Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová senzace: Babišův pindík. Vicepremiér netuší, kolik vlastně vydělal, živnostníci ale musejí prokazovat každou přijatou korunu

31.01.2017
Nová senzace: Babišův pindík. Vicepremiér netuší, kolik vlastně vydělal, živnostníci ale musejí prokazovat každou přijatou korunu

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš na aktuálním snímku

Velký poprask způsobil nedělní publicistický pořad TV Prima Partie. Velmi ostře se v něm totiž utkali všichni tři aktéři, hosté ve studiu ministr financí Andrej Babiš, poslanec za TOP 09 Martin Plíšek a moderátor Tomáš Hauptvogel. Ten Babiše svými otázkami vytočil natolik, že došlo i na pohlavní orgány.

„Je to politický boj Sobotky s Kalouskem proti mně, protože oni nechtějí, abych byl v politice,“ reagoval Babiš na otázky moderátora ohledně zákona o střetu zájmu. Připustil, že se kvůli němu svých firem zbaví a že to vůbec není jednoduché. Ale bude prý bojovat za svoje práva. Netajil se tím, že jedna z  firem Agrofertu podá příští  týden stížnost  Evropské komisi.  Dojde tak k paradoxní  situaci, kdy  si člen vlády bude  stěžovat na zemi, kterou  společně řídí se svými koaličními partnery.

Bez dotací ztráta?

Plíšek zdůraznil, že Babišovi zákon  nezakazuje vlastnit majetek, ale jde  pouze o zákaz přijímat veřejné zakázky, dotace a investiční pobídky.  Hauptvogel připomněl, že Babišovy firmy jsou jedním z největších příjemců dotací u nás. Ministr se bránil, že on o dotacích nerozhoduje. „Ať někdo přijde a ukáže, kde jsem ve své funkci získal nějakou výhodu.“ Zcela bezelstně ale přiznal, že pokud nebude mít jeho firma Agrofert dotace, tak se ocitne ve ztrátě. Topkař rovněž argumentoval zajímavým příkladem. V Chorvatsku, které je pro Babiše vzorem a inspirací, jak dokazuje jeho projekt elektronické evidence tržeb, nesmí vlastnit člen  vlády více než pět procent nějaké firmy a nemůže ani převést ten podíl na  osobu blízkou. Babišovi také vmetl, že se vůbec zbavit Agrofertu nemusí, že mu to nikdo nenařizuje. Jde jen o to, aby nevysával peníze daňových poplatníků.

Slipy ano, ale pindíka neukáže

Řeč došla i na současnou kauzu, týkající se financování Babišových dluhopisů. Ministr dosud seriózně nevysvětlil, kde vzal peníze na jejich nákup. To, jak na dotazy ohledně svých příjmů reaguje ministr, který nechává sledovat živnostníky on- line kvůli každé koruně, je doslova šokující: „Já jsem v životě peníze nepočítal, já nevím, kolik jsem vydělal,“ tvrdil s klidem. Jeho majetkové poměry jsou prý na rozdíl od jiných politiků transparentní, ale vysvětlit nesrovnalosti ve svých příjmech z dřívější doby tvrdošíjně odmítá. „Svlékl jsem  se do slipů, ale pindíka vám ukazovat nebudu,“ vtipkoval dosti nechutně v Partii. Plíšek na ro reagoval, že na jeho pindíka nikdo není zvědavý.

To není Kocourkov, to je Čápov

Pikantní duel o pindíkovi ministra financí citovala většina médií, včetně Babišových. A vyvolal tisíce nejrůznějších reakcí čtenářů.  Na severu Idnes.cz, který Babiš rovněž vlastní, se ukazuje, že nadšení jeho voličů pomalu opadá. Mnoho čtenářů se pozastavuje nad tím, že vicepremiér hodlá žalovat stát, který reprezentuje: „To je vskutku Kocourkov, nebo spíše Čápov,“ rozčílil se Pavel Procházka. Martina Vedralová  ministrovi financí  vzkázala: „Že vás hanba nefackuje.“ Zajímavé jsou i reakce v názorovém deníku Echo24.cz, který na celou kauzu s dluhopisy jako vůbec první upozornil. Čtenáři se zastávají známé novinářky Lenky Zlámalové, kterou Babiš  při každé příležitosti zesměšňuje jako „pseudoanalytičku“, a Babišovi se vysmívají, že to, co mu zbylo v jeho redakcích, je póvl.  Václav je  přesvědčen, že přijde doba kdy ti, co Babišovi lezli do „řiti“,  jej nebudou znát. A někteří čtenáři tipují, že letos bude hodně legrace a do podzimu to bude jenom gradovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace