Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi prý příliš topí. Dusí se a zabíjejí navzájem. Změnit to ale nehodlají. Šetřílci versus vyčůránci

29.01.2017
Češi prý příliš topí. Dusí se a zabíjejí navzájem. Změnit to ale nehodlají. Šetřílci versus vyčůránci

Foto: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: V zimě je ovzduší paradoxně horší na venkově. Kdekdo si totiž myslí, že si z domova může dělat saunu a topit může vším, co mu přijde pod ruku.

Letošní vskutku ledový leden do Čech na celý měsíc vrátil nejen sníh a mráz, ale bohužel také vražedný smog. Zatímco se více bojíme rizika možných teroristických útoků, větší ohrožení zdraví a života na nás čeká jinde. Především na silnicích či ve vzduchu. Následkem dopravních nehod u nás ročně zahynou stovky lidí. Ale mnohem děsivější jsou počty úmrtí kvůli znečištěnému ovzduší. V tomto případě jde o tisíce obětí ročně.

Jenom polétavý prach má v Česku na svědomí více než pět tisíc předčasně zemřelých ročně. V některých krajích, například Moravskoslezském, zaviní znečištěné ovzduší až sedmnáct procent všech úmrtí. Zatímco se léta tradovalo, že za smog může průmyslová výroba a doprava, dnes tomu tak již není. Jedním z hlavních viníků je lokální topení. Přesvědčit se o tom může každý, kdo projíždí menšími městy a vesnicemi. Z mnoha komínů se valí hustý, černý a silně zapáchající kouř. Nejenže zde lidé topí nekvalitním palivem, ale navíc své domy a byty příliš přetápí. Přitom snížení teploty o jeden jediný stupeň může výrazně snížit emise škodlivých látek.

Nesnesitelné vedro

Tento týden byla zveřejněna statistika, podle níž se v Česku skutečně topí mnohem více než ve většině zemí Evropy. I tento fakt si může většina z nás ověřit při cestě do sousedních zemí. V německých nebo rakouských hotelích máte štěstí, pokud jsou vytopeny alespoň na osmnáct stupňů. A v kavárnách a restauracích najdete zavřené radiátory, pokud venku nejsou velké mrazy. Zato u nás je v mnoha domácnostech, ale i ve veřejných budovách dost často nesnesitelné vedro.  Platí to třeba o nemocnicích, kde se topí i v noci a radiátory na pokojích není možné regulovat. Nebo na poštách. Personál sedí i v zimních měsících za přepážkou jen v halenkách nebo košilích, zatímco zákazníci ve frontách se potí v kabátech.

Topte celou noc a celý den

Na přetápění bytů, domů a veřejných budov v Česku ale nesou vinu i dodavatelé kamen, kotlů a s tím souvisejících zařízení. Jeden ze zákazníků známé firmy popsal, jak si u ní pořídil drahý plynový ekologický kondenzační kotel, aby snížil spotřebu plynu. Když ho plynař nainstaloval, tvrdil, že kotel musí neustále topit alespoň jedním radiátorem naplno celý den i celou noc, jinak se poškodí. Ač nerad, majitel kotle ho poslechl a ráno měl v bytě příšerné horko. O spotřebě plynu ani nemluvě. Filip se tedy rozhodl obrátit na výrobce kotle, a pokud mu potvrdí doporučení servisního technika, že musí neustále topit, drahý výrobek hodlá reklamovat.

Šetřílci a vyčůránci?

Takový přístup k ekologii je ale u nás spíš bohužel výjimkou. Z reakcí na zprávy o tom, že Češi příliš topí a sami si znečišťují vzduch, je totiž patrné, že většina lidí svoje zvyklostí rozhodně změnit nehodlá. Mnozí z nich si myslí, že si doma mohou topit, jak chtějí, a vysmívají se „ekoteroristům“. Zajímavé jsou souboje mezi těmi, co mají doma skutečně jen kolem dvaceti stupňů, a těmi, co topí mnohem víc. „Šetřílci a vyčúránci“ jsou nezřídka obviňováni, že jim prý topí sousedé. Vášnivé jsou rovněž polemiky mezi příznivci a odpůrci zateplování domů.

Co mám dělat?

Jen málokdo ale uznává, že jsou přetopené místnosti nejen plýtváním teplem, ale také že neprospívají zdraví, a připomíná častý nešvar chodit doma i v zimě jen v tričku. Nebo varuje, že pokud pak člověk vyjde do mrazivého počasí, i když je teple oblečen, utrpí teplotní šok. Jiní zase upozorňují, že každý člověk má jinou míru zimomřivosti, někdo se při pouhých dvaceti stupních třese zimou. „Co mám dělat, manželka sedí v kožešinové vestě a je jí zima, já ve slipech?“ ptá se jeden z diskutujících.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová