno). Tyto údaje jsou pouze pro účely vydavatele karet, což znamená, že je s těmito daty nakládáno v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Tzn. že je vydavatel karet povinen uchovávat všechny získané informace o klientovi tak, aby se k nim nedostala žádná třetí osoba.

Co když se držitel karty neidentifikoval?

Pro držitele předplacených karet, u kterých stále neproběhla identifikace, toto může být zásadní komplikace, protože takovou kartu jednoduše nelze použít. Stále je možnost si pořídit kartu s tzv. základním limitem (například karta FreePay Mastercard), kterou je ale možné použít pouze pro jednorázové nabití do výše 5 000,- Kč. Z té je možné provádět platby v obchodech i na internetu, ale není možné z ní vybírat z bankomatu.

Jak je tedy možné identifikaci provést?

Někteří vydavatelé karet umožňují provést tzv. osobní identifikaci, kdy se jednoduše dostavíte na pobočku dané společnosti s občanským průkazem, na základě čehož pracovníci identifikaci provedou během několika málo minut. Dalším způsobem identifikace je tzv. vzdálená identifikace, která je určena pro ty, kteří nemohou provést identifikaci osobní. Klient si zažádá o tzv. identifikaci osoby na obecním, městském nebo krajském úřadu. Potvrzení, které mu úřad vystaví, zašle na adresu vydavatele karty, kterou používá. Na základě toho je následně provedena identifikace držitele karty a ten jí pak může opět plně využívat. Může tedy opět vybírat z bankomatů, platit na internetu i v kamenných obchodech včetně využití plateb bezkontaktních. Je také možné kartou uhradit jízdné v MHD ve městech a prostředcích, kde je systém nákupu jízdenek bezkontaktní kartou zaveden.

Existují i jiné typy předplacených karet?

Ano. Existují také například předplacenky pro firmy – zaměstnavatelé na ně například můžou zasílat zaměstnancům peníze na náklady spojené se služebními cestami a podobně. Předplacené karty mohou fungovat i místo stravenek (ty mají ale pochopitelně omezené možnosti využití na síť zapojených stravoven) nebo jako dárkové karty. Na konci roku 2014, ve kterém se předplacené platební karty v Česku objevily, se jejich počet pohyboval kolem 13,5 tisíce, na konci loňského března stoupl počet vydaných karet na 51 tisíc.

Jaké jsou důvody, proč počet vydaných předplacených karet stoupá?

Předplacené karty jsou navenek anonymní, což může být výhoda pro určitou skupinu zákazníků, kteří nestojí o to, aby byly jejich platby kartou snadno zjistitelné. I přesto je však možné v případě zájmu sledovat transakce, které proběhly na účtu konkrétní předplacené karty. To využívají například rodiče, kteří poskytnou svým dospívajícím ratolestem možnost manipulace s platební kartou. Velkou výhodou je také to, že karta není propojena s bankovním účtem a lze ji proto bezpečně používat jak k platbám v cizině, tak třeba k nákupu na internetu. I když se bezpečnost online nákupů stále zvyšuje, určité riziko napadení bankovního účtu zde stále existuje. To platí i pro platby v některých, zejména mimoevropských destinacích.

Jaká je praxe s využitím přeplacených platebních karet v zahraničí?

Předplacené platební karty dnes fungují v devatenácti evropských zemích. Podle průzkumu, zadaného společností MasterCard, by do roku 2020 měly útraty prostřednictvím těchto karet v Evropě dosáhnout až 112 miliard eur. Nejaktivnější uživatelé jsou zatím Britové a Italové. Co do celkového počtu vydaných karet má zatím navrch Rusko. V Polsku, kde se předplacené karty začaly vydávat v roce 2011, jejich počet přesáhl jeden milion.

Komerční prezentace

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš