Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi prý příliš topí. Dusí se a zabíjejí navzájem. Změnit to ale nehodlají. Šetřílci versus vyčůránci

29.01.2017
Češi prý příliš topí. Dusí se a zabíjejí navzájem. Změnit to ale nehodlají. Šetřílci versus vyčůránci

Autor: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: V zimě je ovzduší paradoxně horší na venkově. Kdekdo si totiž myslí, že si z domova může dělat saunu a topit může vším, co mu přijde pod ruku.

Letošní vskutku ledový leden do Čech na celý měsíc vrátil nejen sníh a mráz, ale bohužel také vražedný smog. Zatímco se více bojíme rizika možných teroristických útoků, větší ohrožení zdraví a života na nás čeká jinde. Především na silnicích či ve vzduchu. Následkem dopravních nehod u nás ročně zahynou stovky lidí. Ale mnohem děsivější jsou počty úmrtí kvůli znečištěnému ovzduší. V tomto případě jde o tisíce obětí ročně.

Jenom polétavý prach má v Česku na svědomí více než pět tisíc předčasně zemřelých ročně. V některých krajích, například Moravskoslezském, zaviní znečištěné ovzduší až sedmnáct procent všech úmrtí. Zatímco se léta tradovalo, že za smog může průmyslová výroba a doprava, dnes tomu tak již není. Jedním z hlavních viníků je lokální topení. Přesvědčit se o tom může každý, kdo projíždí menšími městy a vesnicemi. Z mnoha komínů se valí hustý, černý a silně zapáchající kouř. Nejenže zde lidé topí nekvalitním palivem, ale navíc své domy a byty příliš přetápí. Přitom snížení teploty o jeden jediný stupeň může výrazně snížit emise škodlivých látek.

Nesnesitelné vedro

Tento týden byla zveřejněna statistika, podle níž se v Česku skutečně topí mnohem více než ve většině zemí Evropy. I tento fakt si může většina z nás ověřit při cestě do sousedních zemí. V německých nebo rakouských hotelích máte štěstí, pokud jsou vytopeny alespoň na osmnáct stupňů. A v kavárnách a restauracích najdete zavřené radiátory, pokud venku nejsou velké mrazy. Zato u nás je v mnoha domácnostech, ale i ve veřejných budovách dost často nesnesitelné vedro.  Platí to třeba o nemocnicích, kde se topí i v noci a radiátory na pokojích není možné regulovat. Nebo na poštách. Personál sedí i v zimních měsících za přepážkou jen v halenkách nebo košilích, zatímco zákazníci ve frontách se potí v kabátech.

Topte celou noc a celý den

Na přetápění bytů, domů a veřejných budov v Česku ale nesou vinu i dodavatelé kamen, kotlů a s tím souvisejících zařízení. Jeden ze zákazníků známé firmy popsal, jak si u ní pořídil drahý plynový ekologický kondenzační kotel, aby snížil spotřebu plynu. Když ho plynař nainstaloval, tvrdil, že kotel musí neustále topit alespoň jedním radiátorem naplno celý den i celou noc, jinak se poškodí. Ač nerad, majitel kotle ho poslechl a ráno měl v bytě příšerné horko. O spotřebě plynu ani nemluvě. Filip se tedy rozhodl obrátit na výrobce kotle, a pokud mu potvrdí doporučení servisního technika, že musí neustále topit, drahý výrobek hodlá reklamovat.

Šetřílci a vyčůránci?

Takový přístup k ekologii je ale u nás spíš bohužel výjimkou. Z reakcí na zprávy o tom, že Češi příliš topí a sami si znečišťují vzduch, je totiž patrné, že většina lidí svoje zvyklostí rozhodně změnit nehodlá. Mnozí z nich si myslí, že si doma mohou topit, jak chtějí, a vysmívají se „ekoteroristům“. Zajímavé jsou souboje mezi těmi, co mají doma skutečně jen kolem dvaceti stupňů, a těmi, co topí mnohem víc. „Šetřílci a vyčúránci“ jsou nezřídka obviňováni, že jim prý topí sousedé. Vášnivé jsou rovněž polemiky mezi příznivci a odpůrci zateplování domů.

Co mám dělat?

Jen málokdo ale uznává, že jsou přetopené místnosti nejen plýtváním teplem, ale také že neprospívají zdraví, a připomíná častý nešvar chodit doma i v zimě jen v tričku. Nebo varuje, že pokud pak člověk vyjde do mrazivého počasí, i když je teple oblečen, utrpí teplotní šok. Jiní zase upozorňují, že každý člověk má jinou míru zimomřivosti, někdo se při pouhých dvaceti stupních třese zimou. „Co mám dělat, manželka sedí v kožešinové vestě a je jí zima, já ve slipech?“ ptá se jeden z diskutujících.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace